مواد غذایی که بیشتر از پرتقال ویتامین C دارند.

زمانی که در مورد ویتامین C فکر می‌کنید اولین چیزی که به ذهن تان خطور می‌کند پرتقال است. اما مواد غذایی دیگری نیز می‌توان پیدا کرد که سرشار از ویتامین C باشد.

0

زمانی که در مورد ویتامین C فکر می‌کنید اولین چیزی که به ذهن تان خطور می‌کند پرتقال است. اما مواد غذایی دیگری نیز می‌توان پیدا کرد که سرشار از ویتامین C باشد.

ویتامین C آنتی اکسیدان است، یعنی در جریان خون قرار گرفته و اثر شیمیایی موادی که به بافت‌ های بدن آسیب می‌رسانند را خنثی می‌کند. این ویتامین موجب محافظت پوست در مقابل آثار مخرب اشعه ماورای بنفش نور خورشید می‌شود. هم چنین این ویتامین به افزایش قدرت ایمنی بدن استحکام لثه‌ ها و دندان‌ ها کمک می‌کند.

این ویتامین هم چنین باعث ساخت کلاژن (قوی‌ ترین بخش بافت پیوندی که تمام اعضای بدن را در کنار هم نگه می‌دارد) شده و در پیشگیری از بالا رفتن کلسترول خون و ایجاد لخته‌ های خونی در رگ مؤثر است.

اشاره شده‌ است که این ویتامین بر خلاف تفکر همگان کمکی در پیشگیری از بروز سرما خوردگی نمی‌کند و فقط طول دوره بیماری را کوتاه و به تخفیف عوارض آن کمک می‌کند. هم چنین مصرف این ویتامین باعث جذب بهتر آهن در بدن می‌شود و به افرادی که دچار کم‌ خونی هستند توصیه می‌گردد. در این مقاله مواد غذایی که بیشتر از پرتقال ویتامین C دارند را معرفی می کنیم.

مواد غذایی سرشار از ویتامین C:

توت فرنگی

توت فرنگی حاوی ۸۵ میلی گرم از ویتامینC در هر پیمانه است. این ماده منگنز نیز دارد که به پایدار و ثابت بودن قند خون کمک می‌کند. فقط مطمئن شوید که توت فرنگی ارگانیک و طبیعی خریداری می‌کنید.

ویتامین Cآناناس

آناناس حاوی ۷۹ میلی گرم از ویتامین C در هر پیمانه است. بر خلاف سایر میوه‌ ها، آناناس حاوی مقادیر قابل توجهی از آنزیم بروملین است که به هضم پروتئین کمک می‌کند.

کلم قمری

کلم قمری حاوی ۸۴ میلی گرم از ویتامینC در هر پیمانه است. این ماده هم چنین دارای خواص ضد سرطانی است. شما می‌توانید از کلم قمری در نودل‌ ها استفاده کنید یا از آن در تهیه آش استفاده کنید.

ویتامین Cانبه

انبه شیرین و آبدار حاوی ۱۲۲ میلی گرم از ویتامین C به ازای هر پیمانه است. این میوه هم چنین منبع عالی از زیگزانتین است که یک آنتی اکسیدان قوی برای کمک به سلامت چشم است و آن را از آسیب اشعه‌ های مضر نور خورشید حفظ می‌کند. شما می‌توانید از این میوه خوشمزه در اسموتی‌ های خود استفاده کنید.

کلم بروکسل

کلم بروکسل حاوی ۷۵ میلی گرم از ویتامین C به همراه مواد مغذی مبارزه کننده با سرطان است.

کیوی

تنها دو عدد از کیوی‌ های خوشمزه حاوی ۱۲۸ میلی گرم از ویتامین C است. تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد که کیوی به خواب مناسب و خوب کمک می‌کند و کیفیت آن را بهبود می‌بخشد. این کار به خاطر سطح بالای سروتونین در این ماده است که نقش آغاز کنندگی خواب را دارد.

ویتامین Cپاپایا

همانند آناناس و انبه، پاپایا نیز دارای ویتامین C بالایی است. یک عدد پاپایای کوچک تقریبا ۹۵ میلی گرم ویتامین C دارد. این ماده هم چنین حاوی آنزیم پاپائین است که به کاهش التهاب کمک می‌کند.

فلفل دلمه‌ای

همه فلفل دلمه‌ای‌ ها حاوی مقادیر بالایی از ویتامین C هستند. مقدار ویتامین c در فلفل دلمه‌ ای سبز ۹۵ میلی گرم و در فلفل دلمه‌ ای زرد ۳۴۱ میلی گرم است. هم چنین این ماده کالری بسیار کمی دارد.

کلم بروکلی

یک پیمانه کلم بروکلی خام و خرد شده حاوی ۸۱ میلی گرم ویتامین C به همراه ویتامین K است که برای سلامت استخوان‌ ها و لخته شدن خون ضروری است.

شاید این مطالب نیز مورد علاقه شما باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.