توصیه هایی برای دوران شیردهی

مادر جدید، خود به مادر نیاز دارد تا در انجام کارها به او کمک کرده و بهتر بتواند احتياجات طفل را برآورده سازد. شیر دهی یکی از لذت بخش ترین کارهاست که در ضمن هورمونهای بدن مادر را نیز به حد تعادل می رساند تا به برگشت اندامها به حالت اولیه کمک نماید.

0

طرز صحیح شیردهی

سعی کنید هنگام شیر دادن به کودک با او بازی نموده و به موسیقی ملایمی گوش دهید تا در کمال آرامش به نوزاد خود شیر بدهید. تغذیه کودک با شیر مادر باید تا دو سال ادامه پیدا کند. بنابراین سعی کنید به میزان کافی استراحت کرده و غذاهای مقوی و خوشمزه میل نمایید. شیر مادر غذایی است پاکیزه و سالم و دارای آنزیمهای مفید، ویتامین زا، املاح معدنی و با درجه حرارت مناسب که نه تنها کلیه نیازهای جسمانی طفل را برآورده می سازد بلکه از نظر روحی نیز طفل را ارضاء کرده، سبب ایجاد محبت بین مادر و کودک می شود.

اگر بنا به دلایلی قصد ندارید کودک را به مدت طولانی با شیر خود تغذیه کنید اجازه دهید قبل از اینکه از پستانها شیر بیاید، کودک از آغوز روزهای اولیه استفاده کند. زیرا این ماده مغذی ترین غذا برای نوزاد است و بسیاری از پادتن ها را نیز دارا میباشد.

رژیمی که شما در دوران بارداری داشته اید باید نیازهای کنونی تان مناسب باشد در این زمان شما اجازه استفاده بیشتر از آجیل را داشته و همچنان باید از موادی چون گندم گوشت، تخم مرغ، سبزیجات، میوه ها، سویا به حد کافی استفاده کنید.

پس از خوردن برخی میوه های فصلی مانند توت فرنگی، خیار و هندوانه به وضعیت مزاجی کودک توجه داشته باشید و در صورت مشاهده اختلال از خوردن آن خودداری نمایید.

 

اهمیت میوه در دوران بارداری

علاوه بر این میوه ها ممکن است کودک شما به بعضی از مواد مانند شیر گاو و یا بعضی از ادویه ها حساسیت نشان دهد پس با توجه دقیق به مزاج کودک باید مواد حساسیت زا را از برنامه غذایی خود حذف نمایید.

هنگام شیردهی همیشه یک نوشیدنی در کنار خود داشته باشید زیرا در این زمان تشنه تر از همیشه خواهید بود.

آب بهترین نوشیدنی است زیرا علاوه بر سیراب کردن، به شما آرامش می بخشد.

در هنگام شیردهی از مصرف بی رویه دارو خوداری نمایید زیرا داروها بعد از جذب وارد شیر شده و به بدن کودک منتقل می گردد و ممکن است در دستگاههای بدن وی اختلال ایجاد نماید.

موادی مانند شوید، گوجه فرنگی، هویج، گرمک، سکنجبین، ریشه کاسنی، رازیانه، تخم شوید، سیاهدانه، انگور و مصرف شیر، شیر مادر را افزایش می دهد.

اگر بعد از زایمان زیره کرمان، تخم گشنیز، تخم اینسون و تخم رازیانه را ساییده سپس دم کرده آنها را به تدریج به زنی که وضع حمل نموده بخورانید در کوچک شدن شکم و از زیاد شدن شیر او مفید است.

یکی دیگر از احتیاجات زن شیرده، کازئین است که در نباتات بخصوص باقلا فراوان است.

 

منبع: گردآوری اختصاصی توسط وبسایت هربالیا

شاید این مطالب نیز مورد علاقه شما باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.