رهایی از عوارض ناشی از مصرف سیگار و نیکوتین

نیکوتین اعتیاد آورترین ماده‌ ای است که تاکنون شناخته شده و می‌ تواند باعث بروز اختلال‌ ها و ناتوانی‌ های بسیاری شود

0

تنباکو یا توتون، گیاهی با برگ‌ های پهن است که به منظور استعمال دخانیات کشت می‌ شود. برگ‌ های برش نخورده این گیاه برای ساخت دخانیات مورد استفاده قرار می‌ گیرد و دود حاصل از سوختن آن دارای ماده‌ ای به نام نیکوتین است. نیکوتین اعتیاد آورترین ماده‌ ای است که تاکنون شناخته شده و می‌ تواند باعث بروز اختلال‌ ها و ناتوانی‌ های بسیاری شود و نیز یکی از موثرترین عوامل مرگ و میر است.

از جمله مضرات نیکوتین می‌ توان به ایجاد اخلال در عملکرد اعصاب و سلول‌ های ماهیچه‌ ای اشاره کرد. هم چنین این ماده مهلک، خطر ابتلا به مشکلاتی نظیر تپش قلب، فشار خون و حتی حمله قلبی را نیز افزایش می‌ دهد، ولی با وجود هشدارها و یافته‌های علمی، عده‌ای هم چنان به مصرف دخانیات ادامه می‌ دهند. عده‌ای نیز تنباکو را به صورت جویدنی مصرف می‌ کنند که نیکوتین کمتری را به بدن وارد می‌ کند.

مواد غذایی موثر در دفع نیکوتین:

۱- کلم بروکلی

کلم بروکلی حاوی ویتامین‌ هایی مانند B5، C و B است که مسئولیت تنظیم فعالیت‌ های اساسی بدن را به عهده دارند. کمبود این گروه از ویتامین‌ ها باعث اختلال در عملکرد بهینه بدن می‌ شود.

مصرف کلم بروکلی علاوه بر تامین ویتامین C و افزایش سوخت و ساز بدن، از ریه‌ ها در برابر سموم حفاظت می‌ کند. بروکلی دارای ژن NRF2 نیز هست که سلول‌ های ریوی را در برابر حمله‌ها مصون نگه می‌دارد.

۲- پرتقال

پرتقال از اعضای خانواده مرکبات است که سرشار از ویتامین C بوده و نیکوتین را در بدن از بین می‌ برد. مصرف پرتقال و سایر مرکبات، نیاز بدن به ویتامین C را جبران کرده و هم چنین استرس ناشی از مصرف نیکوتین را کاهش می‌ دهد.

نیکوتین-هربالیا۳- اسفناج

اسفناج حاوی فولیک اسید و ویتامین B9 است و به از بین‌ برنده نیکوتین از بدن شهرت دارد. نیکوتین باعث اختلال در خواب می‌ شود و اکثر افراد مصرف‌ کننده دچار این مشکل هستند. از این‌ رو، اسفناج به عنوان منبع سرشار از فولیک اسید، نقش مهمی در تنظیم سلامت روحی و عاطفی در برابر عملکرد منفی این ماده دارد.

۴- زنجبیل

زنجبیل یکی از بهترین مواد غذایی برای رهایی از عوارض ناشی از مصرف سیگار است. البته زنجبیل خام عملکرد بهتری در کاهش میل به دریافت نیکوتین، کاهش وزن و دفع سموم خون ناشی از مصرف نیکوتین دارد. اگر تصمیم به پاک سازی نیکوتین از بدن خود دارید، زنجبیل بهترین گزینه است.

۵- زغال اخته

اسید موجود در زغال اخته روند دفع نیکوتین از جریان خون را تسریع می‌ کند. هم چنین این میوه همانند نیکوتین میزان قند خون را بالا می‌ برد، از این‌ رو، جایگزین مناسبی برای سیگار در هنگام تمایل به دریافت نیکوتین است. با مصرف این میوه در عین تنظیم قند خون، می‌ توان سیگار را نیز ترک کرد.

۶- لیمو ترش

لیمو ترش نیز یکی دیگر از سلاح‌ های قوی در نبرد ترک سیگار است! پس از مصرف سیگار، نیکوتین تا ۳ روز در بدن باقی می‌ ماند و به سلول‌ ها و منفذهای پوستی آسیب می‌ رساند. لیمو ترش با داشتن اسید‌ سیتریک و ویتامین C به حفظ سلامت پوست کمک کرده و عوارض ناخواسته ناشی از مصرف سیگار و نیکوتین را کاهش می‌ دهد.

نیکوتین-هربالیا۷- هویج

مصرف مکرر سیگار به صورت روزانه باعث کاهش ویتامین A و C شده و تاثیر منفی بر عملکرد مغز دارد. هم چنین باعث تخریب سلول‌ های عصبی می‌ شود. مصرف هویج باعث تامین میزان ویتامین A و C می‌ شود و مقاومت سیستم ایمنی بدن را افزایش می‌دهد.

۸- انار

مصرف سیگار باعث بالا رفتن تپش قلب، فشار خون و نیز کاهش سطح اکسیژن در خون و در مقابل، مصرف انار باعث کاهش این عوارض، تنظیم جریان خون و تولید گلبول‌ های قرمز بیشتر می‌ شود.

۹- جوانه گندم

استعمال سیگار باعث تنگ و سفت شدن عروق خونی می‌ شود. ویتامین E موجود در جوانه گندم و سایر غلات موجب بالا رفتن خاصیت ارتجاعی سیستم گردش خون شده و خطر سکته قلبی را به ویژه در سنین بالاتر کاهش می‌ دهد.

۱۰- کلم پیچ

کلم پیچ از اعضای خانواده کلم‌ ها است که مصرف آن خطر ابتلا به سرطان را کاهش می‌ دهد. هم چنین، کلم‌ پیچ منبع غنی ماده ایزوتیوسیانات و سایر آنتی‌ اکسیدان‌ ها است که به دفع نیکوتین ذخیره شده در خون کمک می‌ کند.

شاید این مطالب نیز مورد علاقه شما باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.