فواید شیر خرما برای سلامتی

مصرف یک تا دو لیوان شیر با یک تا دو عدد خرما در روز به شرطی که رژیم متعادلی داشته باشید, نه تنها چاق کننده نیست بلکه مفید هم هست.

0

مصرف یک تا دو لیوان شیر با یک تا دو عدد خرما در روز به شرطی که رژیم متعادلی داشته باشید, نه تنها چاق کننده نیست بلکه مفید هم هست. شیر, کلسیم بدن شما را تامین می کند و خرما حاوی آهن , پتاسیم, منیزیم (برای عمل ماهیچه های ارادی لازم است), گوگرد, مس, کلسیم و فسفر (برای ساخت عضله و بافت های عصبی لازم است) را تامین می کند.

ویتامین های موجود در خرما شامل ویتامین های A, B1, B2, بیوتین, فولیک اسید و ویتامین C است. اما باید بدانید که مصرف زیاد هر ماده ی غذایی حتی شیر, می تواند چاق کننده باشد. باید بدانید برای لاغر شدن باید کالری کم تری از غذاها را دریافت کنید.

اگر این روزها به یکی از شهرها یا استان های جنوبی کشور سفر کنید و سری به بازارهای محلی آن بزنید, خواهید دید که برخی اهالی محلی در حال فروش یکی از محصولات جانبی خرما به نام دوشاب هستند. شاید بپرسید دوشاب چیست؟ به شیره ی خرما, انگور یا هر شیره ی خوراکی دیگر در اصطلاح محلی دوشاب می گویند.

شیر خرما-هربالیامعمولا نخل کاران, دوشاب خرما را به یکی از روش های سنتی تهیه می کنند. برخی خرما را با آب مخلوط کرده و می جوشانند. جوشانده ی غلیظ شده را در کیسه ریخته و شیره را از تفاله جدا می کنند. اگر هم غلظت شیره پایین بود, دوباره آن را می جوشانند تا به غلظت معینی برسد.

اما روش دیگری که به حفظ بیشتر مواد مغذی شیره ی خرما کمک می کند, روشی است که در آن از حرارت خبری نیست. در این روش تلی از خرما درون حصیرهایی از جنس برگ خرما ریخته می شود.

خرماها در اثر نیروی وزن بر هم فشار آورده و شیره ی آن از میان منافذ حصیر خارج می شود. این شیره کاملا طبیعی و سرشار از مواد مغذی است و تمام فواید خرما را در بر دارد. البته شیره گیری از خرما در شهرهای مختلف کشور, روش های متفاوتی دارد.

منبع: گردآوری اختصاصی توسط وبسایت هربالیا

شاید این مطالب نیز مورد علاقه شما باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.