۱۴ خوراکی که مانند سیانور عمل می کنند

1

سیانور چیست؟

سیانورها دسته ای از نیتریل ها هستند که از نظر شیمیایی جز هیدروکربن های ازت دار هستند که عامل CN آنها بشدت سمی است و موجب خفگی نسجی می شود. فراورده های سیانید در عکاسی، واکنش های آزمایشگاهی، صنعت، حشره کش ها  و برخی از میوه های از قبیل بادام تلخ، دانه سیب، هسته هلو و آلو وجود دارد. سیانورها از ترکیبات کربن و نیتروژن می باشند که معمولا با طلا و نقره و بعضی فلزات دیگر ترکیب می شوند به این دلیل است که در صنایع معدنی استفاده گسترده ای دارند. سیانورها معمولا به حالت جامد و مایع تولید می شوند ولی در زمان انحلال یا انبار کردن آنها از حالت جامد آن استفاده می شود که پایدارتر است. سیانور به راحتی در آب حل می شود و بلافاصله گاز HCN تولید می کند که گازی سمی و خطرناک و بیرنگ است و بوی بادام تلخ را می دهد. سیانور در حالت طبیعی نیز توسط باکتری ها و از گیاهان مختلف مثل دانه سیب و هسته زردآلوتولید می شود. سیانور بطور عمده در صنایع مختلف کاربرد دارد.مقدار کمی از سیانور در ساخت سموم و رنگ سازی کاربرد دارد.

چای و قهوه

نوشیدن قهوه و چای با معده خالی باعث افزایش اسیدیته معده می‌شود که به نوبه خود باعث سوزش سر دل و سوء هاضمه در طول روز می‌شود. نوشیدن چای با معده خالی می‌تواند صفرا و اسید موجود در معده را کاهش دهد که هضم کلی غذا  و روند تنظیم کلسترول  را مختل می کند.

چای و قهوه

گوجه فرنگی

گوجه فرنگی اگرچه مملو از مواد مغذی و مقادیر زیادی ویتامین C است، اما همچنین حاوی مقادیر زیادی اسید تاننیک است که باعث افزایش اسیدیته در معده می‌شود و می‌تواند منجر به زخم معده شود. گوجه فرنگی‌ را برای سالاد شام مصرف کنید.

گوجه فرنگی

ماست

هر چند برخی کارشناسان ماست به همراه میوه را صبحانه‌ای سالم می دانند که به کاهش وزن کمک می‌کند، اما انواع ماست‌های آماده که برچسب بدون چربی خورده‌اند، اغلب پُر از قندند تا نبود چربی را جبران کنند. علاوه بر این، دلیل اصلی خودداری از خوردن ماست با معده خالی این است که فواید باکتری‌های اسید لاکتیک موجود در ماست به دلیل اسیدیته زیاد محیط معده در صبح بی اثر می شود؛ بنابراین با مصرف ماست در صبح مزایای بسیار کمی از  ماست برای سلامتی را به دست می‌آورید.

ماست

 موز

موز یکی از معروف‌ترین غذا‌های رژیمی است. این  میوه برخی از  بیماری های دستگاه گوارش را تسکین می‌بخشد، در رفع یبوست کمک می‌کند و از نظر برخی کارشناسان بهداشت یک غذای فوق العاده محسوب می‌شود. با این حال، موز حاوی مقادیر زیادی منیزیم و پتاسیم است که در صورت خوردن آن با  معده کاملاً خالی، می‌تواند منجر به عدم تعادل منیزیم و پتاسیم خون شود. موز یک نمونه اصلی از خوردن غذای مناسب در زمان اشتباه است.

موز

قارچ

تمام قارچ‌ها با هم برابر نیستند. همانطور که می‌دانید قارچ خوراکی دکمه‌ای (Crimini) تکمیل کننده طعم پاستا است. اما توجه داشته باشید برخی از قارچ‌ها سمی هستند و می‌توانند باعث مرگ شوند.

قارچ

برگ ریواس

از ریواس می‌توان برای خوشمزه کردن انواع غذاها استفاده کرد اما برگ این گیاه سمی است. مسمومیت حاصل از خوردن برگ ریواس می‌تواند به تنگی نفس، تشنج، نارسایی کلیه و در برخی موارد نادر منجر به مرگ شود.

برگ ریواس

سیب زمینی

سیب زمینی در ساقه و برگش دارای سم است. مسمومیت حاصل از سیب زمینی بسیار کمیاب است. بیشترین مرگ و میر و مسمومیت‌های شدید از سیب زمینی‌های سبز و نوشیدن عصاره برگ آن است.

سیبزمینی

گوشت خام و تخم مرغ خرد شده

گوشت‌های خام از جمله؛ گوشت قرمز، مرغ، غذاهای دریایی و تخم مرغ اگر در شرایط بهداشتی نگهداری نشود، می‌توانند با باکتری سالمونلا آلوده شوند. این باکتری در بدن باعث ایجاد گاستروانتریت می‌شود. اگر باکتری سالمونلا وارد جریان خون شود، برای کسانی که دارای سیستم ایمنی ضعیفی هستند، می‌تواند بسیار خطرناک باشد. بنابراین در حفظ و نگهدار این موادغذایی دقت کرده و قیل از مصرف آنها را خوب پخته و سپس مصرف کنید.

