آشنایی با تاثیرات بی خوابی و کم خوابی بر بدن

کم‌ خوابی در واقع خود بیماری به حساب نمی‌ آید بلکه جزء علایم بیماری محسوب می‌ شود. کم‌ خوابی معمولاً ناشی از اضطراب و تنش هیجانی است.

0

بی‌ خوابی یا کم‌ خوابی یک علامت است که فرد به‌ طور مستمر به خواب نمی‌ رود. به عبارتی دیگر مشکل در به خواب رفتن، بیدار شدن مکرر در خلال شب همراه با ناتوانی یا اشکال در به خواب رفتن مجدد، بیدار شدن خیلی زود در صبح و خوابی که باعث تجدید قوا نشود را بی‌ خوابی گویند. بی‌ خوابی یکی از اختلالات خواب است که در روان‌ شناسی خواب مورد مطالعه و بررسی قرار می‌ گیرد. ناتوانی در به خواب رفتن یا ناتوانی در خواب ماندن در مدت طولانی یا خواب عمیق را کم خوابی می‌ گویند. کم‌ خوابی در واقع خود بیماری به حساب نمی‌ آید بلکه جزء علایم بیماری محسوب می‌ شود. کم‌ خوابی معمولاً ناشی از اضطراب و تنش هیجانی است.

از دیگر علل کم خوابی، می‌ توان احساس عدم امنیت، ترس از تنهایی، افسردگی و مصرف کافئین را نام برد. کم‌ خوابی در بین زنان ۱٫۴ برابر مردان رایج است. مصرف داروهای ضد افسردگی، قرص‌ های خواب‌ آور می‌ تواند برای درمان موقت این بیماری مفید باشد اما بهترین راه برای درمان آن، تحریک دستگاه عصبی مرکزی است.

اکثر افراد می دانند که بی خوابی و بد خوابی به شدت موجب کاهش انرژی می شود، اما بر سلامت شما هم به شیوه ای تاثیر می گذارد که ممکن است متوجه نشوید.  خواب ناکافی مشکلی شایع در بین مردم است که به شیوه های زیر بر ذهن و جسم تاثیر می گذارد.

کم خوابی-هربالیااثرات بی خوابی و کم خوابی بر ذهن و جسم :

۱- بیماری های مزمن

بی خوابی مزمن با ریسک بالای دیابت نوع ۲، بیماری قلبی-عروقی، چاقی و افسردگی مرتبط است.

۲- هورمون های گرسنگی

کم خوابی با افزایش اشتها در مقایسه با زمانی که خواب کافی داشته اید مرتبط است. هم چنین مشخص شده است که افزایش نرخ چاقی همزمان با کاهش عادات خواب است.

۳- عملکرد شناختی

اختلالات قابل توجه شناختی ناشی از بی خوابی می تواند بر عملکرد وظایف عادی نظیر رانندگی و کار با ماشین آلات تاثیر گذارد. هم چنین می تواند بر حافظه بلند مدت و کوتاه مدت، توانایی تمرکز، قابلیت تصمیم گیری، پردازش ریاضیات، سرعت شناختی و جهت یابی مکانی تاثیر گذارد.

۴- سیستم ایمنی

بی خوابی می تواند با توانایی بدن در مقابله با عفونت ها تداخل یابد. تحقیقات نشان می دهد خواب و ساعت درونی بدن موسوم به سیستم شبانه روزی، موجب تنظیم سیستم ایمنی بدن می شود.

۵- ظاهر

خواب کافی موجب جذابیت ظاهر می شود. محققان دریافته اند کم خوابی و بی خوابی با سلامت کمتر، جذابیت کمتر و خستگی بیشتر در مقایسه با زمانی که خوب استراحت می کنید همراه است.

شاید این مطالب نیز مورد علاقه شما باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.