ویژگی های روغن زیتون را بیشتر بشناسیم.

روغن زیتون جزو سالم ترین و مفید ترین روغن های خوراکی برای سلامتی بدن ماست که با مصرف آن می توانید به طول عمرتان بیفزایید. این روغن حاوی ویتامین های ضروری برای بدن از جمله امگا3 و ویتامین ای می باشد.

0

روغن زیتون جزو سالم ترین و مفید ترین روغن های خوراکی برای سلامتی بدن ماست که با مصرف آن می توانید به طول عمرتان بیفزایید. این روغن حاوی ویتامین های ضروری برای بدن از جمله امگا3 و ویتامین ای می باشد.

روغن زیتون بخش مهم و اساسی رژیم سالم مدیترانه‌ای را تشکیل می‌دهد و طعم بسیار مطبوعی به سالادها، پاستا و ماهی می‌دهد.

روغن زيتون بخصوص روغن زيتون فرابكر ساليان سال است كه به خاطر خواص مفيد و فراوانش زبانزد خاص و عام است و حتی گفته مي‌شود راز عمر طولاني مردمان مديترانه استفاده از اين روغن است.

در اين بخش به 7 روش شگفت انگيز كه روغن زيتون مي‌تواند به شما براي زندگي بهتر و سالم‌تر كمك كند مي‌پردازيم:

1- روغن زيتون داراي چربي‌هاي خوب است كه براي سلامتي بسيار مفيد است.

نوع اصلي چربي تك زنجيره‌اي غيراشباع موجود در اين روغن سطح كلسترول بد و كل را پايين مي‌آورد و همچنين لخته‌هاي خون را به حالت نرمال درمي‌آورد. كاهش كلسترول بد به اين معناست كه رگ‌هاي شما كمتر دچار گرفتگي مي‌شوند و خطر بيماري‌هاي قلبی و سكته مغزی نيز كاهش می يابد.

2- سرشار از آنتي‌اكسيدان است.

روغن زيتون حاوي ويتامين E ، كارتنوئيدها و تركيبات فنولیک است كه از آنتي‌اكسيدان‌هاي قوي به شمار مي‌روند. گفته مي‌شود اين آنتي‌اكسيدان‌ها ميزان آسيب راديكال‌هاي آزاد را كاهش مي‌دهند. راديكال‌هاي آزاد گروهي از اتم‌ها با تعداد منفي از الكترون‌ها هستند كه به سلول‌هاي سالم مي‌چسبند و مي‌توانند رگ‌ها خوني را زخمي كنند و به DNA آسيب رسانده و تغييراتي در ژن‌ها بوجود آورند به نحوي كه منجر به سرطان شود.

3- از ابتلا به فشار خون بالا پيشگيري مي‌كند.

از آن جا كه چربي‌هاي تك زنجيره‌اي غيراشباع مراقب سلامت قلب شماست، چربي‌هاي تك زنجيره‌اي غيراشباع موجود در روغن زيتون نيز حاوي مقادير زيادي از يك اسيد چرب ضروري بنام امگا3 مي‌باشند. امگا3 و چربي‌هاي تك زنجيره‌اي غيراشباع با پايين آوردن فشارخون نشان داده‌اند كه محافظ سلامت قلب هستند.

از آنجا كه بدن خود به تنهايي قادر به ساختن اين اسيد نمي‌باشد و بايد آن را از طريق خوردن منابع غذايي كسب كند اسيد چرب ضروري نام گرفته است.

4- از ابتلا به افسردگي پيشگيري مي‌كند.

طبق آخرين تحقيقات صورت گرفته، روغن زيتون داراي خواص مفيدي براي سلامت روح و جسم انسان است. در تحقيقي كه در دانشگاه ناوارا روي 12000 نفر صورت گرفت، مشخص شد افرادي كه مقدار بيشتري روغن زيتون و چربي‌هاي جند زنجيره‌اي غير اشباع دريافت كرده بودند داراي سلامت روحي بهتري بودند. یافته های اخير نشان می‌دهد که بیماری قلبی عروقی و افسردگی ممکن است فرآیندهای متداول مربوط به رژیم غذایی را با هم به اشتراک بگذارند؛ اما مطالعات هنوز ادامه دارد.

5- روغن زيتون ممكن است نقش مهمي را در پيشگيري از ابتلا به پوكي استخوان داشته باشد.

شواهد بسياري حاكي بر آن هستند كه مصرف روغن زيتون مي‌تواند مقدار جذب كلسيم در خون را افزايش داده و از اين راه تاثير مثبتي روي تراكم استخوان داشته باشد و در نتيجه ممكن است از پوكي استخوان جلوگيري كند.

6- مصرف روغن زيتون مي‌تواند خطر ابتلا به بيماري آلزايمر را كاهش دهد.

طبق بررسي‌هاي اوليه عصاره روعن زيتون (oleocanthal‌) مي‌تواند به شما كمك كند تا از بيماري آلزايمر و كاهش شناخت كه اغلب در سنين بالا رخ مي‌دهد در امان بمانيد.البته در اين زمينه تحقيقات بيشتري لازم است. اما روغن زيتون هم چنان بخش مهمي از رژيم غذايي مديترانه‌ای را كه بيشتر به مصرف بالای سبزيجات، ميوه و ماهی تاكيد دارد به خود اختصاص داده است.

7- روغن زيتون فرابكر ميزان التهاب را كاهش مي‌دهد.

روغن زيتون فرابكر مانند داروهاي ضدالتهابي غير استروئيدی به بهبود برخي بيماري‌ها مانند آرتريت روماتوئيد كمك مي‌كند.
ترکیب Oleocanthal می‌تواند به همان خوبی که خطر ابتلا به آلزایمر را کاهش می‌دهد، آنزیم‌های ضد التهابی را نیز مهار کند. هنگام تحقیق درباره آرتريت روماتوئيد، محققان دریافتند که این ترکیب، تاثیر قابل توجهی بر التهاب مزمن و فرآیند التهابی حاد دارد و معتقدند که 3/5 قاشق غذاخوری از روغن زیتون فرا بكر معادل یک قرص 200 میلی‌گرمی ایبوپروفن است.

شاید این مطالب نیز مورد علاقه شما باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.