گوشت خام

گیلاس

در موقع خوردن گیلاس مراقب هسته‌های آن باشید که در دهانتان خورد نشود، زیرا هسته‌های گیلاس حاوی مقداری سم به نام سیانید هیدروژن است.

گیلاس

بادام‌ها

بادام درختی دارای فواید بسیار زیادی است. اما این آجیل پرطرفدار نیز می‌تواند سمی باشد. توجه داشته باشید بادام‌های تلخ خام، دارای سمی به نام سیانور هستنند. کسانی که با این سم مسموم شوند، حتما باید در شرایط ویژه تحت درمان قرار گیرند.

بادام تلخ

آقطی

این نوع میوه که از انواع توت‌ها به حساب می‌آید و معمولا درون شربت‌های دارویی و نوشیدنی‌های قندی کاربرد دارد. برگ و ساقه این گیاه می‌تواند باعث نارحتی شدید معده شود. پس در هنگام استفاده از آن ساقه و برگ‌هایش را به خوبی از میوه‌ها جدا کنید، سپس از این میوه‌ها استفاده کنید.

آقطی

روغن کرچک

روغن کرچک اگر به صورت بهداشتی و ایمن تهیه نشود، می‌تواند باعث مسمومیت شود. روغن کرچک حاوی سمی به نام ریسین است. توجه داشته باشید که از هر جایی این روغن را تهیه نکنید.

روغن گرچک

عسل

آلکالوئیدهای پیرروزییدین سمی است که در مواد شیرین و چسبنده یافت می‌شود. اگر عسل به صورت پاستوریزه درست نشود. خوردن آن می‌تواند باعث سردرد، سرگیجه، ضعف و استفراغ شود. خوردن بیش از حد موادی که دارای چنین سمی باشد، می‌تواند مرگبار نیز باشد.

عسل

ماهی تن

به احتمال زیاد شما در مورد خطرات مسمومیت با جیوه را شنیده‌اید. ماهی تن نیز دارای مقداری جیوه است. برای همین شما نباید ماهی تن را به صورت خام مصرف کنید. مخصوصا کودکان و زنان باردار. مصرف موادی که دارای جیوه است باعث؛ خارش، درد، فشار خون بالا و سایر علائم خطرناک شود.

تن ماهی

اما در کنار موادغذایی مضری که از آنها نام بردیم، خوردن برخی از موادغذایی نه تنها با معده خالی مضر نیست بلکه بهترین زمان برای مصرف این خوراکی ها درست زمانی است که ناشتا باشید. این خوراکی ها، فرآیند هضم را بهبود می‌بخشد و انتخابی عالی برای صبحانه هستند.

میوه تازه

میوه یک گروه غذایی فوق العاده سالم  و مملو از ویتامین‌ها، مواد مغذی، فیبر و آب است. ترکیب مناسب میوه در رژیم غذایی شما، به روش صحیح، به دستگاه گوارش شما اجازه می‌دهد از طریق دریافت ویتامین و بهبود هضم، از مزایای بیشتری بهره‌مند شود. شروع روز  با میوه به شما کمک می‌کند تا سیستم بدنی خود را سم زدایی کنید. میوه ها انرژی بدنی زیادی را برای شما فراهم می‌کنند، می‌توانند به کاهش وزن کمک کنند و انرژی مورد نیاز و تمرکز را برای سایر فعالیت‌های زندگی فراهم کنند.

جو دو سر، گندم سیاه و فرنی ذرت

خوردن جو دو سر در صبح یا روی معده خالی چندین مزیت دارد. ابتدا این که پوشش روی معده را ضخیم می‌کند که از تحریک آن به طور طبیعی توسط اسید هیدروکلریک (HCL) موجود در شیره جلوگیری می‌کند. همچنین جو دوسر حاوی فیبر محلول است که به هضم غذا کمک می‌کند و کلسترول را کاهش می‌دهد.

گندم سیاه و فرنی ذرت هم با کاهش فشار خون و کلسترول خون هضم غذا را تحریک می‌کنند. آن‌ها سموم و فلزات سنگین را از روده خارج کرده و برای مدت زمان طولانی احساس سیری ایجاد می‌کنند.

تخم مرغ

تخم مرغ برای شما بسیار خوب است و هر زمان که مصرف شود، فواید بیشماری برای سلامتی به همراه دارد. چیزی که باعث می‌شود این ماده غذایی مناسب برای مصرف با معده خالی باشد، این واقعیت است که تخم مرغ باعث احساس سیری طولانی‌ مدت در فرد می شود. مطالعات نشان داده است که با خوردن تخم مرغ در صبح، کل کالری مصرفی روزانه کاهش می‌یابد و این ماده غذایی به کاهش چربی کمک می‌کند.

عسل

عسل به بیدار کردن سیستم ایمنی و هضم بدن کمک می‌کند. تحقیقات نشان داده است که عسل به درمان “سندرم روده تنبل” و مشکلات معده کمک می‌کند. همچنین با پاک کردن بدن از ویروس‌ها و باکتری‌های مضر به عنوان یک داروی ضد ویروس و یک آنتی بیوتیک طبیعی عمل می‌کند.

 

منبع: گردآوری اختصاصی توسط وبسایت هربالیا

شاید این مطالب نیز مورد علاقه شما باشد
1 دیدگاه
  1. ایمان می گوید

    خیلی خیلی جالب و مفید و با ارزش بود
    مطالب شما برای ما
    با تشکر و سپاس از شما

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.