شیر عسل و فواید آن برای سلامتی بدن

شیر عسل باعث تقویت بدن شده و مقاومت آن را بالا می برد، چون شیر حاوی پروتئین و عسل حاوی کربوهیدرات است. شیر عسل فواید زیادی برای سلامتی دارد.

0

شیر عسل باعث تقویت بدن شده و مقاومت آن را بالا می برد، چون شیر حاوی پروتئین و عسل حاوی کربوهیدرات است. شیر عسل فواید زیادی برای سلامتی دارد.

عسل ماده ی غذایی بسیار غنی و انرژی بخشی است که هر ۱۰ گرم آن ۳۲۰ کالری ایجاد می کند و از مونوساکاریدهایی ساخته شده که به سرعت جذب می شوند و اثر انرژی بخشی خود را آشکار می کنند. علاوه بر اثر کالری زایی, عسل دارای ویتامین های متعددی از قبیل تیامین ریبوفلاوین, نیکوتینک اسید, اسکوربیک اسید, پیریدوکسین و ویتامین K است.

خواص فیزیکی عسل, اثر ضد باکتریایی دارد و از زمان های قدیم انسان ها از خاصیت ضد میکروبی عسل سود برده و آن را در درمان نارحتی های پوستی از قبیل زخم ها و سوختگی ها به کار برده اند و یکی از بهترین پانسمان ها محسوب می شود. هم چنین عسل را در درمان بیماری های دستگاه تنفسی و عفونت های ناحیه ی حلق به کار می برند و خاصیت ضد باکتریایی آن موجب اثر بخشی عسل می شود.

شیر حاوی کلسیم است و در برابر سرطان روده ی بزرگ نقش محافظتی ایفا می کند. یکی از دلایل ابتلا به سرطان روده ی بزرگ و پوکی استخوان عدم مصرف شیر است. دیواره ی عضلانی روده ی بزرگ در اثر کمبود کلسیم به مرور زمان تخریب می شود و فرد مبتلا به این سرطان می گردد.

پوکی استخوان نیز از عوارض منفی مصرف نکردن شیر است. زمانی که میزان کلسیم بدن انسان پایین باشد, بدن به علت فوریت فیزیولوژیکی از طریق هورمون های پاراتیروئید استخوان, کلسیم آزاد می کند و فرد دچار پوکی استخوان می شود. استخوان های بدن بیش از هر چیزی به مواد معدنی, کلسیم, منیزیم و پتاسیم نیاز دارد که این مواد نیز در شیر وجود دارد. پس در مجموع می توان گفت معجون شیر عسل خواص شگفت انگیزی پیدا می کند.

شیر عسل-هربالیاآیا شیر داغ را با عسل بخوریم؟

تاکنون هیچ اثر سویی در زمینه مصرف عسل همراه با شیر داغ دیده نشده و به اثبات نرسیده است بلکه کاملا برعکس, مصرف این دو با هم آثار مثبتی بر سلامت ما دارند.
به طور مثال مصرف شیر با یک قاشق عسل می تواند باعث خواب بهتر شود. جالب است که بدانید که خواص ضد میکروبی شیر عسل نیز بر اثر ترکیب آن ها با هم افزایش می یابد و مصرف این ترکیب برای کسانی که در معرض عفونت قرار دارند, مفید است.

ارزش تغذیه ای شیر نیز با افزودن عسل به آن افزایش می یابد و برای کسانی که سوء تغذیه دارند, مصرف این نوشیدنی بسیار موثر خواهد بود.البته با وجود خواص فراوان و نکات مثبتی که این شیرین کننده در مقایسه با قند و شکر دارد, توصیه می شود که در مصرفش زیاده روی نشود زیرا در این صورت نیز می تواند زمینه های چاقی و اضافه وزن را به بار آورد یعنی اگر عادت به خوردن مخلوط شیر عسل در پایان روز دارید آن را حساب شده و در جهت تکمیل انرژی مورد نیاز روزانه تان مصرف کنید.

چرا نباید عسل همراه موم را به شیر داغ یا چای اضافه کرد؟

تنها مشکلی که وجود دارد این است که نباید عسل همراه موم را به شیر داغ یا چای اضافه کرد. حتما می پرسید چرا؟
درپاسخ باید بگوییم که موم عسل به دلیل این که جذب نمی شود, می تواند جذب ریز مغذی های شیر به خصوص کلسیم را کاهش دهد و این موضوع برخلاف هدف شما از خوردن شیر است. در ضمن نکته ی دیگر این که بهتر است قبل از یک سالگی به کودکان عسل ندهید زیرا احتمال بروز حساسیت در کودکان را افزایش می دهد. در مجموع می توان گفت شیر عسل یکی از بهترین نوشیدنی هایی است که از شیر درست می شود.

منبع: گردآوری اختصاصی توسط وبسایت هربالیا

شاید این مطالب نیز مورد علاقه شما باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.