خوراکی هایی برای افزایش نشاط و شادابی (بخش پنجم)

1

گل کلم

گلچه های خوشمزه کلم، تامین کننده سلامت بدن و در دفع سموم کبد موثر است.

گل کلم از خانواده چلیپاییان است و دارای خاصیت شفابخشی بسیاری از جمله کمک به سم زدایی سلول هاست. فرآورده های غذایی ای که سرشار از مواد شیمیایی مصنوعی است و حتی برخی از غذاهای سالم اما دیر هضم، فعالیتهای کبدی بسیار زیادی را برای تصفیه نیاز دارند، از این رو سبب آسیب رسیدن به کبد می شود. کبد برای دفع سمومی که باعث آسیب های سلولی منجر به سرطان و یا سایر بیماری ها می شود، به طور شدیدی کار می کند؛ گل کلم غنی از ترکیبات آنتی اکسیدانی است و می تواند به یاری کبد آمده، سلامت و فعالیت مداوم آن را تضمین نماید. گل کلم این عمل را به کمک ماده ای به نام گلوکوزینولات انجام می دهد که کبد را طی تمام مراحل سم زدایی، تقویت و تغذیه می کند.

خیار

این سبزی ترد، سرشار از مواد معدنی سیال است که از طریق تأمین آب بدن به عمل هضم کمک می کند.

محتوای غنی از فیبر خیار، سیستم هاضمه را در حرکت نگاه می دارد و بر خلاف دیگر غذاهای پر فیبر دیگر، با ذخیره مایعات خود توازن مایعات بدن را حفظ می کند. خوردن خیار می تواند مانع یبوست یا باعث تسهیل درمان آن شود؛ یبوست در اثر کم خوردن مایعات به وجود می آید. خیار همچنین برای درمان اسهال مفید است؛ زیرا علاوه بر آب رسانی، مواد معدنی حیاتی را نیز جایگزین آنها می کند. آب خیار تازه نیز می تواند برگشت اسید معده را کمتر کند. مواد معدنی خیار در پوست آن جمع شده است؛ مغز خیار، خارش پوست را تسکین می دهد، سرشار از ویتامین ث و اسید کافئیک ضد التهاب می باشد.

کاسنی فرنگی

این داروی سنتی، با آن طعم تلخش تأثیر آرامش بخشی بر فرایند هضم دارد.

این برگهای متمایز، دارای ماده این تی بین است که اشتها را تحریک و دستگاه گوارش را برای هضم غذاهای چرب و یا شیرین آماده می کند. طعم تلخ کاسنی فرنگی به دلیل وجود همین ماده در آن است (هر چقدر طعم کاسنی تیزتر باشد، فواید آن بیشتر است)؛ همین ماده نیز کاسنی فرنگی را تبدیل به خوراکی اشتها آور می کند. کاسنی فرنگی همچنین دارای خاصیت سم زدایی است و به عنوان تنظیم کننده کبد و کیسه صفرا عمل می کند. خاصیت ادرار آوری آن کمک می کند تا سموم بدن از طریق افزایش ادرار و به همراه آن دفع شوند. انواع دیگر آن (کاسنی دشتی، کاسنی کوهی، سایر کاسنیها) برخی از تاثیرات مشابه را دارند.

شاهی آبی

طعم تند و تیز این برگهای تیره رنگ، نشان دهنده قدرت تحریک آنهاست.

شاهی آبی که سرشار از مواد مغذی است، از قدیم به دلیل خواص درمانی اش با ارزش بوده است. شاهی آبی تا حدی ادرار آور است و با کمک به کلیه ها در عبور دادن میزان بیشتر ادرار، از محبوس شدن مایعات در بدن جلوگیری می کند. به نظر می رسد که شاهی آبی به عنوان داروی سنتی، از کلیه در مقابل عوامل آسیب رسان حفاظت کرده، خون را تصفیه می کند و در نتیجه پوست را شفاف می سازد. دانشمندان به تازگی به خواص سم زدایی آن پی برده اند. شاهی آبی دارای قوی ترین مواد ضد سرطانی موجود در گیاهان است. این ترکیبات (فنیل اتیل ایزوتیوسیانات یا PEITC)  که عامل اصلی طعم تند شاهی آبی است، با بی ضرر کردن مواد سرطان زا در دو مرحله به سم زدایی سلول ها کمک می کند.

فلفل سیاه

این ادویه به نظر بی ارزش، از طریق ادرارآوری و تعریق، در تسریع سم زدایی بدن نقش مهمی دارد.

فلفل سیاه به شیوه های گوناگون، به هضم و سم زدایی بدن کمک می کند. طعم تند آن، جوانه های چشایی را تحریک می کند و بدن را به ترشح اسید هیدروکلریک بیشتری وا می دارد. اسید مذکور، غذا را در معده تجزیه می کند. اگر بدن به میزان لازم این اسید را ترشح نکند، ممکن است غذا در معده به مدت طولانی باقی بماند که این امر باعث سوءهاضمه می شود؛ یا ممکن است غذا به طور جزیی هضم شود و هنگامی که به روده منتقل می شود در آن جا باعث نفخ و یا اسهال شود. عمل فلفل سیاه، هضم کامل را موجب می شود. غذاهای فلفل دار نیز باعث افزایش ادرار می شود و بدین ترتیب سمومی که با فعالیت کلیدها تصفیه شده است، از طریق ادرار از بدن دفع می شود. خاصیت گرمازایی فلفل باعث تعریق بیشتر میشود که همین موضوع نیز روش دیگری برای دفع سموم است.

زیره سبز

این چاشنی خوشمزه، عطری متمایزی دارد و به هضم غذا کمک می کند.

زیره سبز، از زمان های قدیم در آسیا و خاورمیانه به خاطر فواید گوارشی اش مورد توجه بوده است. زیره، نفخ را از بین می برد و از برخی ناراحتیهای گوارشی چون اسهال جلوگیری می کند.

در حال حاضر علم پزشکی دلیل این خاصیت را این گونه توضیح می دهد:

این دانه های کوچک قهوهای متمایل به سبز، سیاه و سفید، باعث تحریک و تولید آنزیم پانکراس میشود؛ این آنزیم به تجزیه غذا و جذب آن کمک می کند. بسیاری از باکتریهای همراه غذاها را از بین می برد و در فرایند س م زدایی از کبد پشتیبانی می کند. جویدن چند دانه زیره بعد از خوردن گوشت، دهان را خوشبو می کند. پس از هر وعده غذایی، جویدن مخلوطی از زیره، رازیانه، میخک و هل به هضم غذا کمک می کند.

 

منبع: گردآوری اختصاصی توسط وبسایت هربالیا

شاید این مطالب نیز مورد علاقه شما باشد
1 دیدگاه
  1. نوبت دهی می گوید

    بسیار مفید بود

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.