داروهای گیاهی برای کاهش استرس و اضطراب

کمتر کسی پیدا می شود که در عصر حاضر دچار مشکلات مالی، روحی یا عاطفی نشده باشد. استرس و اضطراب، عامل اصلی طیف وسیعی از مشکلات روحی و روانی هستند

0

کمتر کسی پیدا می شود که در عصر حاضر دچار مشکلات مالی، روحی یا عاطفی نشده باشد. استرس و اضطراب، عامل اصلی طیف وسیعی از مشکلات روحی و روانی هستند. طبق آمار موسسه بهداشتی جهانی در آپریل ۲۰۱۷، ۶۰ درصد مشکلات جسمی و ۷۵ درصد مشکلاتی روحی، ناشی از استرس و فشار های روانی می باشد.

برای کاهش استرس و فشار های روحی می توان به استفاده از دارو های گیاهی پناه برد، دارو هایی که شاید کمتر برای شما آشنا باشند ولی بی شک تاثیر شگرفی بر روی سلامتی شما می گذارند. البته بهتر است قبل از مصرف هر داروی گیاهی با متخصص و پزشک مشورت کنید.

کاهش استرس با گیاهان دارویی:

جینسنگ آسیایی

یکی از باستانی ترین دارو های گیاهی که می تواند به کاهش استرس کمک کند، جینسنگ است. از میان تمام انواع جینسیگ، جینسنگ آسیایی از کیفیت بالاتری برخوردار است. تحقیقات نشان می دهد که مصرف این گیاه می تواند باعث بهبود آرامش ذهنی و تقویت قدرت حافظه شود.

دانشمندان به این نتیجه رسیدند که جینسنگ آسیایی دارای خواص ضد استرس قابل توجهی است و می تواند برای درمان اختلالات ناشی از اضطراب مورد استفاده قرار گیرد.

استرس-هربالیاریحان مقدس

ریحان مقدس یا تولسی، یکی دیگر از دارو هایی گیاهی است که می تواند به کاهش استرس کمک کند. این گیاه در هندوستان به عنوان یک مکمل ضد پیری قوی شناخته شده است.

از مزایای ریحان مقدس می توان برای مقابله با بیماری های مانند «عفونت ها، بیماری های پوستی، اختلالات کبدی، سرماخوردگی و سرفه، تب مالاریا و هم چنین پادزهر برای نیش مار و عقرب»، استفاده کرد.

یکی از دلایلی که ریحان مقدس ممکن است در کاهش اضطراب مؤثر باشد حضور سه ترکیب فیتوشیمیایی است. دو مورد اول، B و ocimumosides A ، به عنوان ترکیبات ضد تنش شناسایی شده اند و ممکن است کورتیکوسترون خون (هورمون استرس دیگر) را کاهش دهند و تغییرات مثبت در سیستم انتقال دهنده عصبی مغز ایجاد کنند. سومین ترکیب hydroxbenzen نام دارد که آن هم قادر به کاهش پارامترهای استرس است.

هم چنین شواهدی مبنی بر این که ریحان مقدس ممکن است برای جلوگیری از عود زخم های سینه، که به نظر می رسد از طریق استرس ایجاد می شود، و نیز سایر انواع زخم ها مانند زخم معده، وجود دارد.

ریشه گون

ریشه گون که بیشتر در طب سنتی چین استفاده می شود، سیستم ایمنی را تقویت کرده و به صورت بالقوه اضطراب را کاهش می دهد. ریشه گون ممکن است به طور موقت سطح کورتیزول را افزایش دهد تا بدن بتواند به انواع خاصی از استرس پاسخ مثبت دهد. این افزایش سریع کورتیزول موقت، به محض این که عامل استرس زا برداشته شد، کاهش پیدا می کند.

استرس-هربالیاگیلاس زمستانی

گیلاس زمستانی که اغلب به عنوان جینسنگ هند شناخته می شود نیز می تواند به کاهش اضطراب کمک کند. اثرات این گیاه بر کورتیزول، تحمل استرس و پاسخ های استرس داخلی در طی دهه ها مورد بررسی قرار گرفته است.

آزمایش انجام گرفته بر روی موش ها نشان می دهد که عصاره گیلاس زمستانی می تواند، افزایش پراکسیداسیون لیپید ناشی از اضطراب را متوقف کند. (پراکسیداسیون لیپید فرایندی است که در آن استرس اکسیداتیو می تواند در نهایت موجب آسیب سلولی در سلول های خونی شود.) هم چنین این آزمایشات نشان می دهد که گیلاس زمستانی می تواند از زخم معده مرتبط با اضطراب و افزایش وزن غده فوقانی جلوگیری کرده و کورتیزول را تثبیت کند.

ریشه شیرین بیان

ریشه شیرین بیان می تواند انرژی و استقامت را افزایش دهد، سیستم ایمنی بدن را تقویت کند و غده طیموس را از آسیب کورتیزول محافظت کند، اما استفاده از آن نیازمند نظارت حرفه ای است زیرا ممکن است بر فشار خون و پتاسیم اثر بگذارد.

در آزمایشات انسانی، مکمل ریشه شیرین بیان کمک کرده است تا سطوح هورمون مرتبط با استرس، از جمله کورتیزول، تنظیم شود. این خاصیت شیرین بیان می تواند باعث جلوگیری از زخم های پوستی شود. سایر مزایای ریشه شیرین بیان عبارتند از: کاهش چربی و کاهش آندروژن و تستوسترون در زنان.

استرس-هربالیارودیولا

رودیولا یا ریشه طلایی، یکی دیگر از گیاهانی است که اخیرا تحقیقات زیادی بر رویش انجام شده است. بیشتر این تحقیقات نشان می دهند که رودیولا باعث کاهش استرس می شود.

همانند دیگر دارو های گیاهی، رودیولا یک خط دفاع بیولوژیکی در برابر استرس را فراهم می کند. مصرف این گیاه، به عنوان یک استرسور خفیف عمل می کند، و این باعث می شود که بدن در مقابل استرس آماده شود.

شاید این مطالب نیز مورد علاقه شما باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.