خوراکی هایی برای افزایش نشاط و شادابی (بخش دوم)

0

کلم پیچ

این سبزی شگفت آور برگ دار و زمستانی، شما را در سردترین اوقات سال سالم نگاه می دارد.

سبزیجات کلمی، سبزیجات برگ دار سبز تیره بسیار مغذی ای هستند که فصل کلم پیچ یکی از مهم ترین آنهاست. در زمستان که سیستم ایمنی شما مورد حمله میکروب ها قرار می گیرد، این سبزی مملو از ویتامین ث، نیاز روزانه ش ما را به میزان بالایی تأمین می کند. کلم پیچ مدافع نیرومندی در برابر سرما خوردگی و ویروس هاست. خاصیت ضد التهابی آن، خطر آسم و درد مفاصل را کاهش میدهد.

 

حافظ سلامت در مقابل تغییرات دما

کلم پیچ ایمنی بدن را افزایش می دهد. همچنین، در زمستان که به دلیل کم تحرکی، استخوان ها ضعیف می شود، مصرف کلم پیچ نوعی کلسیم استخوان ساز به بدن تزریق می کند که مقاومت استخوان ها را افزایش می دهد. لوتئین و زآکسانتین موجود در آن، دو ماده موثری است که وجود آنها در خون می تواند در شرایط زمستانی از چشمها محافظت کند. کلم پیچ، دارای مقدار فراوانی فیبر است که میزان قند خون را ثابت نگه می دارد. این خاصیت، شما را وسوسه می کند که در زمستان، اگر در خانه ماندید کلم پیچ بیشتری مصرف کنید. با مصرف مقدار زیادی کلم پیچ تنها کمتر از ۴۵ واحد کالری دریافت می کنید. در ضمن، تاثیرات بلند مدت کلم پیچ شامل آنتی اکسیدان خنثی کننده رادیکال های آزاد موجود در خون است. کلم پیچ همچنین خطر ابتلا به سرطان را کاهش داده و با داشتن خاصیت ادرار آوری، سموم بدن را دفع می کند.

 

ناجی حیات کلم منبع غنی بتاکاروتن است

اگر سیگاری هستید یا قبلا سیگاری بوده اید، کلم می تواند جان شما را نجات دهد. ترکیبی در دود سیگار موجب ناکارایی در جذب ویتامین آ در بدن می شود که ممکن است منجر به بیماریهای ریوی همانند آمفیزم (اتساع و بزرگی یک عضو در اثر گاز یا هوا) و سرطان ریه شود، اما غذاهای غنی از بتاکاروتن، که در بدن به ویتامین آ تبدیل می شود، این تأثیر را خنثی می کند.

 

پیاز

این سبزی همان طور که طعم تندی دارد، از قدرت شفابخشی بالایی برخوردار است و ما را از ابتلا به بیماریها دور نگاه می دارد.

تأثیر قوی ضد التهابی پیاز، آن را به جزء اصلی غذاهای زمستانی تبدیل کرده است. پیاز سرشار از مواد مغذی ای است که اختلالات تنفسی را در تمام مراحل از گرفتگی مجاری بینی ناشی از سرماخوردگی گرفته تا التهاب ریه ها در بیماری آسم، بی اثر می کند. پیاز با برخورداری از خاصیت ضد ویروسی، با انواع بیماری عفونی مقابله می کند. پیاز می تواند از دستگاه گوارش محافظت کند و رشد عواملی را که در ایجاد سرطان روده دخالت دارند، کاهش دهد. وجود همین ترکیبات، باعث بو و تأثیر شفابخشی آن می شود؛ بنابراین پیاز هر چقدر تند و تیز تر باشد مفیدتر است.

 

فلفل دلمه ای شیرین

این سبزی متنوع، مجموعه شگفت آوری را در خود جای داده است تا با مصرف آن بتوانیم شفاف تر ببینیم و راحت تر نفس بکشیم.

