خوراکی هایی برای افزایش نشاط و شادابی (بخش چهارم)

0

لیموترش

هیچ طعمی همانند طعم لیموترش نشاط آور نیست؛ لیموترش قدرت آنتی اکسیدانی و پاک کنندگی شگفت آوری دارد.

آب لیموترش با وجود ترشی اش، اگر با آب رقیق شده باشد، نوشیدنی پر طرفداری است. کمتر میوهای دارای چنین طعم گوارایی است. این میوه، زمانی که بدن مسموم شده باشد، اشتها را کم می کند و سموم بدن را می زداید. آب لیموترش، اشتها را کاهش داده، دهان شما را خوشبو می کند. اسید سیتریک موجود در آب لیموترش با شکستن برخی از ترکیبات سخت گوشت، به گوارش کمک کند. لیموترش فرایند گوارش، نفخ و سوزش معده را بهبود می بخشد. خاصیت ضد باکتریایی کمی نیز دارد و باعث کاهش خطر عفونت در دستگاه گوارش می شود. لیموترش که سرشار از ویتامین ث است، خاصیت آنتی اکسیدانی قوی ای دارد که تمام سلول های بدن را مستحکم کرده و به سم زدایی آنها کمک می کند.

آلو بخارا

آلوی خشک، فعالیت دستگاه گوارش را تنظیم می کند، هر زمان که نیاز باشد به آن سرعت می دهد یا از سرعت آن می کاهد.

 آلو بخارا که شامل بسیاری از مواد مغذی مشابه در آلوی تازه است، تاثیر مفیدی بر دستگاه گوارش دارد. از دیرباز از آلو بخارا به عنوان ماده درمانی طبیعی و بسیار موثر یبوست استفاده می شده است. حجم غنی فیبر آن، باقیمانده غذاها را که بر اثر تاخیر بسیار در روده خشک شده است، بدون درد از بدن دفع می کند. در عین حال، اگر معده به سرعت تخلیه شود (که سبب سوء هاضمه یا نفخ می شود) آلو بخارا { حرکت غذا را در معده کند می کند. آلو بخارا کلسترول بدن را به واسطه کمک به بدن در دفع چربی، کاهش می دهد و باکتری های مفید را در روده پرورش می دهد و با این کار، از تولید مثل باکتری های مضر جلوگیری می کنند.

سیب

این میوه به دلیل داشتن ترکیب فیبر و پکتین، تأثیر شگفت آوری بر سم زدایی و فرایند هضم دارد.

سیب دارای فواید بسیار زیادی برای سلامتی است؛ دانشمندان تنها موارد کمی از مواد مغذی بی شمار آن را که همگی اش از عوامل افزایش دهنده عمر است شناسایی کرده اند. نقش فوق العاده سیب، آسان کردن هضم و سم زدایی بدن است. خوردن یک سیب با ایجاد احساس سیری سریع تر و طولانی تر، به سم زدایی کمک کرده، میتواند یبوست مزمن را که عارضه شایعی بر اثر تغذیه نامناسب میباشد، کاهش دهد. یبوست از سم زدایی بدن جلوگیری می کند و ممکن است به مشکلات جدی تر، از جمله هموروئید و سرطان روده منجر شود.

ژلی ملایم

سیب، غنی از فیبر محلول و نامحلول است؛ فیبرها به سرعت مناسب حرکت غذا درون دستگاه گوارش کمک می کند. این فیبرها، باقیمانده

سموم، از جمله فلزات سنگین و به ویژه کلسترول را در طول مسیر جمع آوری می کند (به همین دلیل سیب برای رگها مفید است). سموم و کلسترول موجود در خون به کمک پکتین به راحتی دفع می شود. این فیبرها با ایجاد ماده ای ژل مانند، مدفوع را نرم کرده و آن را قادر می سازد که به طور طبیعی دفع شود. پکتین دارای اثر تنظیمی بر سرعت هضم است و در صورت لزوم سرعت هضم را افزایش یا کاهش میدهد. تاثیرات ژل مانند پکتین، اسهال را درمان می کند؛ طی این عارضه (اسهال) غذا به سرعت از معده خارج می شود تا آن جذب گردد و این امر در نهایت به از دست رفتن آب بدن می انجامد.

کنگر فرنگی

این گیاه کوچک دندانه دار، درمان قطعی سندرم تحریک پذیری روده میباشد.

محتوای سرشار از فیبر کنگر، هضم را بهبود می بخشد. اگر از سوء هاضمه و سندرم تحریک پذیری روده رنج می برید، کنگر میتواند عوارضی همچون دردهای شکمی، نفخ شکم، حالت تهوع، یبوست و اسهال را تسکین دهد. کنگر از طریق تحریک ترشح صفرا عمل می کند. صفرا ماده ای است که به هضم چربیها کمک می کند و حرکت روده را به تحرک وا می دارد. همچنین از ایجاد سموم در کبد جلوگیری کرده، خطر تشکیل سنگ کیسه صفرا را کاهش میدهد. خوردن کنگر میتواند تاثیرات مصرف غذاهای چرب را بکاهد.

چغندر

ماده موثری که عامل رنگ چغندر است، خاصیت سم زدایی و مقابله کننده با سرطان دارد.

ظاهر درخشان و یاقوت مانند، از مدت ها پیش، چغندر را به تمیز کننده خون شهرت داده است. مطمئنا چغندر با افزایش تولید آنزیمهای زداینده سم از کبد، به پاکسازی سلول ها کمک می کند. بتاسیانین موجود در چغندر که رنگ قرمز آن را سبب شده است، به طور ویژه ای در مقابله با کاهش سلولهای سرطانی موثر است. چغندر از اجزای محبوب در آبمیوه های فوری است و در ترکیب با آبمیوه شیرین تری همانند سیب، برای رقیق کردن طعم آن مصرف می شود. دانشمندان دریافته اند که آب چغندر با تاثیرات س وء نیتراتها (مواد نگهدارنده شیمیایی در فرآورده های گوشتی که باعث ابتلای انسان به سرطان روده می شوند) مقابله می کند.

کلم بروکلی

کلم بروکلی مدافعی قوی در برابر زخم معده و باکتریهای مضر است.

کلم بروکلی همچنان که به بدن در سم زدایی کمک می کند، غنی از ترکیباتی به نام سولفورافان است که توانایی مقاومت سلول ها را در برابر آسیب ها افزایش میدهد. اخیرا دانشمندان دریافته اند که این نوع کلم از طریق مبارزه با باکتری های غیر معمولی و سختی به نام هلیکوباکترپیلوری روند هضم را بهبود می بخشد. این باکتری در اسید معده فعالیت می کند و می تواند اکثر باکتریها را از بین ببرد و در برابر آنتی بیوتیک ها نیز مقاوم است

؛ وجود این باکتری در معده سبب فرسایش سلول های دیواره ی معده شده و در نهایت به زخم معده و سرطان منجر می شود. کلم بروکلی این اثرات دردناک را خنثی می کند و ممکن است حتی میزان باکتری های مضر را در معده کاهش دهد.

 

منبع: گردآوری اختصاصی توسط وبسایت هربالیا

شاید این مطالب نیز مورد علاقه شما باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.