خواص عرق زنیان (طبیعت گرم)

عرق زنیان (طبیعت گرم) ضد عفونی کننده، مقوی معده، ضد نفخ، ضد قارچ و انگل، ضد اسهال، دافع رطوبات بدن و معده و نافع جهت اعتیاد است.

0

عرق زنیان (طبیعت گرم) ضد عفونی کننده، مقوی معده، ضد نفخ، ضد قارچ و انگل، ضد اسهال، دافع رطوبات بدن و معده و نافع جهت اعتیاد است.نحوه استفاده: پس از هر غذا یک استکان

زنیان میوه ی نوعی گیاه است که به فارسی «زنیان» و گیاه آن در کتب طب سنتی با نام های «انیسون برّی»و«کمون حبشی»آورده شده و به فرانسوی و SisonAmmi وAjowan و به انگلیسی Ammi و میوه ی آن را Ajava seeds گویند.گیاهی است از خانواده ی Umbellifereae ،نام علمی آن Trachyspermum ammi(L.)Sprague از طرف گیاه شناسان مختلف در زمان های متفاوت نام گذاری شده است. این گیاه را در بلوچستان با نام هندی آن «اجوان»و هم چنین «اسپرکاری»می شناسند. توجه شود در برخی مدارک طب سنتی برای گیاه بادیان رومی نیز نام زنیان را می برند که با زنیان متفاوت است.

ترکیبات شیمیایی زنیان

از نظر ترکیبات شیمیایی زنیان دارای ۴- ۶ درصد اسانس روغنی فرار است که حدود ۴۵ تا ۵۵ درصد آن را تیمول
تشکیل می دهد. تیمول اسانس معطر آذربه و سی سنبر است، ماده ای است ضد عفونی کننده قوی و معروف در طب سنتی به علاوه در اسانس زنیان ۱۵ تا ۲۰ درصد سیمن و بقیه آن آلفاپینن و دی پانتن و … است.

خواص زنیان

زنیان از نظر طبیعت مانند زیره ها گرم و خشک است و از نظر خواص ضد اسپاسم، تونیک، محرّک و بادشکن می باشد و معمولاً در تهیه مشمع هایی که برای تسکین درد مفید است به کار می رود، داخل می شود. هم چنین به عنوان داروی استعمال خارجی برای رفع بیماری های معده و کبد و ناراحتی های گلو وسرفه و روماتیسم تجویز می شود.

زنیان منبع بسیار غنی از تیمول ضد عفونی کننده ی معرف است. در هندوستان از زنیان به عنوان ضد عفونی کننده و برای تقویت معده وهم چنین به عنوان بادشکن و تونیک و برای قطع اسهال و رفع سوءهاضمه و دردهای حاد شکم یا قولنج و معالجه ی سوءهضم هایی که ناشی از ضعف و کمی نیرو باشد و تحلیل گاز و نفع و در مورد بیماری و با تجویز می شود. باید توجه شود که اشخاص گرم مزاج مصرف نکنند یادر مورد لزوم به مقدار کم و توأم با گیاهان دارویی سرد میل کنند.

عرق زنیان یا عرق نانخواه یا عرق انیسون از عرقیات گرم و مؤثر در هضم غذا و مفید برای سینوزیت و عوارض تنگی نفس و آسم می باشد.
مدّر،بادشکن، تونیک و ضد اسهال و ضد تهوع است. دستگاه گوارش و تنفس را ضد عفونی می کند و ضد انگل است. برای رفع بیماری های کبد و ورم گلو، ناراحتی های بینی، زکام و سرفه مفید است .

درد حاد شکم و قولنج و سوء هاضمه را که ناشی از ضعف و کمی نیرو باشد برطرف می سازد، روماتیسم و وبا را درمان می کند. برای تقویت قوه ی جنسی پیر مردانی که هنوز تحلیل نرفته و گاه گاهی می توانند ابراز میل وشهوت نمایند، مفید است.

نحوه و میزان مصرف

یک قاشق غذاخوری در گلو ریخته غرغره نموده و سپس قورت دهید و در دو سوراخ بینی دو قطره بچکانید و استنشاق نمایید.

بعد از هر وعده غذا ظهر و شب نصف استکان همراه با نصف استکان آب میل نمایید تا هضم غذا را آسان نماید و از نفخ وترشی معده جلوگیری کند.

عرق زنیان طبیعت گرم دارد، ضدنفخ، بادشکن، ضد سکسکه، ضد عفونی کننده بسیار قوی، هضم غذا، ضدانگل، رفع سموم بدن و مؤثر برای رفع اعتیاد به مواد مخدر، بیماری پیسی، مقوی قوای جنسی، بالا برنده فشار خون و نیروبخش. (نصف فنجان در نصف لیوان آب سرد بعد از غذا )

 

منبع: گردآوری اختصاصی توسط وبسایت هربالیا

شاید این مطالب نیز مورد علاقه شما باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.