خواص عرق پونه (طبیعت گرم)

پونه طبیعت گرم و خشک دارد و ضد استفراغ و تهوع, ضد نفخ, ضد سرفه و سیاه سرفه و گریپ و هم چنین خلط آور, باد شکن و قابض است.

0

پونه طبیعت گرم و خشک دارد و ضد استفراغ و تهوع, ضد نفخ, ضد سرفه و سیاه سرفه و گریپ و هم چنین خلط آور, باد شکن و قابض است. پونه هم چنین در درمان درد گلو و اسهال, واریس, سوزش و بی اختیاری ادرار و درد مثانه به کار می رود. یک فنجان عرق پونه را بعد از هر وعده غذایی میل کنید و به کودکان نصف این مقدار داده شود.

پونه (طبیعت گرم):

طبیعت زیباست؛ بکر و دست نخورده. اگر این روز ها به برخی باغات، صحرا یا دامنه کوه ها و تپه های حوالی شهر سر بزنید، در کنار نهر ها و جوی ها، گیاهی معطر و خوش بو هم چون پونه، نظرتان را جلب می کند. این گیاه نوعی نعنای جنگلی است و بوی فوق العاده ای دارد اگر بوی شامه نواز آن شما را وسوسه کرده و خواستید آن را بچینید بدانید که شبیه نعنا، ولی کوچک تر از آن است.

گیاهی علفی با ساقه ای راست و کوتاه به رنگ سبز تند با گل های ریز صورتی یا آبی است که برگ هایی شبیه نعنا، بیضی اما کوچک تر و نوک تیز تر دارد. ارتفاع آن ۱۰ تا ۳۰ سانتی متر و تمام اعضای هوایی آن قابل استفاده است. بوی معطر آن کاملا از نعنا قابل تشخیص است و طعم آن در ابتدا گرم، گس و تلخ است، اما پس از مدتی در دهان حس خنکی ایجاد می کند.

می توانید این گیاه را با ریشه از خاک درآورده و در گلدان کاشته و جلوی پنجره یا در بالکن قرار دهید. در تمام فصول گرم سال، پونه از طریق ریشه تکثیر می شود و بوی معطر آن فضای خانه را مطبوع و حشرات موذی را دور می کند. هم چنین می توانید برگ های این گیاه خوش بو را خشک کرده و آن را در دوغ، ماست و … بریزید.

طبیعت پونه گرم و نشاط آور است. اعصاب و حافظه سالمندان را تقویت می کند. برگ های آن بادشکن و ضد نفخ است و برای تحریک غدد بزاقی و شیره معده، غذا را به سهولت هضم می کند و اشتها آور خوبی است.

عرق پونهجویدن آن در رفع بوی بد دهان موثر است و به دلیل دارا بودن ترکیبات ضد باکتریایی، دارویی فوق العاده برای رفع عفونت های تناسلی، ادراری و گلودرد های چرکین بوده و مانند آنتی بیوتیک عمل می کند.

تانن آن ماده ای قوی و ضد اسهال است و مصرف زیاد آن موجب یبوست می شود. این گیاه برای درمان استفراغ و دل پیچه نیز مفید است.

مصرف زیاد پونه معده را به سوزش می آورد. پونه به دلیل ویتامین C بالا برای تقویت لثه ها موثر است. بخور آن برای درمان سینوزیت عفونی بسیار مفید و چای آن برای اسپاسم (گرفتگی) عضلات خاصیت دارد. عرق پونه خلط آور، قابض و باز کننده ی عروق است و اسانس آن به دلیل دارا بودن «مانتول» خاصیت بی حسی موضعی دارد و ضد عفونی کننده ی محیط است.

پونه یک انگل زدای قوی است و اگر آن را با عسل بخورید برای رفع کرم روده نیز موثر است. این گیاه موش، مار و حشرات موذی را فراری می دهد و مرهم آن، تحریکات پوستی مثل گزش حشرات و ضرب دیدگی را بهبود می بخشد.

مهم ترین و بارزترین ویژگی پونه کلسیم بالای آن است. این روز ها بیشتر پزشکان، مصرف پونه را به خانم های یائسه و افرادی که دچار پوکی استخوان هستند و هم چنین کودکان در حال رشد توصیه می کنند. بنابرین کسانی که تمایلی به مصرف شیر ندارند، بهتر است ماست و دوغ را با پونه میل کنید.

منبع: گردآوری اختصاصی توسط وبسایت هربالیا

شاید این مطالب نیز مورد علاقه شما باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.