کاهو و خواص درمانی آن

کاهو سرشار از آهن و ویتامین A بوده و مهم ترین خاصیت، خواب آور بودن آن است.

0

كاهوها 6 نوع مختلف‌اند كه هر یك به گونه‌ای تقسیم‌بندی می‌شوند. خواص و مواد این كاهوها نزدیك به هم است و تفاوت چندانی با هم ندارند.
كاهو مثل تمام سبزیجات، مقادیری املاح و ویتامین دارد كه از مهم‌ترین آنها می‌توان به پیش‌ساز ویتامینA یعنی بتاكاروتن و اسید فولیك اشاره كرد. همچنین كاهو حاوی مقداری ویتامینC، K، آهن، منیزیم و كلسیم است.

خاصیت کاخهو. هربالیاخواص درمانی کاهو

 1. مهم‌ترین خاصیتی كه به كاهو نسبت داده می‌شود، خواب‌آور بودن آن است. در یونان قدیم، مردم از كاهو به عنوان داروی خواب‌آور استفاده می‌كردند. امروزه از نظر علمی این موضوع به اثبات رسیده است. این سبزی تركیباتی دارد كه باعث می‌شود راحت‌تر بخوابیم و به همین دلیل مصرف آن در آخرین وعده غذایی توصیه می‌شود.
  حتی در برخی نقاط دنیا شیرابه كاهو را می‌گیرند و‌ غلیظ می‌كنند و این شیرابه تلخ و قهوه‌ای را با نام تریاك كاهو می‌فروشند.
 2. در مصر قدیم،‌ مردم معتقد بودند كه كاهو برای تقویت قوای جنسی هم مفید است. این سبزی آب زیادی دارد و یكی از سبزیجات كم‌كالری به حساب می‌آید.
 3. برگ‌های سبز تیره کاهو ارزش غذایی بالایی دارند و مواد مغذی بیشتری در خود ذخیره می‌کنند. در عوض، برگ‌های روشن‌تر، جوان‌ترند و مواد مغذی‌‌شان كمتر است.
 4. ساق كاهو منبع فیبر است. برگ‌‌های کاهو 96درصد آب و حدود یك درصد فیبر دارند در حالی كه ساقه كاهو، آب كمتر، فیبر و املاح بیشتری دارد. بنابراین، خوردن آن برای رفع یبوست و كاهش كلسترول خون توصیه می‌شود.
 5. مصرف كاهو با مواد ضدنفخی نظیر زیره، رازیانه و گشنیز هم می‌تواند سبب كاهش نفخ این سبزی شود.
 6. کاهو بعلت داشتن آهن خونساز است.
 7. کاهو ضد تورم است.
 8. کاهو خواب آور و آرام بخش است.
 9. کاهو برای ضعف اعصاب مفید است.
 10.   کاهو ملین و ادرار آور است.
 11. خوردن کاهو برای مالیخولیا مفید است.
 12. کاهو زخم های مجاری ادرار و مثانه را درمان می کند.
 13. کاهو اثر ضد تشنج دارد.
 14. درد معده را تسکین می دهد.
 15. کاهو قوای جنسی را تقویت می کند.
 16. برای برطرف کردن درد سینه کاهو را بپزید و بخورید.
 17. زنان شیرده اگر می خواهند که شیرشان زیاد شود باید کاهوی پخته بخورند.
 18. ورم غدد لنفاوی را برطرف می کند.

خاصیت کاهو. هربالیا پختن كاهو

پختن کاهو سبب می‌شود مقدار زیادی از اسید فولیك کاهو از بین برود. این ویتامین ارزشمند به حرارت حساس است و جوشاندن 4، 5 دقیقه‌ای كاهو سبب می‌شود نیمی از آن از بین برود.

 خوردن كاهو با سكنجبین

سكنجبین بر طبیعت سرد كاهو تاثیر می‌گذارد. سكنجبین به دلیل گرم بودن، طبیعت سرد كاهو را خنثی می‌كند. مصرف این 2 با هم عادت بسیار خوبی است. از سوی دیگر، چون كاهو كم‌كالری است و سكنجبین كالری بالایی دارد، مصرف این 2 با هم انرژی خوبی به مصرف‌كننده‌اش می‌رساند.

شاید این مطالب نیز مورد علاقه شما باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.