پیوند مو چگونه انجام می شود؟

0

پیوند مو یک روش درمانی جراحی طاسی مردانه است. ۲۵ سال پیش توسط یک متخصص پوست ابداع شد. در این روش قطعاتی از پوست سر حاوی مو از نواحی که به احتمال کمتری دچار طاسی می شوند، مثل طرفین و پشت سر) به نواحی طاس پوست سر پیوند می شود.

مراحل پیوند مو

موی قسمتی از پوست سر را که قرار است به عنوان پیوند برداشته شود (پوست دهنده) چیده و تمیز می شود و یک ماده بی حس کننده موضعی را در محل تزریق می کنند تا کاملا بی حس شود. ناحیه ای که قرار است پیوند به آنجا صورت بگیرد (ناحیه گیرنده) که همان منطقه ی طاس باشد را تمیز و بی حس می کنند.

جراح پوست با استفاده از یک وسیله مخصوص، تکه های کوچکی از پوست سر ناحیه ی طاس (ناحیه ی گیرنده) را بر می دارد و دور می اندازد. به این ترتیب منافذ گردی در پوست سر باقی می ماند. سپس تکه های کوچکی از پوست حاوی مو را از ناحیه ی پوست دهنده بر می دارند و در سوراخ هایی که در ناحیه گیرنده باقی می ماند، قرار می دهند. هر تکه ی کوچک ناحیه دهنده حاوی چهار تا پانزده مو است. عموما در هر جلسه ۲۰ تا ۵۰ تکه کوچک پیوند می شود و هر جلسه حدود یک تا ۱/۵ ساعت طول می کشد.

در صورت لزوم بعضی از نواحی دهنده و گیرنده را بخیه می زنند تا خون ریزی احتمالی کنترل شود. سپس یک پانسمان فشاری (پانسمان محکم) دور تا دور سر می بندند و می گذارند تا ۲۴ ساعت بماند. محل عمل تا ۲۴ تا ۴۸ ساعت پس از انجام عمل دردناک و متورم باقی می ماند.

پس از انجام پیوند باید مراقب باشید که به محل پیوند فشار وارد نشود و حرکت نکند (آسیب مکانیکی به آن وارد نشود). حدود دو هفته طول می کشد تا این پیوندها به اندازه کافی به پوست سر محکم شوند و لذا در این مدت باید از فعالیت های شدید خودداری کرد.

 

پیوند زدن موی سر

 

ممکن است در محل پیوند پوسته تیره ای تشکیل شود. این پوسته ها در عرض دو تا سه هفته می افتند، موهای پیوند شده داخل تکه های کوچک پوست سر نیز می ریزند؛ چرا که ضربه جراحی باعث می شود، موها وارد مرحله استراحت چرخه رشد شوند. حدود سه ماه بعد، موهای جدید شروع به رشد می کنند و خصوصیات موهای ناحیه دهنده را به خود می گیرند.

ناحیه دهنده در عرض دو هفته از پیوند بهبود می یابد؛ چون این نواحی طی روند ترمیم جمع و مچاله می شوند، رویشان به وسیله ی موهای اطراف پوشیده می شوند. لذا می توان بدون آن که نقاط مشخص بدون مو ایجاد شود، تعداد زیادی پیوند گرفت. به هر حال در این نقاط موی جدید رشد نمی کند. تعداد کل موهای سر تغییر نمی کند و در واقع صرفا موهای موجود را در سر توزیع می کنیم تا فرد از نظر زیبایی، ظاهر مقبول تری داشته باشد.

 

برای پوشاندن به اندازه کافی نواحی طاس، معمولا لازم است پیوند مو طی چندین جلسه انجام شود. می توان بین جلسات پیوند مو دو تا هشت هفته فاصله گذاشت. اگر پیوند به نواحی مختلفی انجام شود، می توان پیوند را به فواصل یک هفته انجام داد.

تعداد کل پیوندهای لازم، بستگی به وسعت ناحیه ی طاس، فراوانی موهای ناحیه دهنده و ظرفیت تحمل بیمار برای انجام این روش دارد. درد معمولا خفیف است. اگر تعداد کافی موی دهنده وجود داشته باشد می توان این تعداد را به ۴۰۰ عدد رساند. می توان با وارد کردن یک سری پیوندهای کوچک در میان پیوندهای بزرگ تر به فرد ظاهری طبیعی تر بخشید. (بویژه که این عمل در امتداد خط رویش مو انجام شود.)

 

نتیجه پیوند مو

نتیجه ی عمل از نظر زیبایی در بیمارانی که به طور مناسب انتخاب شده باشند، موفقیت آمیز می باشد. بهترین حالت آن است که پیوند مو در زمانی آغاز شود که ریزش مو پیشرفت زیادی نکرده باشد. در این حالت به تعداد مورد نیاز پیوند مو صورت می گیرد و این تعداد در چنین حالتی چندان زیاد نخواهد بود.

هرگز نباید بدون کسب آگاهی و اطلاعات کافی در مورد روش کار و نتایجی که از آن انتظار می رود، پیوند مو انجام داد. این عمل ماهها وقت می گیرد و چندین هزار دلار هزینه می برد و ضمنا هر فردی را نمی توان برای انجام این کار انتخاب کرد، حتی اگر وقت و هزینه اش را متقبل شود.

اگر می خواهید پیوند مو انجام دهید، جراح پوست خود را با دقت انتخاب نمایید؛ چرا که پیوند مو نیازمند مهارت و تجربه است.

 

گردآوری اختصاصی توسط وبسایت هربالیا

شاید این مطالب نیز مورد علاقه شما باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.