چگونه بفهمیم مزاج مان چیست؟

شناسایی طبع سرد و گرم در طب سنتی بسیار مهم است چرا که متخصصان طب سنتی معتقدند ویژگی‌های جسمی و روانی افراد تحت تاثیر طبیعت آن ها قرار دارد.

0

شناسایی طبع سرد و گرم در طب سنتی بسیار مهم است چرا که متخصصان طب سنتی معتقدند ویژگی‌های جسمی و روانی افراد تحت تاثیر طبیعت آن ها قرار دارد. نشانه ‌های کلی که در طب سنتی برای این که فردی را در گروه سرد یا گرم ‌مزاج قرار دهیم به آن ها توجه می ‌کنیم، ۱۰ مورد است. این ۱۰ نکته، طیفی از حالت ‌های ظاهری یک فرد و رفتارهای او را در برمی ‌گیرد و با توجه به آن ها مزاج شخص و نوع درمان مناسب تعیین می ‌شود.

۱- مزاج و لمس طبیب

یعنی طبیب هنگام لمس بدن شخص متوجه حالتی شود. این بهترین ابراز تشخیص گرمی و سردی و تری و خشکی بدن است.
البته نکته مهمی در این میان وجود دارد و آن هم لزوم حاذق بودن طبیب است. مثلا کسی که خودش گرم ‌مزاج باشد، باید به قدری به گرمی خود آشنا باشد که وقتی به بیمار دست می‌ زند، در تشخیص مزاجش دچار اشتباه نشود و او را سرد مزاج در نظر نگیرد.

۲- مزاج و جثه

دومین معیار، توجه به جثه و هیکل افراد است. کسانی که مزاج گرم و خشک و سرد و خشک دارند، معمولا لاغر هستند ولی افراد تنومند را بین افراد خشک‌ مزاج نمی‌ توان دید. افراد درشت‌ هیکل و عضلانی، معمولا گرم و تر هستند و افرادی که درشت هستند و غلبه چربی دارند، سرد و تر.

۳- مزاج و سرعت رشد مو

مو هم در تشخیص مزاج گرم و سرد کمک‌ کننده است. معمولا سرعت رشد موی افراد گرم و خشک، بسیار زیاد است. آن ها معمولا موهای خشک و پرپشت و با دوامی دارند و در سنین بالاتر دچار ریزش مو می ‌شوند. ضخامت، مجعد بودن و تیرگی مو هم به گرمی و خشکی مزاج دلالت دارد. در بیشتر افراد سرد و تر، موها صاف‌ تر، نازک ‌تر است و ریزش مو هم در آن ها دیده می ‌شود.

۴- مزاج و رنگ بدن

رنگ بدن هم برای قرار دادن فرد در گروه گرم یا سرد مزاج ‌ها مهم است. پس‌ زمینه چهره بیشتر آدم ‌ها رنگ‌ خاصی دارد و این برای تشخیص مزاج نشانه نسبتا خوبی است. البته نگاه کارآزموده ‌ای برای تفکیک رنگ‌ ها و مخلوط آن ها لازم است.
معمولا تر و تازه و سرخ بودن چهره، دلیل غلبه گرمی و تری و نشان‌‌ دهنده گرمی و مزاج است اما اگر رنگ زرد در پس ‌زمینه چهره دیده شود، در بیشتر موارد می‌ توان حدس زد فرد دچار گرمی و خشکی مزاج است.
معمولا در چهره افرادی که سرد و خشک هستند هم تیرگی می بینیم که در طب سنتی به آن کمودت چهره گفته می‌ شود.

