سم زدایی کبد با عرق شاتره

اگر طبع گرمی دارید،اگر اشتهایتان کور شده، اگر کبد تان تنبل است،اگر نیاز به آرامش دارید و اگر... به شما توصیه میکنیم از دم کرده یا عرق گیاه شاتره استفاده کنید.

0

شاتره گیاهی علفی است که در فصل بهار در مزارع، باغها، کنار جاده ها، و زمین های کشاورزی به وفور می روید. اغلب روستاییان این گیاه را میشناسند. به همین دلیل است که این روز ها اکثر خانم های روستایی را در دشت و صحرا در حال جمع آوری اقسامی از گیاهان دارویی میبینیم.
اگر شما هم برای تفریح به یکی از دشت های سرسبز حوالی شهر سفر کردید و وسوسه ی چیدن این گیاه دارویی به دلتان افتاد بدانید که این گیاه شاخه های ظریف فراوان و برگ هایی با تقسیمات بسیار زیاد دارد.
گلهای آن کوچک انبوه و به رنگ سفید و به رنگ گلی است و به صورت متراکم در کنار هم قرار گرفته است. قسمت مورد استفاده این گیاه برگ، گل و شاخه آن است.
اگر این گیاه را شناختید و چیدید بلافاصله آن را خشک کرده، قسمت های هوایی آن را باهم مخلوط و دو تا چهار گرم آن را به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه دم کنید سپس آن را صاف کرده و قبل از غذا بنوشید.برای آنکه از خواص درمانی شاتره بیشترین منفعت را ببرید، بهتر است آنرا گرم بنوشید.
خواص شاتره. هربالیاشاتره طبع سردی دارد و در طب سنتی برای درمان بیماری های پوستی از آن بسیار استفاده می شود.
اسید فوماریک آن برای التیام اگزما موثر است و الکالویید های آن در بهبود بیماری های کبدی و صفراوی نافع است و به کبد در نقش سم زدایی کمک کرده و خون را تصفیه میکند.
وقتی عملکرد کبد مطلوب شود، زردی پوست رفع، سموم بدن رفع، هورمون ها تنظیم، تب و سرفه ناشی از گرمی ها رفع، التهاب بدن التیام و آشفتگی های روحی کم و در نهایت آرامش حکمفرما میشود.
عرق شاتره در مقایسه با دم کرده آن خواص درمانی کمتری دارد،اما بدلیل دسترسی آسانتر مصرفش را توصیه میکنیم.
این عرق به دلیل آنکه به ترشح آنزیم های گوارشی کمک میکند، غذا را به راحتی هضم کرده و اشتها آور خوبی است.
مزه مزه آن به جهت ویتامین C فراوان برای استحکام لثه ها و غرغره ی جوشانده ی آن برای برطرف کردن آفت، زخم های دهانی و التهاب زبان مفید است.
تحقیقات اخیر نشان داده است شاتره علاوه بر این خواص درمانی، ضد عفونی کننده، آنتی هیستامین، ضد اسپاسم، کاهنده ی تپش قلب، معرق، مسهل، مدر، آرام بخش و مقوی معده است و عصاره آن در بهبود بیماری های قلبی عروقی موثر است.
توجه: مصرف مقادیر زیاد دم کرده یا عرق دو آتشه شاتره به دلیل آلکالویید های فراوان باعث لرز، تشنج و بی حسی بدن شده و برای سرد مزاجان مضر است. از طرفی مصرف آن بدون نظر پزشک در دوران بارداری و شیردهی توصیه نمیشود.
برای درمان مشکلات کبدی، صفراوی و پوستی بهتر است از جوشانده ی گیاه شاتره استفاده کنید. برای انکه از خواص درمانی عرق شاتره نفع بیشتری ببرید، خوب است آنرا همراه عرق کاسنی بخورید.

شاید این مطالب نیز مورد علاقه شما باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.