راه های پیشگیری از سکته مغری

بهترین راه برای جلوگیری از سکته مغزی داشتن سبک زندگی سالم و کنترل سایر بیماری هایی است که احتمالا خطر سکته مغزی را افزایش می دهند.

0

سکته مغزی (به انگلیسی stroke) زمانی اتفاق می افتد که بخشی از مغز به مقدار کافی خون دریافت نکند. در این زمان سلول ها اکسیژن یا مواد مغذی دریافت نکرده و می میرند. بهترین راه برای جلوگیری از سکته مغزی داشتن سبک زندگی سالم و کنترل سایر بیماری هایی است که احتمالا خطر سکته مغزی را افزایش می دهند. اگر شما یا فردی که با شماست دچار سکته مغزی شد فورا با اورژانس تماس بگیرید.

راه کارهای پیشگیری از سکته مغزی:

رژیم غذایی سالمی داشته باشید.

رژیم غذایی سالم به کاهش احتمال چاقی، کلسترول و فشار خون بالا و هم چنین دیابت کمک می کند. هر کدام از این بیماری ها احتمال ابتلا به سکته مغزی را افزایش می دهند. راهکارهایی برای کاهش خطر ابتلا به این بیماری ها:

میزان نمک مصرفی خود را کاهش دهید.

این کار خطر ابتلا به فشار خون بالا را کاهش می دهد. می توانید با نریختن نمک اضافی در غذاها، پاستا، آب برنج و مصرف کنسروهایی که نمک کمی دارند، میزان نمک مصرفی خود را کاهش دهید. حتما برچسب مواد غذایی را نگاه کنید بسیاری از آن ها نمک زیادی دارند که باید از خرید آن ها خودداری کنید.

کمتر چربی مصرف کنید.

رژیم غذایی حاوی چربی زیاد خطر مسدود شدن رگ ها را افزایش می دهد. با انتخاب گوشت های کم چرب مانند مرغ و ماهی و پرهیز از گوشت قرمز می توانید به راحتی میزان چربی مصرفی خود را کاهش دهید. سعی کنید از شیرهای کم چرب استفاده کنید و تخم مرغ را هر چند وقت یکبار میل کنید چرا که کلسترول بالایی دارد. حتما برچسب مواد غذایی را بخوانید، حتما از میزان قند و نمک استفاده شده در آن ها شگفت زده خواهید شد.

میزان کالری مصرفی روزانه خود را کنترل کنید.

داشتن رژیم غذایی با کالری زیاد می تواند خطر ابتلا به دیابت و چاقی را افزایش دهد مگر این که از نظر فعالیت های جسمی به شدت فعال باشید. مصرف غذاهای پرکالری و حاوی شکر مانند آبنبات، شکلات و شیرینی را کم کنید. این مواد غذایی کالری بالایی داشته و مواد مغذی که احساس سیری به شما می دهند را ندارند. به همین دلیل باعث پرخوری شما می شوند.

میزان میوه، سبزیجات و غلات مصرفی خود را افزایش دهید.

این غذاها به طور کلی کم چرب بوده و ارزش غذایی بالایی دارند. هم چنین این مواد غذایی بدون چربی و کالری اضافی انرژی مورد نیاز شما را فراهم می کنند.

ورزش کنید.

ورزش بهترین راه برای کاهش خطر سکته مغزی، دیابت، سکته قلبی و چاقی است. در هفته حدودا ۱۵۰ دقیقه فعالیت بدنی متوسط داشته باشید. فعالیت بدنی متوسط شامل پیاده روی تند، دوچرخه سواری و ورزش های آبی می شود.

سیگار کشیدن را ترک کنید.

احتمال ابتلا به سکته مغزی در افراد سیگاری دو برابر دیگران است. سیگار کشیدن منجر به انسداد عروق، غلظت خون و سخت شدن شریان ها می شود. اگر سیگاری هستید و در ترک آن مشکل دارید، راه کارهای زیادی برای شما وجود دارد. برخی از آن ها عبارت اند از:

مراجعه به دکتر

حمایت شدن از طرف دوستان و اعضای خانواده

زمانی که نیاز به سیگار کشیدن دارید با کسی تلفنی صحبت کنید.

از مکان هایی که معمولا در آن ها سیگار می کشید دوری کنید.

با مشاور صحبت کنید.

درمان های مختلف و داروهای جایگزین نیکوتین را امتحان کنید.

درمان های خانگی را دنبال کنید.

علائم سکته مغزی را بشناسید.

اگر احتمال ابتلا به سکته مغزی در شما وجود دارد، علائم آن را بشناسید. اگر فکر می کنید احتمالا دچار سکته مغزی شده اید، بلافاصله با اورژانس تماس بگیرید.

  • بی حسی یا ضعف در صورت، دست ها یا پاها. ممکن است این بی حسی یا ضعف تنها در یک طرف بدن ایجاد شود.
  • مشکل در صحبت کردن یا درک گفتار
  • گیجی
  • مشکلات بینایی. این مشکلات ممکن است در یک چشم یا هر دو چشم ایجاد شوند.
  • مشکل در راه رفتن، سرگیجه و از دست دادن هماهنگی
  • سردرد

سکته مغزی را در افراد تشخیص دهید.

کلمه مخفف FAST را به خاطر بسپارید. این کلمه مخفف face (صورت)، arms (دست ها)، speech (گفتار) و time (زمان) است.

Face (صورت)

بررسی کنید که آیا فرد مورد نظر می تواند با هر دو طرف صورتش لبخند بزند یا خیر. اگر تنها با یک طرف قادر به این کار شد می تواند از علائم سکته مغزی باشد. از او بخواهید زبان خود را بیرون آورده و به دنبال ناهنجاری هایی مانند کشیدگی به یک سمت و حفره غیر معمول باشید چرا که می تواند نشانه سکته مغزی باشد.

arms (دست ها)

از فرد بخواهید دست های خود را بالا ببرد. اگر قادر نبود یکی از دست ها را بالا نگه دارد، می تواند از علائم سکته مغزی باشد.

speech (گفتار)

از او بخواهید یک جمله ساده را بعد از شما تکرار کند. اگر آن ها کلماتی را ادا نکرده یا صداهای عجیبی ایجاد کنند، احتمالا دچار سکته مغزی شده اند.

time (زمان)

اگر فردی هر کدام از این علائم را داشته باشد، فورا به مراقبت های پزشکی نیاز خواهد داشت. حتما در کوتاه ترین زمان با اورژانس تماس بگیرید.

به دکتر اطلاعات دهید.

تشخیص به موقع بسیار اهمیت دارد چرا که به درمان سکته مغزی و کاهش عوارض بعد از سکته مغزی آن کمک خواهد کرد. دکتر احتمالا برای تشیص دقیق تر سکته مغزی معاینه ای شامل ام آر آی (MRI) و سی و تی اسکن (CT) انجام خواهد داد. سایر اطلاعاتی که برای دکتر اهمیت دارند عبارت اند از:

سابقه پزشکی بیمار

داروهایی که بیمار مصرف می کند.

زمان دقیق شروع علائم

شاید این مطالب نیز مورد علاقه شما باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.