فواید دویدن و ۷ دلیل منطقی و قانع کننده برای شروع دویدن

دویدن ورزش بسیار ساده ای است که امکان تمرین آن برای همه فراهم است. ضمنا فواید دویدن برای سلامت ورزشکارانی که می دوند, بسیار است.

0

دویدن ورزش بسیار ساده ای است که امکان تمرین آن برای همه فراهم است. ضمنا فواید دویدن برای سلامت ورزشکارانی که می دوند, بسیار است.

فواید دویدن :

۱- دویدن از ابتلا به سرطان جلوگیری می کند.

از لحاظ علمی در رابطه با بی تحرکی ثابت شده است, افرادی که می دوند کمتر از بقیه دچار سرطان می شوند. به طور مثال در بین زنانی که تحرک ندارند, خطر ابتلا به سرطان سینه دو برابر ورزشکاران است. از آن جایی که دویدن به هضم و گوارش غذا کمک می کند( دیواره های روده ی بزرگ کم تر در معرض عوامل سرطان زا قرار می گیرند ), افرادی که این ورزش را انجام می دهند, به میزان قابل توجهی کمتر از دیگران مبتلا به سرطان کولون می شوند.

۲- دویدن خواب آور خوب طبیعی است.

به طور کلی ورزش , باعث خواب می شود و کیفیت آن را بهبود می بخشد, البته به شرطی که در ساعت های نزدیک به زمان خواب انجام نشود. از همین رو به افرادی که دچار مشکلات خواب هستند, توصیه می شود که بدوند.

۳- دویدن خلق و خو را هم بهبود می بخشد.

دویدن با آزاد کردن برخی مواد در مغز مانند آندورفین و سروتونین, خلق و خوی ورزشکاران را بهبود می بخشد. دویدن به افراد افسرده این امکان را می دهد که مصرف داروهای روان درمانی را کاهش دهند.

فواید دویدن-هربالیا۴- فواید دویدن در مقابله با آرتروز

این واکنش کاملا مکانیکی است. دویدن عضلات و استخوان ها را تقویت می کند و هم چنین مفاصل را بهبود می بخشد. در نتیجه دویدن خطر ابتلا به آرتروز را کاهش می دهد.

۵- دویدن پوکی استخوان را به تاخیر می اندازد.

یکی از فواید دویدن این است که دویدن به تولید مجدد استخوان ها کمک می کند. بنابراین استخوان ها, محکم تر و مقاوم تر خواهند بود. این امر در به تاخیر افتادن پوکی استخوان سهیم است. پوکی استخوان بیماری است که تقریبا ۲۰ درصد زنان یائسه را مبتلا می کند.

۶- فواید دویدن برای پیشگیری از ابتلا به دیابت

دیابت نوع دو بیماری است که امروزه شیوع بسیار زیادی پیدا کرده است. دویدن و به طور کلی ورزش کردن, روش بسیار خوبی برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری است, خصوصا در بین کسانی که عوامل ایجاد این بیماری (سابقه ی فامیلی, اضافه وزن و…) را در خود دارند.

۷- فواید دویدن برای مبارزه با بیماری های قلبی و عروقی

توجیه این مورد بسیار ساده است, دویدن به تمام عوامل خطرزای بیماری های قلبی و عروقی حمله می کند. دویدن منظم میزان کلسترول خوب خون را افزایش می دهد, فشارخون را پایین می آورد و باعث کاهش وزن خصوصا چربی های شکمی (اندازه ی دور کمر) و اضطراب می گردد. دویدن, با حمله به تمامی این عوامل خطرزا, آثار بسیار مفیدی در مبارزه با بیماری های قلبی و عروقی از خود نشان داده است.

 

منبع: گردآوری اختصاصی توسط وبسایت هربالیا

شاید این مطالب نیز مورد علاقه شما باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.