خوراکی هایی برای افزایش نشاط و شادابی (بخش هفتم)

0

جوانه یونجه

تمام جوانه ها انرژی زا و مغذی است و در این میان، جوانه ریز و خوشمزه یونجه، یکی از بهترین هاست.

این جوانه های غنی زنجیره ای از انرژی، برای پشتیبانی از بدن طی کار و ورزش مفید است. جوانه یونجه یکی از مغذی ترین خوراکیها است و شامل ترکیباتی است که از رشد قارچ های اسفنجی، که در محیط مرطوب به وجود می آید، جلوگیری می کند. جوانه یونجه منبع استثنائی خوراکی است. محتوای دقیق دیگر جوانه ها بر حسب بذری که از آن جوانه می زنند متنوع است اما تمامی آنها مغذی است. جوانه های یونجه غنی از آنزیم و فیبر، دارای کالری کم و هضمی سریع می باشد.

 

کرفس

این سبزی ترد، خطر نوشیدن بیش از حد آب طی تمرینات ورزشی را از بین می برد.

یک ساقه کرفس، سلاح سری ورزشکاران است؛ چرا که غنی از مواد مغذی انرژی زاست. کرفس عالی ترین منبع ویتامین ث است که با تقویت جداره سلولها به بهبودی زخمهای ورزشی کمک می کند. کرفس همچنین تأثیر ادرار آوری دارد و نسبت به بقیه سبزیجات، سدیم بیشتری دارد (با وجود این، میزان سدیم آن مضر نیست). کرفس می تواند باعث جلوگیری از عدم تعادل خطرآفرین مواد معدنی، ناشی از نوشیدن بیش از حد آب طی فعالیتهای انرژی گیر ورزشی شود.

 

سیب زمینی

این ماده غذایی ضروری، سرشار از ویتامین و دیگر مواد انرژی زاست.

اگر به دنبال تناسب اندام هستید، از ارزش غذایی سیب زمینی غافل – نشوید. سیب زمینی سرشار از ویتامین ب ۶ است که علاوه بر منافع بسیار، ذخیره گلیکوژن های بدن را تامین کرده، در پروتئین سازی به ماهیچه ها کمک می کند. سیب زمینی همچنین سرشار از کربوهیدرات های پیچیده است؛ کربوهیدرات های پیچیده، بهترین شکل انرژی غذایی محسوب می شود. کربوهیدراتهای کمپلکس پیچیده دو نقش را ایفا می کند که هر دو برای تناسب اندام مهم است؛ آنها با توجه به اینکه سوخت و ساز کندی دارند انرژی های مورد نیاز تمرینات ورزشی را به تدریج فراهم نموده، ورزشکاران را حین ورزش یاری می دهند. همچنین به بدن کمک می کند تا عضلاتی را که ساخته است، حفظ کند. با گرفتن پوست سیب زمینی، بسیاری از مواد غذایی آن جدا می شود، بنابراین سیب زمینی را پس از پوست کندن سریعا مصرف کنید.

 

لوبیا سبز

این لوبیای نیروزا و مغذی برای ورزشکاران مفید است.

لوبیای بالارونده و انواع دیگر آن، چون لوبیای سبز فرنگی و لوبیا سبز فرانسوی، منبع غنی مواد غذایی مورد نیاز برای ورزش است. اگرچه هر یک از این مواد غذایی به خودی خود با ارزش است، زمانی که بسیاری از آنها در یک غذا جمع شود اثر مضاعفی خواهند داشت. به طور مثال، محتوای ویتامین کا موجود در لوبیا، خراشیدگیها و بریدگی ها را بهبود می دهد و ویتامین ث آن دیواره های سلولی را مستحکم می سازد. ویتامینهای گروه ب به بهبود عملکرد سیستم عصبی و افزایش سطح انرژی بدن کمک می کند.

پمپ زدن آهن

لوبیا سبز سرشار از مواد معدنی ضروری است؛ منگنز و منیزیم آن جهت ساخت و حفظ استحکام استخوان ها همکاری می کنند؛ آهن، ماده مغذی حیاتی ای است که افرادی که در تغذیه وسواس دارند و از خوردن غذاهای حیوانی چرب به کلی خودداری می کنند، ممکن است با کمبود آن مواجه شوند؛ عنصر روی به ساختن استخوان هایی قوی کمک می کند و بهبود آسیب های عضلانی را تسریع می کند.

سلامت قلبی-عروقی در هر رژیم ورزشی ای مهم است. انسان نه تنها از قلب خود محافظت می کند بلکه ظرفیت آن را برای ادامه فعالیت نیز افزایش میدهد. بسیاری از مواد مغذی موجود در لوبیا سبز، رگهای خونی را قوی، قابل انعطاف و خالی از رسوبات کلسترولی نگاه می دارد. این عمل به خون اجازه میدهد که اکسیژن را سریع تر در بدن جریان دهد تا انسان همواره پر انرژی و نیرومند باشد.

 

اسفناج

برای تأمین نیرو، انرژی و استقامت، این سبزی مقوی را بخورید. این سبزی شما را قادر می سازد که با تشنج مقابله نماید.

قدرت اسفناج در محتوای غنی مواد مغذی آن است که با یکدیگر عمل می کنند. اسفناج منبع عالی آهن به شمار می رود، و به همان میزان، غنی از ویتامین ث است که به بدن کمک می کند تا آهن را به طور موثر استفاده نماید. کلسیم، منگنز و ویتامین کا موجود در این سبزی، استخوان ها را ساخته، به آنها استحکام می بخشد. این باور که موادی به نام اکسالات در اسفناج مانع جذب کلسیم توسط بدن می شود، کاملا نادرست است؛ زیرا اسفناج دارای کلسیم بسیار زیاد است که اکسالاتها به هیچ وجه نمی توانند آنها را محصور کنند. تنها دو قاشق سوپ خوری اسفناج پخته، ویتامین کا مورد نیاز بدن را به طور کامل و اکثر بتاکاروتن های لازم را تأمین می کند.

 

لوبیا سیاه

تعجبی ندارد که وقتی دیگران ش ما را سرشار از انرژی ذخیره شده می بینند، بگویند سرشار از لوبیا هستید (بسیار پر انرژی)

هنگامی که به طور منظم ورزش می کنید، مصرف غذاهای سرشار از پروتئین برای تشکیل و حفظ عضلات اهمیت فراوانی دارد. همان طور که گیاه خواران می دانند، این پروتئین لزوما نباید گوشت باشد. لوبیا جایگزین سالمی برای گوشت است؛ چرا که پروتئین کافی را به همراه مقدار کمی چربی، فراهم می نماید. لوبیای سیاه، غنی از مواد مغذی از جمله آهن است که انرژی را افزایش میدهد. این امر نیز با تسریع روند اکسیژن رسانی، به کارکرد عضلات کمک می کند. لوبیای سیاه همچنین سرشار از فیبرهای محلول تثبیت کننده قند خون و فزونی دهنده استقامت بدن است. لوبیا با برنج قهوه ای می تواند غذایی مفید، غنی از پروتئین و عاری از گوشت باشد.

 

منبع: گردآوری اختصاصی توسط وبسایت هربالیا

شاید این مطالب نیز مورد علاقه شما باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.