بهترین مواد غذایی برای سلامتی پوست

بيشتر افراد پول زيادي را براي آرايش هاي گران قيمت مي پردازند تا مشكلات پوست شان مثل جوش هاي صورت، چين و چروك و خشكي پوست درمان شود.

0

صنعت آرایشی آمریکا بیش از ۳۲ میلیون دلار در سال ۲۰۰۴ درآمد کسب کرده است. ارقام مشابهی هم برای کشورهای دیگر تولید کننده این محصولات وجود دارد. بزرگترین سهم را فروش فرآورده های تیمار پوست بیش از ۸ میلیون دلار را داشته است. بیشتر افراد پول زیادی را برای آرایش های گران قیمت می پردازند تا مشکلات پوست شان مثل جوش های صورت، چین و چروک و خشکی پوست درمان شود ، اما بیشتر آرایشگران راه ارزان قیمت تر را انتخاب می کنند و آن پوشاندن عیبهای پوست با آرایش است.

اما سالم ترین و مؤثرترین درمان غذاهایی است که مشکلات را بهبود می بخشد. گروهی از خوراکی های طبیعی و سالم می توانند بهبود دهنده مناسب و پیشگیری کننده قوی انواع گوناگون مشکلات پوست باشند. این خوراکی ها به طور واضح برای بهبود پوست بهتر است و هزینه مواد گران قیمت آرایشی یا ویزیت دکتر متخصص پوست را بسیار کاهش می دهد.

۱- چای سبز

چای سبز غنی از آنتی اکسیدان هایی است که التهاب را کاهش می دهد و سلول های پوست را حفظ می کند. ثابت شده است چای سبز آسیب ناشی از اشعه خورشید و اشعه فرابنفش را کاهش می دهد که در حقیقت سبب کاهش خطر سرطان پوست می شود. چای سبز غنی از پلی هیدروفنال هاست ترکیباتی که سرطان را رفع می کند و با رادیکال های آزاد مقابله می کند.
تحقیقات اخیر دانشمندان دانشگاه دارویی جورجیا نشان می دهد بیشترین مقدار پلی هیدروفنال در چای سبز است. هم چنین بعنوان «اکسیر جوانی» لقب گرفته که سلول های مرده پوست را دوباره فعال می کند. خواص مفید دیگر این که حاوی مقدار زیادی ویتامین D، C و K، هم چنین ریبوفلاوین، روی، کلسیم، منیزیم و آهن است.

بهترین مواد غذایی برای سلامتی پوست-هربالیا۲- ماهی سالمون

سالمون و ماهیان چرب دیگر، گردو و بذر کتان بالاترین میزان اسیدهای چرب را دارند که کلید سلامت پوست است. اسیدهای چرب ضروری مثل امگا۳ به حفظ سلامتی سلول های پوست از طریق جلوگیری از ورود مواد مضر کمک می کند، هم چنین اجازه می دهد مواد مغذی وارد سلول ها شود و مواد زاید خارج شود. امگا۳ هم چنین مواد فاسدی که بدن تولید می کند و سبب صدمه به پوست می شود را کاهش می دهد.

افزایش مصرف غذاهای حاوی امگا۳ مثل سالمون (نوعی ماهی از خانواده ماهیان آزاد) به نرمی و طراوت پوست کمک می کند. در رژیم غذایی نسبت ۱ به ۱ اسیدهای چرب امگا۶ نسبت به امگا۳ ایده آل است، اما رژیم غذایی برخی آمریکایی ها ۲۰ به ۱ است، بنابراین افزایش مصرف سالمون و دیگر ماهیان چرب در ایجاد نسبت ۱ به ۱ کمک می کند. سالمون هم چنین غنی از پروتئین، پتاسیم، سلنیم و ویتامین B12 است.

۳- بلوبری (میوه ای کوچک از خانواده توتها)

بلوبری منبع عالی ویتامین A است که مواد مغذی پوست سالم را فراهم می کند. هم چنین حاوی سطح بالایی آنتی اکسیدان هاست و رادیکال های آزاد که سبب خرابی مسلم سلول های پوست می شود را نابود می کند.

آنتی اکسیدانها و فیتوکمیکال ها (منابع غذایی گیاهی) در بلوبری، DNA رادیکال های آزاد را بطور شیمیایی خنثی می کند و صدمه به سلول را کاهش می دهد. زمانی که سلول های پوست از آسیب و تجزیه حفظ می شوند، جوانتر می شوند. بلوبری ها منبع عالی فیبرهای محلول و غیر محلول، ویتامینC، منگنز، ویتامینE و ریبوفلاوین اند.

۴- هویج

هویج، منبع عالی ویتامین A است، که از نیازهای غذایی پوست است. هم چنین حاوی سطح بالایی آنتی اکسیدان هایند که از صدمه رادیکال های آزاد به پوست، جلوگیری می کند. ویتامین A لازمه رشد و حفظ سلول های پوست است و کمبود ویتامین می تواند سبب خشکی پوست شود. هویج ها هم چنین منبع بالایی از فیبر، بیوتن، ویتامین K، C و B6، پتاسیم و تیامین است.

بهترین مواد غذایی برای سلامتی پوست-هربالیا۵- آب

مقدار زیادی آب بنوشید ــ حداقل به اندازه آب مورد نیاز برای هر فرد ــ آب کافی کمک می کند پوست جوان و سالم بماند. به نظر می آید آب موجود در نوشابه های شیرین یا کافئین دار جزء آب مصرفی به حساب نمی آید، آب نوشیده شده بایستی خالص باشد، آب تمیز سلول های پوست را دوباره جوان می کند.

سه اشتباه بزرگ کسانی که رژیم می گیرند.

اشتباه اول

بیشتر افرادی که رژیم می گیرند به اندازه کافی نمی خورند بنابراین بسیار گرسنه می شوند در نتیجه در دراز مذت از رژیم گرفتن منصرف می شوند.

اشتباه دوم

بیشتر افرادی که رژیم می گیرند می خواهند خیلی زود وزن خود را کاهش دهند ولی در عمل چنین چیزی امکان پذیر نیست در نتیجه آن ها شکیبایی خود را از دست می دهند و در نهایت رژیم را به عنوان یک راه بی اثر کنار می گذارند.

اشتباه سوم

بیشتر کسانی که رژیم می گیرند معنای درست چربی و غذاهای چرب را و تأثیر آن بر بدن خود را نمی دانند بنابراین غذایی را که نباید میل می کنند.

اما یک رژیم غذایی درست به شما کمک می کند به اندازه کافی بخورید، با سرعت مناسب وزن کم کنید و اطلاعات کافی درباره چربی به شما می دهد تا انرژی کافی داشته باشید. وضعیت سلامتی خود را بهبود ببخشید، با بیماریهای قلبی و بعضی سرطان ها مبارزه کنید و اندام خوشی داشته باشید.

 

منبع: گردآوری اختصاصی توسط وبسایت هربالیا

شاید این مطالب نیز مورد علاقه شما باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.