چگونه به آسانی و ناخودآگاه غذاهای سالم بخوریم؟

0

پروفسور بریان وانسینک Brian Wansink، استاد دانشگاه Cornell می باشد. او مطالعات زیادی در مورد غذاهای سالم و اینکه “محیط چگونه تصمیمات غذا خوردن شما را شکل میدهد ” انجام داده. همچنین بسیاری از این ایده ها را از کتاب مشهورش “خوردن بدون فکر” گرفته. در این مطلب از وبسایت هربالیا یک سری از بهترین راه های کاربردی برای سالم غذا خوردن ذکر شده که امیدواریم مورد رضایت شما واقع گردد.

بهترین راه های سالم غذا خوردن ( خوردن غذاهای سالم ):

۱- از بشقاب های کوچکتر استفاده کنید. بشقاب بزرگتر یعنی غذای بیشتر. با توجه به مطالعات Wansink و تحقیقات تیمش ، اگر این تغییر خیلی ساده را انجام بدهید، در طول سال آینده ۲۲ درصد کمتر غذا خواهید خورد. اگر دارید پیش خودتان میگویید که “خب غذای کمتری در بشقاب بزرگتر میریزم” باید بدانید که به این راحتی نیست.

بشقاب غذای سالم

وقتی یک قسمت کوچکی از یک بشقاب بزرگ را میخورید، مغز شما احساس خشنودی و رضایت نمیکند. ولی اگر همانقدر غذا را در بشقاب کوچکتری بخورید، بیشتر احساس سیری می کنید. غذا های این شکل به اندازه هستند ولی مغز و شکم شما اینطور درک نمیکند.

۲-میخواهید کمتر از نوشابه ها استفاده کنید؟ از لیوان های باریک و بلند استفاده کنید نه از لیوان های کوتاه و پهن. به عکس زیر نگاه کنید. خط افقی بلندتر است یا خط عمودی؟ هر دو این خطها یک اندازه هستند. ولی مغز ما تمایل دارد که خط عمودی را بلندتر حساب کند. به عبارت دیگر، لیوان های بلندتر در چشم شما بزرگتر از لیوان های گرد و پهن به نظر می آیند.

غذای سالم

به خاطر همین شما از یه لیوان بلندتر ۲۰ درصد کمتر نوشیدنی میخورید.

٣- از بشقاب هایی استفاده کنید که با غذایتان تضاد رنگی شدیدی دارند. وقتی رنگ بشقابتان با رنگ غذایتان ست باشد، شما به طور طبیعی بیشتر غذا خواهید خورد. به خاطر اینکه مغز شما در تشخیص دادن میزان غذا از رنگ بشقاب مشکل دارد.

 

غذاهای سالم

به همین خاطر آبی و سبز تیره از بهترین رنگ ها برای بشقاب ها هستند. به دلیل اینکه با غذاهایی که رنگ روشنی دارند ( پاستا و سیب زمینی و… ) تضاد ایجاد میکنند و شما دوست دارید که کمتر غذا بخورید.

۴- غذاها و خوراکی های سالم را جلوی چشمتان بگذارید. مثلا شما میتوانید یه ظرف میوه یا آجیل رو نزدیک یه در یا هر جای دیگه ای که وقتی میخواهید از خانه بروید بیرون از کنارش رد میشوید بگذارید. وقتی شما گرسنه هستید و عجله دارید ، احتمالش بیشتر است اولین چیزی که می بینید را بردارید.

۵-غذاهای ناسالم را در فویل بپیچید و غذاهای سالم را در پلاستیک این ضرب المثل قدیمی “از دل برود هر آنکه از دیده برفت” به نظر درست می آید. خوردن فقط یه اتفاق فیزیکی نیست بلکه یه اتفاق هیجانی هم هست. ذهن شما اغلب بر اساس آن چیزی که میبیند مشخص میکند که میخواهد چه چیزی بخورد. به همین دلیل اگر غذاهای ناسالم را بسته بندی کنید و جلوی دید خودتان نگذارید، کمتر احتمال دارد که سراغشان بروید و بخورید.

۶- غذاهای سالم را در ظروف بزرگتری بگذارید و غذاهای ناسالم را در ظروف کوچکتر. ظرف های بزرگ بیشتر جلب توجه میکنند و فضای آشپزخانه را نیز اشغال می کنند. به همین دلیل احتمالش بیشتر است که متوجهشان بشوید و بخوریدشان. در صورتی که ظرف های کوچک میتوانند مدت زیادی را در آشپزخانه مخفی بمانند.

منبع: گردآوری اختصاصی توسط وبسایت هربالیا

شاید این مطالب نیز مورد علاقه شما باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.