اشتباهاتی که در هنگام مسواک زدن و استفاده از دهانشویه و نخ دندان دارید.

بهداشت دهان و دندان خوب در خانه شروع می شود و برای این هدف مسواک زدن دندان ها راه مناسب برای حفظ سلامت لثه ها و دندان ها است

0

نگه داشتن دندان های تان به بهترین شکل نیاز به بازدید منظم دندان پزشک دارد با این حال بهداشت دهان و دندان خوب در خانه شروع می شود و برای این هدف مسواک زدن دندان ها راه مناسب برای حفظ سلامت لثه ها و دندان ها است مهمی که اکثر ما در اجرای آن اشتباهاتی داریم.

۱۱ اشتباهات رایج هنگام مسواک زدن :

۱- استفاده از یک مسواک برای مدت طولانی

با استفاده مداوم (دو بار در روز به مدت هفت روز هفته) میانگین عمر مسواک حدود ۳ ماه است پس از ۲۰۰ بار استفاده، شما نیاز به تغییر مسواک دارید زیرا موی مسواک شکسته می شود. موی شکسته دهان و دندان شما را به درستی پاک نمی کند.

مسواک خود را پس از آن که موی انعطاف پذیری خود را از دست داد تغییر دهید. پس از دو ماه استفاده روزانه – باکتری ها و ذرات غذا روی مسواک باقی می مانند پس اطمینان حاصل کنید که هر سه ماه یک بار مسواک خود را تغییر می دهید.

۲- دندان های تان را به اندازه کافی مسواک نمی کنید.

دو دقیقه زمان لازم برای مسواک زدن دندان است ؛ زمان مسواک کردن یک فرد تنها ۴۵ ثانیه است. مسواک زدن کمتر از ۲ دقیقه مانع جذب فلوراید موجود در خمیر دندان به دندان می شود و با کوتاه کردن زمان مسواک زدن، دندان ها تمیز نمی شوند.

اغلب قسمت هایی از دهان نادیده گرفته می شود ؛ممکن است روی دندان سفید و مرواریدی باشد – اما در مورد دو طرف دندان و یا پشت دندان شرایط چگونه است؟ می توانید از مسواک برقی استفاده کنید یا گوشی یا تایمر خود را روی ۲ دقیقه تنظیم کنید ؛فقط مطمئن شوید تا ۲ دقیقه مسواک بزنید.

مسواک زدن-هربالیا۳- پس از مسواک زدن دهان خود را با آب بشویید.

بله بعد از مسواک زدن دندان خود را با آب بشوید ،شما می توانید خمیر دندان را بیرون بریزید، اما لحظه ای که آب وارد مخلوط می شود – کارایی فلوراید را از بین می برد. برخی از شما از روی عادت دهان را شستشو می دهید. از محلول شستشوی دهان استفاده کنید که حاوی فلوراید به جای آب است.

۴- نگهداری مسواک در توالت

همه ما احتمالا این اشتباه را مرتکب شده ایم:

طبق مطالعه ای نگهداری مسواک در توالت آن را آلوده می کند. حتی مدفوع انسان هم روی آن پیدا شده است. چطور این اتفاق می افتد؟ از آنجا که شما آن را در توالت خود نگهداری می کنید, هنگامی که سیفون را می کشید، محتویات کاسه توالت در تمام جهات اسپری می شود ؛

اگر شما توالت خود را با دیگران به اشتراک بگذارید مخصوصا با بچه ها احتمال آلودگی بیشتر است. قرار دادن درب روی مسواک شما باعث کاهش این مشکل می شود. مسواک خود را در جای دیگری قرار دهید مثل داخل کابینۀ دارویی خود.

۵- استفاده از نخ دندان

نخ دندان حداقل یک بار در روز مورد نیاز است تا پلاک بین دندان های خود را حذف کنید، جایی که مسواک شما نمی رسد. پلاک که از طریق مسواک زدن برداشته نمی شود و به رسوبات سخت تبدیل می شود، بهترین مکان برای رشد باکتری است. سخت ترین قسمت شروع کردن است پس برای رفع این سختی حداقل یک دندان را نخ بزنید هنگامی که با یک دندان شروع کنید ، راحت تر بقیه را نخ می کنید.

۶- بعد از مسواک زدن زبان را نشستن

زبان خود را تمیز کنید تا از بوی بد دهان و باکتری خلاص شوید ؛ از یک اسکراب شستشوی دهان استفاده کنید یا مسواکی را تهیه کنید که زبان شویه دارد. حتی می توانید از خود مسواک برای شستشو ی زبان استفاده کنید، به خوبی زبان شویه عمل نمی کند اما نتیجه بخش است.

مسواک زدن-هربالیا۷- استفاده از مسواک سخت و سفت

اگر موی مسواک خیلی سفت باشد به لثه آسیب می زند از مسواک نرم استفاده کنید، هدف از مسواک زدن تمیز کردن باقی مانده غذا از دندان است نه برق انداختن آن. استفاده از مسواک سخت یا متوسط به مینای دندان آسیب می رساند و آن را حساس می کند.

۸- استفاده اشتباه از مسواک

نحوه درست مسواک زدن به شکل دایره ای است، به عقب و جلو حرکت نکنید ؛ حرکت دایره ای مناسب ترین و بهترین حالت تمیز کردن است.

۹- مسواک زدن در زاویه اشتباه

همیشه باید مسواک را در زاویه ۴۵ درجه نگه دارید و به حالت دایره ای مسواک بزنید با این روش به راحتی لثه و دندان های بالای را نیز می توانید مسواک بزنید.

۱۰- مسواک زدن یک منطقه

مسواک زدن کاری است که از روی عادت انجام می دهیم اما بعضی نقاط را مسواک نمی زنیم. الگوی مسواک زدن خود را تغییر دهید و همه ی نقاط را مسواک کنید ؛ استفاده از مسواک برقی کار را برای شما راحت می کند، فقط باید آن را در جهات مختلف تکان دهید.

۱۱- مسواک زدن بیش از دو بار در روز

نیازی نیست بیش از دو بار در روز مسواک بزنید ؛ بعضی افراد فکر می کنند ایرادی ندارد ۳ یا ۴ بار در روز مسواک بزنند، معمولا بعد از هر وعده غذایی. مسواک بیش از ۲ بار می تواند به لثه و مینای دندان آسیب برساند.

شاید این مطالب نیز مورد علاقه شما باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.