۵- مزاج و خواب و بیداری

افرادی که مزاج معتدلی دارند، خواب و بیداری‌ شان هم معتدل و فعالیت مغزی‌ شان مناسب است اما سردی و تری باعث پرخوابی می ‌شود. به طور کلی رطوبت، خواب را افزایش می ‌دهد و خشکی باعث کاهش خواب می ‌شود. معمولا افراد گرم و خشک خواب کوتاه و مفیدی دارند. این اشخاص بعد از ۴ ساعت از خواب بیدار می ‌شوند در حالی که همان مقدار خوابیدن برایشان کافی بوده و حواس و بدن تر و تازه‌ای دارند در حالی که افراد سرد و تر به سختی از خواب بیدار می‌شوند و مدتی که خوابیده‌اند، برای شان کافی نیست و رتق و فتق بدن شان با خواب طولانی انجام می ‌شود.

۶- مزاج و رشد بدن

وضعیت عملکرد بدن هم برای تعیین مزاج بررسی می ‌شود. مثلا این که سرعت رشد بدن چقدر است؟ سرعت رویش مو چگونه است؟ فرد در زمان کودکی دیر دندان آورده یا زود؟ اگر افعال و کردار فرد با اضطراب و تشویش باشد، ضعف و سستی و کندی در حرکاتش دیده شود هم باید مورد توجه قرار گیرد. در رفتار و کردار افراد سرد مزاج، کندی و سستی وجود دارد و در افراد گرم ‌مزاج، حالت اضطراب و تشویش دیده می ‌شود.

۷- مزاج و دفع

توجه به مواد دفعی از بدن در شناخت مزاج کمک‌ کننده است. معمولا ادرار، مدفوع و عرق افراد گرم و خشک پررنگ است و بوی تندی دارد اما در افراد سرد این طور نیست. البته اگر کسی دچار سوء مزاج باشد و از حالت تعادل به سوی سردی و تری زیاد برود، ممکن است بوی ترش‌ مانندی از بدنش متصاعد شود.
کسانی که معمولا لباس‌ های زیرشان زرد رنگ می‌ شود یا با اندکی فعالیت عرق می ‌کنند و بدن شان بویی ناخوشایند می ‌گیرد هم گرم‌ مزاج هستند.

۸- مزاج و اندازه اندام

توجه به ظاهر فرد و اندازه اندام‌ ها هم به تشخیص مزاج کمک می‌ کند. مثلا برجسته بودن عروق، وسیع بودن قفسه‌ سینه، بزرگ بودن دست و پا و اعضای بدن و برجسته بودن مفاصل هم دلالت بر گرمی مزاج دارد.

۹- مزاج و دمای هوا

یکی از نکته‌ های بسیار مهم که احتمالا برای تان جالب است و می ‌تواند در شناخت مزاج به شما کمک کند، چگونگی تاثیر پذیری از گرمی و سردی و رطوبت و خشکی است. برای روشن ‌تر شدن این مساله، مثالی می ‌زنم:

اگر بدن فردی به سرعت به گرما واکنش نشان دهد، دچار گرمی مزاج است. معمولا اگر افراد گرم ‌مزاج در محیطی قرار گیرند که کم‌ کم درجه حرارتش در حال بالا رفتن باشد، اولین کسانی خواهند بود که متوجه می‌ شوند و سعی می ‌کنند از هر راه ممکن برای خنک کردن محیط اقدام کنند.
برعکس، اشخاص سرد مزاج وقتی هوا سرد شود، از حالت تعادل خارج می ‌شوند و خود را می ‌پوشانند یا سعی می ‌کنند محیط را گرم کنند.

۱۰- مزاج و حالت روانی

توجه به حالت ‌های روانی در تشخیص مزاج کمک‌ کننده است. معمولا افراد گرم ‌مزاج زود عصبانی و برانگیخته می‌ شوند، به نظر دیگران در مورد خودشان توجه نمی ‌کنند، با جرات و جسارت کارهای جدید را شروع می ‌کنند، زیاد حرف می‌ زنند، سرعت و روانی کلام زیادی دارند و صدای شان بلند است اما در افراد سرد مزاج بر عکس این حالت ‌ها مشاهده می‌ شود.

 

منبع: گردآوری اختصاصی توسط وبسایت هربالیا

شاید این مطالب نیز مورد علاقه شما باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.