عرق سنبل الطیب (طبیعت گرم)

عرق سنبل الطیب (طبیعت گرم) ضد تشنج، محرک، آرام بخش، بادشکن، رفع بی خوابی، ضد هیستری، ضد صرع، مقوی اعصاب، پایین آورنده فشار خون است.

0

عرق سنبل الطیب (طبیعت گرم) ضد تشنج، محرک، آرام بخش، بادشکن، رفع بی خوابی، ضد هیستری، ضد صرع، مقوی اعصاب، پایین آورنده فشار خون است. نحوه استفاده: بعد از هر غذا یک استکان و شب موقع خواب میل شود.

خواص درمانی سنبل الطیب

سنبل الطیب (علف گربه) گیاهی است علفی و چند ساله که ساقه آن به طور عمودی تا ارتفاع دو متر بالا می‌رود. این گیاه به صورت وحشی در جنگل‌ های کم درخت، در حاشیه جویبارها و گودال‌ ها در بیشتر مناطق آسیا و ایران می‌ روید.

سنبل الطیب دارای بویی مطبوع است و گربه بوی این گیاه را از فاصل دور تشخیص داده به طرف آن می‌رود و در اطراف آن به جست و خیز می‌پردازد و از بوی آن مست می‌ شود. گل های سنبل الطیب به رنگ سفید یا صورتی و به صورت خوشه‌ ای است.
قسمت مورد استفاده این گیاه ریشه آن است و معمولاً از ریشه گیاهی که بیش از سه سال عمر دارد استفاده می‌ شود. سنبل الطیب پس از خشک شدن به رنگ قهوه‌ای در می‌ آید. طعم آن تلخ ولی خوشبو و معطر است. عطر آن پس از خشک شدن بیشتر می‌شود.

ترکیبات شیمیایی

ریشه سنبل الطیب حاوی ۱ درصد اسانس است. این اسانس در ریشه تازه بیشتر است و به تدریج که ریشه خشک می‌شود مقدار اسانس آن کاهش یافته ولی بوی آن قوی تر می‌ شود. اسانس تازه به رنگ سبز مایل به زرد است ولی در اثر ماندن غلیظ می‌ شود. آثار دارویی ریشه تازه آن سه برابر خشک شده آن است. سنبل الطیب باید در حرارت کم خشک شود و در حرارت بالا تمام اثر دارویی آن از بین می‌ رود.

خواص دارویی

ریشه سنبل الطیب از نظر طب قدیم ایران گرم و خشک است خواص مهم آن به شرح زیر است. اثر ضد تشنج دارد، در رفع ناراحتی‌ های عصبی و هیستری مفید است، ضد اسپاسم و آرام بخش است، تب بر است، بیخوابی را درمان می‌کند، ضد کرم معده و روده است، ضد هیجان است، میگرن را برطرف می‌ کند، برای برطرف کردن دلهره، تشویش و نگرانی مفید است، در درمان بیماری مالیخولیا اثر مفید دارد، در برطرف کردن درد سیاتیک مؤثر است، سکسکه مداوم را از بین می‌برد، درد سینه را برطرف می‌ کند، استفراغ را برطرف می‌ کند، در معالجه مرض قند مؤثر است، گرد سنبل الطیب را روی زخم‌ ها بپاشید التیام یابند.

طرز استفاده

۱) گرد سنبل الطیب: ریشه سنبل الطیب را خرد کرده و در حرارت ۴۰ درجه خشک کنید. سپس آن را آسیاب کنید و از الک ریز در کنید. گرد آن به عنوان ضد تشنج به کار می‌ رود. مقدار مصرف آن ۵-۱۰ گرم در روز است.

۲) مخلوط سنبل الطیب: ۴ گرم گرد ریشه سنبل الطیب را با ۴ گرم رازیانه و ۴ گرم قند سائیده و مخلوط کنید، این مخلوط را چهار قسمت کرده و در طول روز به فواصل مساوی بخورید.

۳) تنتور والریان: ۱۰۰ گرم ریشه سنبل الطیب را خرد کرده و در نیم لیتر الکل طبی ۶۰ درجه بریزید و بگذارید بماند. هر روز چند بار آن را بهم بزنید و پس از ۱۵ روز آن را صاف کرده و در شیشه در بسته نگهداری کنید. مقدار مصرف آن ۱۰-۳۰ قطره می‌باشد.

مضرات

چون سنبل الطیب برای کلیه مضر است باید آن را با کیترا خورد و بهتر است قبل از مصرف با متخصص مشورت شود.

 

منبع: گردآوری اختصاصی توسط وبسایت هربالیا

شاید این مطالب نیز مورد علاقه شما باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.