خواص گیاه حنا و آشنایی با فواید بی نظیر آن

گیاه حنا، گیاهی درختچه‌ ای و با ارتفاعی تا 7 متر است که برگ‌ های این درختچه، ساده، بیضی، نوک تیز هستند و به طور متقابل بر روی ساقه قرار گرفته اند.

0

گیاه حنا، گیاهی درختچه‌ ای و با ارتفاعی تا ۷ متر است که برگ‌ های این درختچه، ساده، بیضی، نوک تیز هستند و به طور متقابل بر روی ساقه قرار گرفته اند. گل‌ های گیاه حنا سفید یا مایل به گلی کوچک و به صورت مجتمع خوشه مانند، با ظاهری زیبا بر روی ساقه قرار دارند.

درختچه‌ ی جوان گیاه حنا بدون خار، ولی درختچه‌های مسن، دارای خار هستند و جالب است بدانید که قسمت مورد استفاده‌ی گیاه حنا برگ آن است.

درختچه های گیاه حنا در مناطق جنوبی ایران از جمله اطراف بندرعباس و بوشهر، استان سیستان و بلوچستان (اطراف چابهار)، استان کرمان (کرمان، بم و نرماشیر)، استان خوزستان (اطراف اهواز) و یزد رویش دارد.

نکات قابل توجه در رابطه با گیاه حنا

۱- برداشت گیاه حنا، سالی دو بار صورت می‌ گیرد که برداشت نخست در اوایل تیرماه به نام حنای گرما که دارای برگ ضخیم و به رنگ روشن است و برداشت دوم در اواخر آبان، به نام حنای قوس که به رنگ سبز تیره می‌ باشد.

۲- با توجه به این که بعضی از خواص گیاه حنا مربوط به ماده‌ی رنگی آن است، لذا به نظر نمی‌ رسد که خواص حنای طبیعی، کاملاً مشابه حنای بی رنگ باشد. هم چنین در هنگام جدا کردن ماده‌ی رنگی لاوسون، مواد دیگری نیز جدا می‌شوند که در حنای بی رنگ حذف شده و یا به میزان کم‌ تری وجود دارند.

۳- با اضافه کردن مواد و یا گیاهانی به حنا، رنگ‌های مختلفی را ایجاد می‌ کنند که نسبتاً پایدار است. مثلاً با اضافه کردن شیر یا آب لیمو به گیاه حنا، رنگ برنز را به دست می‌ آورند.

هزاران خواص جادویی گیاه حنا

۱- مالیدن مخلوط برگ های له شده گیاه حنا با روغن زیتون به موی سر, کمک زیادی به رشد آن می کند، به ویژه اگر این مخلوط را با آب گشنیز ترکیب کرده و سپس مورد استفاده قرار داد.

۲- اگر مدت هاست که به دنبال راه کاری برای رفع بوی بد عرقی هستید که در هنگام پوشیدن کفش به آن دچار می شوید، باید بگویم که می توانید خوشحال باشید زیرا که حنا برای رفع عرق بد بوی پا بسیار موثر بوده و می تواند این دغدغه شما را نیز برطرف کند.

۳- از جوشانده برگ های گیاه حنا به صورت غرغره برای رفع پیله دندان استفاده می شود. در مصرف داخلی برای کاهش درد معده بعد از زایمان و هم چنین برای رفع خشونت صدا تجویز می شود.

۴- در صورتی که این روزها از ریزش مو به شدت گله‌مند هستید و تمام داروها و قرص ها را برای نجات از این وضع امتحان کرده اید، بهتر است این راه را نیز امتحان کنید. راه کاری که نه تنها ضرری برای شما ندارد بلکه اثرات مثبت زیادی نیز برای سلامت شما با خود به همراه دارد. کافی است، ابتدا برگ های گیاه حنا را با روغن خردل بجوشانید و به‌ طور مرتب به موها بمالید.

البته برای شادابی موها توصیه دیگری نیز برای شما داریم این که مخلوطی از پودر حنا را با آب و آب لیمو مخلوط کرده و آن را به موها بمالید. سپس یک ساعت صبر کنید و بعد موها را بشویید. بعد از این که موها را خشک کردید می توانید برق آن را در آینه تماشا کرده و لذت ببرید.

