شیوع دیابت نوع دو در کودکان و دلایل و راه درمان آن

با توجه به این که اکنون دیابت نوع دو در کودکان شایع است، می توان با برخی از پیشگیری ها و مراقبت ها از این بیماری پیشگیری کرد.

0

رئیس انجمن غدد اطفال ایران گفت: با توجه به این که اکنون دیابت نوع دو در کودکان شایع است، می توان با برخی از پیشگیری ها و مراقبت ها از این بیماری پیشگیری کرد.

علی ربانی افزود: کودکانی که استعداد چاقی دارند، اغلب مستعد دیابت نوع دو هستند به همین منظور طبق آمارها دیابت نوع دو در کودکان شایع تر است.

وی با بیان این که ۱۰ درصد از جمعیت حدود پنج میلیون بیمار دیابتی در کشور را کودکان تشکیل می دهند، اظهار داشت: چاقی کودکان را مستعد بیماری دیابت می کند، به همین منظور خانواده ها باید برای جلوگیری از چاقی کودکان، از خوراندن غذاهای متفاوت به ویژه فست فودها اجتناب کنند.

ریسک دیابت برای کسانی که ژن آن را دارند بیشتر است و براساس آمار، برخی از کودکان که شیر گاو مصرف می کنند ریسک بیشتری در ابتلای به بیماری دیابت را دارند.

تعدادی از کودکان ژن هایی دارند که شانس دیابت در آن ها بیشتر است اگر رعایت موارد زندگی سالم و تغذیه را داشته باشند شانس ابتلا به دیابت در آن ها کمتر می شود.

چاقی و کم تحرکی به عنوان ۲ عامل مهم در ابتلای کودکان به دیابت است، چرا که اکنون یکی از معضلات کشور نیز چاق شدن بیش از اندازه برخی از کودکان است.

دیابت نوع دو در کودکان-هربالیارئیس انجمن غدد اطفال ایران گفت: همه جای دنیا به دلیل تغییرات شیوه زندگی و تغذیه, دیابت رو به افزایش است و اکنون ۱۰ تا ۱۲ درصد دیابتی ها مربوط به دیابت نوع یک هستند.

به دلیل بروز دیابت نوع یک سلول های بتای لوزالمعده که مولد انسولین در بدن است تخریب می شود و زمانی که ۷۰ تا ۸۰ درصد این سلول ها از این برود، آن وقت، علامت هایی از بیماری در بدن انسان مشاهده می شود.

وی با بیان این که بیمار در دیابت نوع یک می بایست از ابتدا انسولین تزریق کند، افزود: بیماران دیابت نوع ۲ از بیماری خود کمتر مطلع می شوند و بهترین روش شناخت این بیماری غربالگری است البته پیشگیری نیز حائز اهمیت است.

افراد به ویژه کودکان باید به تناسب سن و میزان تحرکی که دارند، کالری از مواد غذایی دریافت کنند چرا که کالری اضافه در بدن منجر به چاقی می شود و چاقی بیش از اندازه نیز یکی از راه های ابتلای به بیماری دیابت است.

رئیس انجمن غدد اطفال ایران خاطر نشان کرد: متاسفانه زیاد خوراندن مواد غذایی به کودکان به عنوان یک مساله روتین برای خانواده ها تبدیل شده است که باید خانواده ها از این موضوع جلوگیری کنند.

دیابت یک نوع بیماری وقت گیر برای خانواده و پزشک است، در این راستا باید موضوع مراقبت و دقت در اقدامات مورد نیاز بسیار مورد توجه خانواده ها باشد چرا که در کنترل بیماری دیابت متاسفانه این دو سطح جدی گرفته نمی شود.

مردم دیابت را خیلی ساده می گیرند شاید یکی از بدی های دیابت این است که در بدن انسان درد ایجاد نمی کند و چون درد ایجاد نمی شود مردم توجه لازم به آن را ندارند و همین موضوع مشکل ساز است.

یکی از عوارض بد دیابت این است که منجر به قطع عضو می شود و وقتی که دیابت طولانی مدت است، به علت کاهش خون رسانی اعصاب محیطی و رگ ها آسیب می بینند و اگر عفونت کند، شانس بهبودی نیست و مجبورند آن را قطع کنند.
دیابت «ام الامراض» است و باید خانواده ها برای پیشگیری از این بیماری اقدام جدی انجام دهند.

 

منبع: گردآوری اختصاصی توسط وبسایت هربالیا

شاید این مطالب نیز مورد علاقه شما باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.