دلایل ناباروری زنان و راه های درمان آن

بارداری، یکی از شیرین‌ ترین زمان‌ های زندگی همه زنان است. انتظار شیرینی که شما را برای برعهده گرفتن نقش مادری آماده می‌ کند

0

بارداری، یکی از شیرین‌ ترین زمان‌ های زندگی همه زنان است. انتظار شیرینی که شما را برای برعهده گرفتن نقش مادری آماده می‌ کند ، می‌ تواند زندگی‌ تان را زیر و رو کند، اما بعید نیست که دوره انتظار شما، مثل بسیاری از زنان دیگر، طولانی‌ تر از انتظارتان شود. برای اینکه نگرانی‌ تان برطرف شود و این تاخیر در بارداری را «ناباروری» تلقی نکنید، ادامه این مطلب را بخوانید. شاید شما هم بتوانید دلایل باردار نشدن تان را در میان عوامل زیر پیدا کنید.

دلایل باردار نشدن :

تاریخچه پزشکی عامل باردار نشدن زنان

متخصصان می‌ گویند کسانی که به بیماری‌ های التهابی ناحیه لگن دچار هستند یا برخی دیگر از بیماری‌ های مزمن حوزه زنان و زایمان مثل اندومتریوز آزارشان می‌ دهد، برای مادر شدن، باید ابتدا بیماری‌ هایی که دچارش هستند را درمان کنند.

از نظر پزشکان، این دسته از زنان نابارور نیستند، بلکه عامل مزاحمی سد راه مادر شدن شان شده و با برطرف کردنش، می‌ توانند به آرزوی شان برسند.

باردار نشدن زنان به خاطر سبک زندگی غلط

زنانی که سال‌ های سال به اختلالات اضطرابی دچار بوده‌اند و کاری برای درمان این مشکل نکرده‌اند، اغلب در باردار شدن به مشکل برمی‌ خورند و همین ناکامی، زمینه را برای بیشتر شدن اضطراب شان هم فراهم می‌ کند.

از نظر متخصصان، سبک زندگی و وضعیت روانی زنان می‌ تواند احتمال باردار شدن شان را تعیین کند. زنانی که شمع ۳۰ سالگی را فوت کرده‌اند، آنهایی که استرس زیادی دارند و کسانی که تغذیه و شیوه زندگی ناسالم دارند، معمولا به سادگی باردار نمی‌ شوند.

باردار نشدن به دلیل تخمدان پلی کیستیک

زنانی که به بیماری تخمدان پلی کیستیک (PCOD) یا سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) دچار هستند، نمی‌ توانند به سادگی بارداری را تجربه کنند. این اختلال هورمونی که باعث افزایش کیست‌ ها در ناحیه تخمدان می‌ شود، مسیر باردار شدن را برای یک زن طولانی کرده و در چرخه طبیعی تخمک گذاری بدن او اختلال ایجاد می‌ کند.

باردار نشدن زنان به دلیل عدم تعادل pH

شرایط واژن یک زن تاثیر بسزایی را بر بارداری او می‌ گذارد. بالا یا پایین بودن غیرطبیعی PH، بر تخمک‌ها تاثیر گذاشته و توان شان برای بارور شدن را کاهش می‌دهد. استفاده مکرر از شوینده‌ها برای حفظ بهداشت ناحیه تناسلی و حتی استفاده از برخی آنتی بیوتیک‌ها، می‌تواند تعادل PH را در این ناحیه برهم بزند و روند باردار شدن فرد را به تاخیر بیندازد.

چاقی عامل باردار نشدن زنان

زنان چاق نابارور نیستند، اما در برخی موارد تا زمانی که وزن شان را کاهش ندهند، نمی‌ توانند بارداری را تجربه کنند. تراکم چربی‌ ها در بدن زنان، می‌ تواند روند باردار شدن شان را دچار اختلال کند. به همین دلیل متخصصان، علاوه بر تاکید بر تغذیه سالم در ماه‌های انتظار بارداری، رسیدن به وضعیت جسمی متناسب را هم توصیه می‌ کنند.

باردار نشدن زنان به دلیل مشکلات بهداشتی

اسپرم‌ ها برای بارور کردن تخمک‌ها، باید از دهانه رحم عبور کنند و اگر هر مشکلی در این ناحیه وجود داشته و سلامت دهانه رحم را تهدید کند، تلاش اسپرم‌ها برای رسیدن به تخمک‌ها، ناکام می‌ماند. کسانی که به عفونت‌های تناسلی دچار هستند یا از مشکلات التهابی مربوط به دهانه رحم رنج می‌برند، نیازی به تلقیح مصنوعی یا IVF ندارند. اگر این زنان مشکلات مربوط به ناحیه دهانه رحم را برطرف کنند، زودتر از آنچه که انتظار دارند، بارداری را تجربه می‌کنند.

شاید این مطالب نیز مورد علاقه شما باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.