آشنایی با انواع بخور و اثرات آنها

0

بخار باعث به جریان افتادن خون زیر پوست می شود.  با بخاردهی به پوست صورت، پوست بصورت عمقی رطوبت را جذب نموده و کمک به باز شدن فولیکول ها و منافذ پوست می کنند. علاوه بر این بخار باعث می شود پوست انعطاف پذیری خوبی پیدا کند.

بخار پوست صورت برای انواع پوست لازم می باشد و مناسب ترین فاصله زمانی جهت بخوردهی هر ۱۰روز یک بار است.

 

مراحل بخوردهی پوست

۱- قبل از بخور صورت، باید پوست پاک و تمیز باشد.

۲- فاصله مناسب بخار تا پوست صورت ۳۰سانتیمتر است.

۳- در هنگام بخاردهی باید چشم بسته باشد.

۴- می توانیم از عرق بهارنارنج و گلاب در دستگاه بخور استفاده کنیم.

۵- از مالیدن دست و یا وسیله آلوده به پوست صورت قبل و بعد از بخور دهی جدا خودداری شود.

 

زمان لازم جهت بخاردهی پوست

پوست معمولی: مدت زمان لازم جهت بخاردهی پوست های نرمال ۱۰دقیقه است.

پوست چرب: مدت زمان لازم جهت بخاردهی پوست های چرب ۷ دقیقه است.

پوست خشک: مدت زمان لازم جهت بخاردهی پوست های خشک ۱۵دقیقه است.

 

بخور نعناع ، جعفری و لیموترش :

این بخور برای از بین بردن دانه های سر سیاه و بستن منافذ پوست مفید است و رنگ پوست را شفاف کرده و رطوبت خاصی به پوست می بخشد. یک ساقه جعفری و یک ساقه نعناع تازه را پاک کرده و شسته، سپس آن ها را همراه با پوست نصف لیمو ترش تازه ای که حتما آن را شسته اید، داخل ظرفی حاوی نیم لیتر آب جوشانده و بخور دهید. همانند تمام بخور های دیگر پس از آن پوست خود را با آب سرد شست و شو دهید و اگر روی پوست خود جوش های سر سیاه دارید با انگشت های بدون ناخن آن ها را فشار دهید ، بعد از بخور حتما از ماسک های طبیعی استفاده کنید مثلا ماسک خیار.

 

بخور بخار آب:

این بخور را می توان همیشه و در همه جا انجام داد. بدین صورت که پوست را در معرض بخار آب قرار دهید، ولی مواظب باشید که بخار، پوست شما را نسوزاند، با این کار آلودگی ها و چربی ها و سلول های شاخی از سطح پوست تمیز شده و پوست شما مرطوب می گردد و این مرطوب بودن مانع ایجاد چین و چروک ها می شود.

 

بخور گل ختمی و بابونه:

این بخور علاوه بر این که باعث تمیزی و مرطوب شدن پوست می گردد، باعث ضد عفونی و روشن شدن و شادابی پوست نیز می شود. بهترین کاری که می توان بعد از این بخور، علاوه بر استفاد از انواع ماسک ها انجام داد، استفاده از روغن زیتون و در صورت داشتن جوش در روی صورت، از آب لیموترش می باشد که باید با کمک پنبه، مخلوط روغن زیتون و آبلیمو ترش را روی پوست مالیده و پس از ۳۰ دقیقه صورت را با آب ولرم شست.

 

طریقه استفاده از بخور گل ختمی و بابونه:

مقداری گل ختمی و گل بابونه را در ظرف آب جوش می ریزیم و سپس در ظرف را به مدت ۱۰ دقیقه قرار داده تا دم بکشد و سپس در ظرف را برداشته و یک پارچه کلفت روی سر خود و ظرف انداخته و همین طور که صورتمان بالای ظرف و در معرض بخارها قرار دارد و با کمک دو انگشت دستمان پوست صورت را ماساژ داده، این عمل را چندین بار تکرار می کنیم.

 

بخور رامسن (زنجبیل شامی):

این بخور علاوه بر این که باعث تمیزی و شادابی پوست می شود برای دستگاه تنفسی نیز بسیار مفید است. برای این منظور جوشانده غلیظ و بسیار گرم آن استفاده می شود که با انداختن پارچه یا لحاف بر سر، بخار آن را استشناق کرده و در همان حال پوست صورت را ماساژ می دهید و سپس با یک حوله تمیز پوست را تمیز می کنید. (مقدار لازم از این گیاه دو مشت کامل از ریشه آن در یک لیتر آب توصیه شده است.)

نکته ۱: برای بخور دادن پوست می توانید از گیاهان زیر نیز به صورت بالا استفاده نمایید. این گیاهان عبارتند از : بابونه، آویشن، اسطوخدوس، گزنه سفید، رازیانه، زیرفون، بومادران، اکلیل کوهی، نعناع صحرایی، صمغ عربی، کافور.

نکته ۲: پس از بخور دادن می توانید با کمک نوک انگشتان و یک دستمال، جوش های سرسفید و سرسیاه خود را با فشار خالی نمایید؛ ولی نکته مهم در این مورد آن است که پس از عمل بخور چون منافذ پوست باز می شوند و سر جوش ها نیز باز خواهد شد، بهتر است که برای تنگ کردن این منافذ پس از اتمام کار، از خیار رنده شده یا لیموترش تازه و یا اگر پوست چربی دارید از آب سرد یا یخ کمک بگیرید و آن ها را به صورت ماسک بر روی پوست قرار دهید.

 

منبع: گردآوری اختصاصی توسط مجله تخصصی گیاهان دارویی هربالیا

شاید این مطالب نیز مورد علاقه شما باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.