خوراکی هایی برای افزایش نشاط و شادابی (بخش اول)

0

قره قاط

با مصرف این میوه کوچک، باکتری ها و عفونت ناشی از فعالیت آنها از بین ببرید.

یکی از روش های به دست آوردن و حفظ سلامت طبیعی، استفاده از میوه ای به نام قره قاط می باشد که ارزش درمانی آن در پیشگیری از ابتلا به عفونت های مجاری ادرار مانند التهاب مثانه به اثبات رسیده است. بسیاری از مردم در حال حاضر به صورت روزانه این میوه را به عنوان اولین قدم برای مقابله با این بیماری دردناک و خطرناک مصرف می کنند. مواد موثری که عامل این پیشگیری و درمان هستند، ترکیباتی فلاونوئیدی به نام پروآنتوسیانیدین ها هستند که در گونه های مختلف سیاه گیله و به ویژه قره قاط به فراوانی موجوداند. پرو آنتوسیانیدین ها از چسبیدن باکتری ها به دیواره مجاری لوله های ادراری جلوگیری به عمل آورده، در نتیجه از عفونت دهان و معده جلوگیری می نمایند.

 

کیوی

با مصرف این میوه که سرشار از ویتامینهاست، کیفیت تنفس شما بسیار بهتر خواهد شد.

کیوی رسیده، ویتامینهای بیشتری نسبت به سایر مرکبات دارد. واضح است که ویتامین ث می تواند ویروسهای عامل سرماخوردگی را از بین ببرد، اما تأثیر آن در بدن مسلما فراتر از این است. این میوه بدن را در برابر انواع عفونت و التهاب، به ویژه در برابر بیماری های تنفسی، . محافظت می کند. دانشمندان دریافته اند که این میوه به کاهش سرفه، صدای خس خس سینه و همچنین درمان ورم غشاء مخاطی بینی کمک ۔ می کند. افرادی که کیوی مصرف می کنند کمتر از دیگران دچار حملات آسم می شوند اما مصرف زیاد آن به کودکان توصیه نمی شود؛ چرا که ممکن است باعث ایجاد حساسیت در آنها شود. این میوه برای حفظ سلامت قلب و افزایش قدرت بینایی نیز مفید است . دانشمندان دریافته اند که مصرف کیوی به صورت مرتب، کلسترول خون را پایین آورده، خطر لخته شدن خون را کاهش می دهد.

پرتقال

این میوه محبوب، با اینکه بیشتر به خاطر محتوای ویتامین ث موجود در آن معروف است، بسیاری از ترکیبات درمان کننده سایر بیماری ها را نیز در خود دارد. پرتقال به دلیل بالا بردن قدرت ایمنی بدن، در میان سایر میوه ها شهرت دارد. میزان ویتامین ث موجود در یک پرتقال متوسط، بیش از نیاز روزانه ما می باشد. ویتامین ث سبب از بین بردن عفونت ها و مقاوم شدن سیستم دفاعی بدن در مقابل میکروب ها می شود. پرتقال، به ویژه مقاومت بدن را در بیماری سرماخوردگی و دیگر بیماری های تنفسی از جمله آسم بالا می برد و می تواند خطر بروز زخم معده، سنگ برخی کلیه و سرطان ها را کاهش دهد. قند موجود در آن، به بیماران دیابتی کمک می کند تا سطح گلوکز خون خود را ثابت نگه دارند. افزودن یک قاشق چای خوری پوست رنده شده پرتقال به غذا، باعث کاهش کلسترول می شود. مرکبات، همچنین دارای ماده لیمونین هستند که به علت خواص کاهش دهنده کلسترول و ضد سرطانی مورد مطالعه بسیار قرار گرفته است.

تمشک

این میوه تابستانی ترش مزه کوچک، محافظ قدرتمندی در برابر عفونت های قارچی و سندرم تحریک پذیری روده است.

دانشمندان، فلاونوئیدی به نام آنتوسیانین را که به تمشک، رنگی ا زیبا می دهد، منبع برخی از خواص با ارزش این میوه می دانند. تمشک دارای خاصیت ضد میکروبی است و از تکثیر باکتری ها و قارچ ها در سیستم گوارشی جلوگیری می کند. یکی از این قارچها «کاندیدا آلبیکانس» نام دارد که باعث عفونت دستگاه تناسلی زنان می شود و با اختلال های گوارشی همانند سندرم تحریک پذیری روده نیز مرتبط می باشد. تمشک همانند تمام انواع توت ها، سرشار از آنتی اکسیدان هایی است که در دراز مدت، سلامت را به صورت کلی بهبود می بخشد. این میوه از قدرت بینایی محافظت کرده، از خطر ابتلا به سرطان می کاهد و فیبر محلول آن کمک می کند تا میزان قند خون ثابت بماند.

 

کلم فندقی

این سبزی ترد، مدافع کوچک اما قدرتمند سیستم ایمنی بدن است و مواد مغذی فراوانی دارد.

کلم فندقی فواید بسیاری دارد؛ به ویژه برای حفاظت سیستم ایمنی بدن در فصل زمستان که احتمال بروز عفونتها بیشتر است. این نوع کلم، گذشته از تمامی ویتامین ها و مواد معدنی، محتوی مواد مؤثری مانند گلوکوزینولات و فنول های آنتی اکسیدان است. دانشمندان بر این باورند که گلوکوزینولات با مواد س رطان زای ایجاد شده بر اثر مصرف گوشت زیاد پخته شده مقابله می کنند. کلم فندقی برای پوست نیز مفید است و به آن ظاهری درخشنده و سالم می دهد.

هویج

این میوه رنگی ش اید توانایی دیدن در تاریکی مطلق را . به شما ندهد، اما برای دید چشم ها و بینایی، مفید است.

هویج منبع غنی مواد های مغذی به نام کاروتنوئید می باشد که مسئول رنگ آن و عامل سلامت بخش این سبزی است و چشم ها را به ویژه برای دیدن در نور کم، مناسب می سازد. دیواره های سخت سلولهای هویج، سبب می گردد که مواد مغذی به د سهولت از آنها خارج نشود. برای بهره ۱ بردن بیشتر از مواد مغذی آن، به جای مصرف خام می بایست آب هویج مصرف شود یا پخته شود. پختن هویج به همراه روغن، به بدن اجازه میدهد استفاده بیشتری از بتاکاروتن موجود در آن ببرد.

 

منبع: گردآوری اختصاصی توسط وبسایت هربالیا

شاید این مطالب نیز مورد علاقه شما باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.