خطرات گیاهان آپارتمانی برای کودکان

گیاهان آپارتمانی به دلیل طراوت و زیبایی خود از جایگاه ویژه‌ ای در منازل و آپارتمان‌ ها برخوردار هستند. اما بعضی از آن ها علی‌ رغم ظاهر زیبای خود، سمی هستند.

0

گیاهان آپارتمانی به دلیل طراوت و زیبایی خود از جایگاه ویژه‌ ای در منازل و آپارتمان‌ ها برخوردار هستند. اما بعضی از آن ها علی‌ رغم ظاهر زیبای خود، سمی هستند. بنابراین می‌توانند برای اهل خانه به‌خصوص کودکان خطرناک باشند.

بعضی از گیاهان نه تنها با چشیدن بلکه از طریق تماس سطحی با چشم، بینی، مخاط دهان یا پوست نیز موجب بروز سوزش و عوارض جدی می‌شوند. یکی از این گیاهان سمی «دیفن باخیا» است.

چشیدن یا خوردن یک برگ از این گیاه برای بزرگسالان ممکن است فقط باعث عوارضی چون دل‌ درد و سوزش دهان شود و فرد را در خطر مرگ قرار ندهد اما مصرف همین مقدار گیاه توسط کودک یا نوزاد می‌تواند بسیار مسمومیت‌ زا و خطرناک باشد. این موضوع در مورد گیاهان سمی دیگر نیز صدق می‌کند؛ برای مثال اگر نوزاد یک عدد دانه «کرچک» بخورد شاید در خطر مرگ قرار بگیرد اما یک فرد بزرگسال به عارضه خطرناکی دچار نشود.

درواقع احتمال مسمومیت به دوز مصرفی گیاه، سن، وزن، شرایط بدنی و وجود بیماری‌ هایی هم چون اختلالات کبدی و کلیوی بستگی دارد.

گیاهان آپارتمانیگیاهی که برای قلب مضر است.

از دیگر گیاهان خطرناک می‌توان به گیاه «زامیفولیا» یا گیاهان «عشقه»، گیاه «ویستریا» یا «پیچ گلیسین» اشاره کرد. گل «انگشت‌ دانه» نیز می‌تواند برای سلامت قلب خطرناک باشد. گل «ادریسی» یا «هایدرانژیا» یا «ارتانزا»، «زنبق دره» یا گل «برف» یا گل «موگه»، گیاه «آنتوریوم» یا «درفش» نیز همگی خطرناک هستند و باید از خوردن، چشیدن و لمس کردن آن ها خودداری شود.

مراقب گیاهان باغچه و پارک هم باشید.

به جز گیاهان آپارتمانی، گیاهان خارج از منزل و داخل حیاط یا باغچه نیز می‌توانند برای کودکان خطرناک باشند؛ از جمله گیاه «داوودی»، «خرزهره»، «فیکوس»، «خرزه هندی» یا گل «نرگس».

بعضی گیاهان سمی ‌به صورت خودرو در پارک‌ ها، باغچه‌ ها و حاشیه خیابان‌ ها رشد می‌کنند؛ از جمله «تاتوره» که گل‌ های زیبا دارد و بعد از مدتی میوه می‌دهد. میوه این گیاه خاردار و سمی اما بسیار زیبا است و دانه‌ های زیادی تولید می‌کند. در واقع به همین دلیل است که تکثیر آن در طبیعت به راحتی انجام می‌شود. کودکان و حتی افراد بزرگ سال ممکن است از روی کنجکاوی آن را لمس کنند و یا بچشند و به مسمومیت دچار شوند. بنابراین در مورد گیاهان خارج از خانه نیز باید دقت به عمل آید.

گیاهان آپارتمانیحذف گیاه از آپارتمان، راهکار مناسبی نیست.

حذف گیاهان آپارتمانی از محیط زندگی، راهکار مناسبی برای جلوگیری از خطرات آن ها به حساب نمی‌آید بلکه در این زمینه فقط نیاز به رعایت چندین نکته وجود دارد. نوزادان و کودکان بسیار کنجکاو هستند و علاقه دارند هر آن چه در اطراف خود پیدا می‌کنند به دهان وارد کرده و بچشند.

بنابراین توصیه می‌شود گیاهان آپارتمانی را از دسترس آن ها دور نگه دارید تا دچار مسمومیت نشوند. برای این منظور کافی است گلدان‌ها را بالای کمد یا سکو یا درون قفسه و حفاظ نگه دارید یا این که حداقل مراقب باشید فرزندان آن ها را به دهان نگذارند.

با اورژانس تماس بگیرید.

اگر کودک به گیاه سمی دسترسی پیدا کرده و آن را داخل دهان خود بگذارد، جای نگرانی شدید وجود ندارد زیرا گیاهان سمی اغلب تلخ یا سوزاننده هستند و کودک بلافاصله با چشیدن، آن را از دهان خارج می‌کند. با این حال توصیه می‌شود برای دریافت راهنمایی‌ های لازم در این مواقع با اورژانس تماس بگیرید.

مامور اورژانس بسته به شرایط و خطرات موجود ممکن است به ذکر نکاتی ساده مثل شست و شوی چشم، دهان و … کودک بسنده کند و یا کودک را به مراکز درمانی ارجاع دهد.

شاید این مطالب نیز مورد علاقه شما باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.