خوراکی هایی برای افزایش نشاط و شادابی (بخش ششم)

0

زنجبیل

زنجبیل به عنوان بهترین و ملایم ترین درمان برای حالت تهوع، همراه مناسبی برای مسافران و زنان باردار می باشد.

مصرف بیسکویت زنجبیلی در طی اولین ماه های بارداری توصیه ای  است که طی نسلها به ما رسیده است. در حال حاضر از زنجبیل به عنوان درمان سریع تمامی گونه های شناخته شده حالت تهوع یاد میشود و از داروهای شیمیایی نیز مؤثرتر است. زنجبیل همچنین به عنوان درمان سنتی سوء هاضمه شناخته می شود. طبع گرم زنجبیل، سم زدایی را از طریق افزایش تعریق افزایش میدهد. خاصیت ضد التهابی قوی آن می تواند درد روماتیسم را تسکین دهد. ماده فعال زنجبیل به نام جینجرول میتواند سلولهای سرطانی را از بین ببرد. برای تأثیر قوی تر، آب داغ را بر قطعه ای از ریشه زنجبیل تازه پوست گرفته بریزید و آن را به عنوان نوعی چای بنوشید.

نعناع

این گیاه خوشبو و همه پسند، موجب آرامش عضلات دستگاه گوارش می شود.

انواع مختلف نعناع، از یک دسته برگهای تازه آن گرفته تا یک بسته از شکلات آن، همگی ناراحتی های هاضمه را به سرعت آرام می کنند. نعناع سوزش ناشی از سوء هاضمه را تسکین می بخشد، باکتریهای مضر را می کشد، نفخ را از بین می برد و سرعت حرکت مواد درون روده ها را تنظیم می کند. توانایی نعناع در رفع گرفتگی عضلانی، آن را تبدیل به درمانی برای سندرم تحریک پذیری روده و درد شکم طی عادت ماهیانه، کرده است

. اگر از عارضه ترش کردن رنج می برید (عارضه ای که در آن اسید معده به ناحیه گلو می رسد) در مصرف نعناع احتیاط کنید، اگرچه نعناع به بسیاری از بیماران کمک می کند اما تجربه نشان داده است که عارضه ترش کردن را شدت می بخشد.

ماست

این غذا مسکن معده است می تواند فواید لبنیات را برای کسانی فراهم کند که نمی توانند شیر بخورند.

برخی افراد نمی توانند محصولات لبنی را هضم کنند؛ چرا که بدن آنها آنزیمی به نام لاکتاز تولید نمی کند، بنابراین به دلیل آنکه ماست لاکتاز مخصوص به خود دارد بسیاری از افراد می توانند از آن استفاده کنند. ماست همچنین باعث افزایش رشد باکتری های مفید در روده می شود. ماستهای پروبیوتیک به دلیل داشتن باکتری های مفید زنده، مفیدتر هستند؛ ماستهای پروبیوتیک همچنین مکمل های برخی مواقع دارای انواع دیگری باکتری هستند. خوردن ماست باعث کاهش باکتری عامل بیماری زخم معده میشود.

انگور

این میوه آبدار به آسانی هضم می شود، انرژی زاست و مواد معدنی ضروری را که بدن طی تمرین های ورزشی از دست میدهد، بازیابی می کند. اوقاتی که خوردن غذا قبل از ورزش ممکن نیست

، انگور جایگزین بسیار مناسبی برای تولید انرژی است. انجام ورزش، بدون فاصله پس از خوردن غذا، نسخه ای برای بهبودی سوء هاضمه است، اما اگر با شکم خالی ورزش کنید، انرژی کمی برای ورزش خواهید داشت. انگور، میوه ایده آلی برای مصرف قبل از ورزش است، چرا که سبک و غنی از کربوهیدرات های پر انرژی و قابل هضم است؛ انگور برخی از مواد معدنی و مایعاتی را که بر اثر تعریق از دست میدهید، بازیابی می نماید. انگور را می توانید حتی حین ورزش میل کنید. انگور همچنین با کاهش کلسترول به سلامت قلب کمک می کند.

 

آناناس

آنزیم های مختلف موجود در این میوه نیروزا می توانند به بهبود دردها و کوفتگی ناشی از انجام ورزش کمک کند.

خوردن آناناس می تواند سلامت بدن را تضمین و بهبود بیماری را تسریع نماید. این ویژگی به لطف مواد مغذی فراوانی است که در آن وجود دارد. یکی از آنزیمهای موجود در آناناس بروملین نام دارد که به عنوان ضد التهاب عمل می کند. این آنزیم، زمانی که مفاصل و عضلات بیش از حد کار کرده با آسیب های جزئی دیده باشند، خطر التهاب را کاهش میدهد. آناناس با داشتن ویتامین ث فراوان، کمک می کند تا کوفتگی و کبودی های بدن سریعتر بهبود یابند. همین عملکرد، بیماریهای التهابی همانند آرتروز و یا گلو درد را بهبود می بخشد. آناناس تازه مؤثرتر است؛ چرا که قدرت آنزیم بروملین، در فرآورده های این میوه کمتر است.

هندوانه

این میوه نیرو بخش، علاوه بر آن که آبدار ترین گزینه برای جبران کمبود مایعات، پس از ورزش است، هرگونه تاثیرات زیان بار تمرین های ورزشی را دفع می کند.

هندوانه شامل مواد معدنی ای است که به بدن کمک می کنند تا از مایعات خود به صورت کارآمدی استفاده نماید. البته عملکرد هندوانه بسیار فراتر از جایگزین کردن مایعات است. این میوه با فراهم کردن مقدار فراوان ویتامین ب ش ما را با نشاط نگاه می دارد. هندوانه سرشار از ویتامین ث است؛ ویتامین ث ضد التهاب است و بافت های بیش از حد کار کرده را تسکین می دهد. هندوانه غنی از ماده موثر لیکوپن است که آنتی اکسیدان فعالی است و می تواند از تخریب سلولی ناشی از رادیکال های آزاد شده طی ورزش جلوگیری کند. برخلاف دیگر میوه ها، بر اثر برش، مواد غذایی بسیار کمی از دست میدهد لذا می توان قاچ های هندوانه را به مدت چند روز در یخچال نگهداری کرد.

 

منبع: گردآوری اختصاصی توسط وبسایت هربالیا

شاید این مطالب نیز مورد علاقه شما باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.