۵- برخی افراد از سردرد گله دارند و برای رهایی از آن تمامی مسکن ها و داروها را امتحان می کنند. این بیماران شاید حتی به این موضوع هم فکر نکنند که گیاه حنا هم می تواند گره از مشکلات آن ها باز کند و دردشان را تسکین دهد. چاره کار این جاست که آن ها باید برای تسکین سردرد خود از حنا به عنوان ضمادی استفاده کنند و آن را به صورت ضماد به سر خود بمالند.

۶- اگزما عارضه پوستی است که به ویژه در هنگام تغییرات فصلی افراد زیادی را درگیر خود می کند. مشکلی پوستی که رفع آن گاهی اوقات دردسر ساز است. در این مورد نیز به گفته متخصصان طب سنتی، می توان از گیاه حنا استفاده کرد. به عبارتی یکی دیگر از خواص استفاده از گیاه حنا رفع این مشکل است، پس اگر مبتلا به این عارضه هستید باید گرد برگ حنا با برگ هلو را به خوبی مخلوط کرده و از آن به صورت ضماد استفاده کنید.

نکته دیگر این که برای معالجه جوش و کورک سر کودکان ریشه حنا را خشک کرده و بعد به صورت ضماد آن را روی سر وی بگذارید.

۷- گیاه حنا می تواند التهابی را که منجر به درد می شود کاهش بخشد، شما می توانید در مناطق آسیب دیده پوست تان، از حنا به عنوان مسکن ضعیف استفاده کنید. اگر شما حساسیت دارید یا تمایل به استفاده از انواع دارو ندارید، حتما از گیاه حنا استفاده کنید و علاوه بر آن ها حنا یک ماده طبیعی است که مزیت خاص آن محسوب می شود.

۸- گیاه حنا تاثیر زیادی در خنک کردن پوست شما دارد که با اثر گذاشتن در گردش خون بدن سبب این امر می شود. اگر شما از نقاط داغ و یا گر گرفتگی در مناطق خاصی از بدن تان رنج می برید، با استفاده کردن از حنا می توانید آن را بهبود بخشید. اما حنا نمی تواند نگرانی شما در این موضوع را از بین ببرد و اگر وضع پوست شما گرم است به پزشک مراجعه کنید تا با دقت تمام مشکل شما را بهبود بخشد.

۹- شکننده بودن و رشد اندک ناخن ها هم مشکل دیگری است که می توان با کمک گرفتن از گیاه حنا گره از آن باز کرد. به عبارتی برای رویاندن ناخن شما باید روزی ۱۰ گرم از آب جوشانده گیاه حنا را تهیه و به مدت ۱۰ روز آن را استفاده کنید. برای این کار ۱۰ گرم برگ حنا را در ۲۵۰ سی‌سی آب خیسانده و بجوشانید تا به یک پنجم برسد سپس آن را شیرین کرده به مدت یک ماه میل کنید.

۱۰- برای رفع مشکلات گوارشی مانند امراض معده، کبد، طحال، مجاری ادرار هم چنین رحم هم می توانید حدود ۲ گرم از برگ گیاه حنا را به صورت روزانه میل کنید. البته گفته می شود برای دفع سنگ کلیه و مثانه هم می توان هشت گرم برگ حنا را در ۳۰۰ سی‌ سی آب خیسانده و بعد از این که به خوبی خیس خورد آن را صاف کرده و بنوشید.

۱۱- گیاه حنا در تخفیف دردهای روماتیسمی نیز کاربرد دارد. به عبارتی برای تسکین درد اعصاب و مفاصل استفاده از روغن حنا به افراد توصیه می شود. برای این که این ضماد بهترین اثر را با خود به همراه داشته باشد باید گل حنا را در روغن زیتون بجوشانید، آن را صاف کرده و بعد از آن استفاده کنید.

عوارض جانبی استفاده از گیاه حنا

  • در موارد بسیار نادر، ممکن است باعث تحریک پوست و حساسیت گردد.
  • به عنوان رنگ‌ کننده‌ی ابروها و مژه‌ها دقت شود، زیرا خطر آسیب رساندن به چشم وجود دارد.
  • برگ‌ های گیاه حنا دارای خاصیت مُخدر است و مقادیر بالای آن، باعث سردرد و مسمومیت می‌ شود.
شاید این مطالب نیز مورد علاقه شما باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.