فلفل دلمه ای، تقویت کننده سیستم ایمنی محسوب می شود؛ تقویت کننده های موجود در این فلفل، شامل دو نوع آنتی اکسیدان به نام های ویتامین ث و بتاکاروتن (ماده پیش نیاز ویتامین آ) است. این دو ماده می تواند انسان را در برابر آسیب های حاصل از تاثیرات سوء – رادیکال های آزاد به ریه ها و عفونتها، سرماخوردگی ها، آسم و حتی آسیبهای به جا مانده از تأثیر غیر مستقیم دود دخانیات، محافظت کند. فلفل قرمز، میزان بالایی از یک ماده موثر ضد التهاب و سرطان به نام لیکوپن و همینطور ویتامین ث و کاروتنوئید را در خود دارد. این ترکیبات، از سلامت قدرت بینایی در مقابل عوامل بیماریزا محافظت کرده و ابتلا به بیماری های چشمی را کاهش می دهد.

 

ریحان

ریحان سبزی معطری است و می تواند با خواص ضد میکروبی خود، میزان مسمومیت غذاهای آلوده را کاهش دهد.

این گیاه، تا مدت ها به عنوان نوعی سبزی شفابخش مورد استفاده قرار می گرفته است. در طب آیورودا (طب سنتی هندی) این گیاه با عنوان ریحان مقدس آمده و از تیره ریحان با نام علمی «اوسیموم بازیلیکوم» است. برگهای ریحان، غنی از چربی هایی است که قادر است التهاب را کاهش داده، باکتری های مضر را از بین ببرد. آزمایش های اخیر نشان میدهد که این چربیها، رشد میکروب های مقاوم در برابر آنتی بیوتیک ها را مختل می کند؛ از جمله آن دسته از میکروب ها که باعث مسمومیت غذایی می شود و می تواند باعث عفونت زخم ها شود. ریحان در طب سنتی به عنوان یک داروی ضد التهاب مورد استفاده قرار می گرفته است و در حال حاضر نیز تأثیرات آن در این زمینه، در دست بررسی است. وجود گیاه ریحان در خانه، سبب دفع حشرات می شود.

میخک

این چاشنی با طعم خنک، درد دندان را تسکین می دهد، زخم دهان را بهبود می بخشد و درمانی سنتی برای رفع بوی بد دهان است.

میخک به طور طبیعی، ضد ویروس و ضد التهاب است، به عنوان یکی از گیاهان درمانی در پزشکی شناخته می شود و ممکن است در آشپزخانه نیز یافت می شود. میخک همچنین به دلیل اینکه دارای خاصیت بی حس کنندگی است، به عنوان تسکین دهنده درد دندان استفاده می شود. میخک با عفونت های باکتریایی و التهاباتی که منجر به بیماریهای لثه میشود و باعث به وجود آمدن آسیب بیشتر به دندان ها می گردد، مقابله می کند. روغنی که در میخک وجود دارد شامل ترکیبی به نام اوژنول است که از قدیم مورد استفاده دندانپزشکان بوده است. روغن میخک هنوز هم در برخی خانه ها به همین منظور نگهداری می شود. خواص ضد التهابی اوژنول ممکن است برای سایر اندام های بدن مانند مفاصل نیز موثر باشد.

 

گشنیز

این گیاه، تاثیر گرما را در فاسد شدن مواد غذایی کاهش می دهد.

گشنیز گیاهی استثنایی است؛ چرا که از برگ های آن به عنوان سبزی و از دانه های خرد شده آن به عنوان چاشنی استفاده میشود. از دیر باز، هر دو قسمت این گیاه بین آشپزهای کشورهای گرمسیر، به خصوص مناطقی که حفظ گوشت در برابر گرما و حشرات در آنها دشوار بود، از اهمیت خاصی برخوردار بوده است. هم اکنون، دانشمندان دلیل اصلی این باور قدیمی را کشف کرده اند؛ گشنیز از مسمومیت غذایی جلوگیری می نماید. گشنیز دارای ترکیبات ضد باکتریایی است که بدن را در برابر شمار قابل توجهی از میکروبها مانند برخی از خطرناک ترین آنها مانند سالمونلا محافظت می کند. در طب آیورودا از گشنیز به دلیل خاصیت ضد التهابی آن استفاده می شود.

 

 

منبع: گردآوری اختصاصی توسط وبسایت هربالیا

شاید این مطالب نیز مورد علاقه شما باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.