خوراکی هایی برای افزایش نشاط و شادابی (بخش هشتم)

0

عدس (Lentil)

عدس سرشار از مواد معدنی و کربوهیدرات های پیچیده است و استقامت و انرژی را تأمین می کند.

انتخاب غذایی مناسب پیش از انجام تمرینهای ورزشی بسیار مهم است. عدس ترکیبی عالی از مواد غذایی را تأمین می کند که احساس گرسنگی را می کاهد و باعث ایجاد طولانی مدت انرژی می شود. به عنوان مثال، یک قاشق سوپ خوری دال عدس با یک تکه نان، مقوی و خوراکی سبک است؛ بنابراین، بدن، شست یا دچار سوء هاضمه نمی شود. عدس غنی از کربوهیدراتهای پیچیده است که منبع ثابتی برای تولید انرژی به شمار می آیند. بدن این کربوهیدرات های پیچیده را به گلوکز تبدیل می کند. عدس همچنین سرشار از آهن و پروتئین بسیار و چربی کم است.

تخم کدو

این خوراکی مغذی، زمانی که در حال کاهش وزن هستید از مفاصل، قلب و دستگاه گردش خون شما محافظت می کند.

تمرینات ورزشی به گردش خون مناسب نیاز دارد، تخم کدو، غنی از ترکیباتی است که می تواند به این امر کمک کند. رساندن سریع خون اکسیژن دار به تمامی بخش های بدن و همین طور به سرخرگها که باید نرم و انعطاف پذیر باشند، بر قلب و رگ ها فشار وارد می کند. تخم کدو یکی از غنی ترین منابع طبیعی فیتوسترول است که خطر نازک شدن سرخرگها توسط کلسترول را کاهش میدهد. این دانه لذیذ، علاوه بر اینکه منبع غنی بسیاری از مواد معدنی است، سرشار از امگا ۳ میباشد که ضد التهاب بوده، مفاصل را طی فعالیتهای پر فشار، از آسیب حفظ می کند و بهبود زخمها و جراحات ایجاد شده حین ورزش را سرعت می بخشد.

جوانه گندم

این غله، فواید انرژی زای تمامی غلات را در بر دارد، بدون آنکه باعث افزایش یا کاهش بیش از حد انرژی شود.

جوانه گندم، گیاهک گندم است که هنگام آسیاب کردن جدا می شود. این ماده شامل بسیاری از مواد مغذی با ارزش گندم است. این غله، غنی از آنتی اکسیدان های قوی به نام ترکیبات فنولیک است که سلول ها را از آسیب هایی احتمالی طی فعالیتهای ورزشی حفظ می کند. جوانه گندم دارای سیستئین است که به باز ماندن مجاری ششها و عملکرد بهتر آنها کمک می کند. سایر ویتامین ها و مواد معدنی موجود در جوانه گندم، در افزایش انرژی و سوخت همکاری می کنند. نان آرد سبوس دار، دارای جوانه گندم است. اما این ماده در نان سفید و انواع نانهای استاندارد وجود ندارد، به همین دلیل، این فرآورده ها، موجب افزایش انرژی و در پی آن، افت ناگهانی انرژی میشود.

پنیر

از پنیر نگذرید! این خوراکی مقوی می تواند استخوانها و عضلات شما را قدرتمند سازد، بدون اینکه وزن شما را اضافه کند.

تمرینات ورزشی طاقت فرسا برای لاغری، استخوان ها را قوی می کند با این حال، آن را زیر فشار قرار میدهد و نیاز بدن را به غذاهایی برای افزایش تراکم استخوان زیاد می کند. پنیر که به میزان بالای کلسیم معروف است، دارای فسفر است که همراه با کلسیم به استخوانها استحکام می بخشد و سرشار از پروتئین است که باعث استحکام عضلات می ش ود. تمام انواع پنیر را غذاهایی پرچرب عنوان کرده اند، در حالی که می توان انواع گوناگون کم چرب آن را خریداری کرد که در عین حال مغذی نیز هستند. همانند دیگر فرآورده های حیوانی، نوع طبیعی پنیر بهتر از سایر انواع آن می باشد.

گوشت مرغ

این گوشت همه پسند، سرشار از پروتئین سبک و تامین کننده ویتامین های ب است تا انرژی پایداری را برای شما فراهم کند.

گوشت کم چرب، انتخابی عالی برای کسانی است که به طور منظم ورزش می کنند. تا زمانی که از خوردن پوست مرغ امتناع کنید، نوع طبیعی این گوشت (نه هورمونی آن)، برایتان از کم چرب ترین گوشت ها به شمار می رود. مرغ شامل میزانی پروتئین برای تأمین نیرو و تقویت استخوان ها می باشد. وجود دو ویتامین نیاسین و پیریدوکسین موجود در مرغ، ارزش انرژی آن را افزایش میدهد. ویتامین های ب ۳ وب ۶ با یکدیگر عمل می کنند تا بیشترین میزان انرژی بالقوه غذا را جذب کنند. همواره باید مرغ طبیعی خریداری کرد. مرغ طبیعی تمامی این فواید را بدون خطر باکتری های مسبب مسمومیت غذایی و بقایای داروها به همراه دارد.

بادام هندی (Cashew)

این خوراکی فوری و مغذی، زمانی که چربی می سوزانید، ذخایر معدنی را تأمین می کند.

زمانی که مشغول انجام تمرینات ورزشی هستید، هیچ خوراکی آماده ای اشتها آورتر از یک مقدار بادام هندی وجود ندارد. بادام هندی سرشار از مواد معدنی ضروری برای تناسب اندام است: منگنز موجود در آن استخوان ها را زمانی که با ناراحتی و خستگی عضلات روبرو هستید، ترمیم کرده و آنها را قوی نگاه می دارد؛ مس آن، نه تنها انرژی را بالا می برد و مفاصل را از آسیب مصون نگاه می دارد، بلکه به بدن نیز کمک می کند تا از آهن بهره کافی ببرد. کالری بدن تا یک ساعت یا بیشتر بعد از تمرینات ورزشی همچنان میسوزد، بنابراین به جای استفاده از یک خوراکی کم کالری، از مصرف بادام هندی لذت ببرید. بادام هندی غنی از چربی های اشباع نشده است که فواید بسیاری را برای تقویت قلب به همراه دارد.

 

منبع: گردآوری اختصاصی توسط وبسایت هربالیا

شاید این مطالب نیز مورد علاقه شما باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.