مواد غذایی مضر برای اسکلت و استخوان بندی

اسکلت و استخوان بندی سالم یک عامل مهم در تضمین سلامت انسان است که ما نادانسته با برخی اعمال غلط سلامت آن را از بین می بریم.

0

اسکلت و استخوان بندی سالم یک عامل مهم در تضمین سلامت انسان است که ما نادانسته با برخی اعمال غلط سلامت آن را از بین می بریم.

اسکلت استخوانی ما یکی از بخش هایی است که اگر سالم باشد، چهار ستون بدن نیز می تواند سالم باشد.وگرنه باید منتظر هزار و یک دردسر باشیم.

خوراکی های مضر برای سلامت استخوان ها

مصرف قرص و مکمل های کلسیم در زمان نامناسب

مکمل ها و داروهایی که برای درمان عارضه خاصی مصرف می شوند، اغلب تداخل دارویی دارند. بنابراین تاثیر آن ها از بین می رود. در بسیاری موارد نیز واکنش های نامناسبی در بدن ایجاد می شود. مثلا مکمل های حاوی کلسیم با داروهای ویژه درمان مشکلات غده تیروئید تداخل دارویی دارند.

علاوه بر آن بعضی از داروهای رایج مانند آنتی اسید و مکمل های حاوی فیبر، جذب کلسیم را دچار اختلال می کنند. به همین دلیل پزشکان می گویند بعضی از داروها را باید در ساعت های اولیه روز مصرف کنید؛ بنابراین ابتدا آن ها را مصرف کنید. سپس در بین روز، پیش از ناهار، مکمل کلسیم را مصرف کنید.

سلامت استخوان هااضافه کردن پودر کلسیم به خوراکی های کودکان

با این روش میزان جذب کلسیم کودک افزایش پیدا نمی کند. به این دلیل که بسیاری از پودرهای خوراکی حاوی ترکیب هایی است که مانع جذب کلسیم می شود. یکی از شاخص ترین این ترکیب ها، انواع نگهدارنده های این خوراکی هاست. این ترکیب ها مانع جذب کلسیم می شوند.

اما می توان گفت ماست، بهترین منبع تامین کننده کلسیم برای بدن است و برای آن که میزان جذب کلسیم بیشتر باشد، از انواع پروبیوتیک استفاده کنید. باکتری های زنده طبیعی موجود در این خوراکی ها باعث کمک به جذب بیشتر و بهتر کلسیم می شوند.

خوردن غلات صبحانه همراه با آب جوش

این روش مصرف غلات به این دلیل مناسب نیست که اگر آن را با شیر بخوریم، ۳۰۰ میلی گرم کلسیم اضافه بر نیاز بدن جذب می شود، اما تهیه آن با آب جوش باعث می شود غلات تاثیر اصلی خود را نداشته باشند.

دقت کنید که اگر به لاکتوز شیر حساسیت دارید یا به هر دلیل نمی توانید شیر بنوشید، غلات پخته را همراه با شیر بادام یا سویا مصرف کنید. می توانید با مصرف غلات پخته با شیر بادام، کمی هم بادام تازه یا توت فرنگی به کاسه شیر و غلات تان اضافه کنید. علاوه بر شیر بادام، شیر نارگیل را هم می توانید به این غلات اضافه کرده و آن ها را بخورید.

سلامت استخوان هامصرف کردن گوشت همراه با کلم یا اسفناج

سبزی هایی مانند اسفناج حاوی ترکیبی به نام اگزالات هستند. این ترکیب مانع جذب کلسیم می شود. از طرفی اسفناج را همراه خانواده کلم مصرف نکنید. به این دلیل که کلم ها حاوی ویتامین K هستند و اگزالات موجود در اسفناج مانع جذب ویتامین K می شود.

پس بهتر است مواد غذایی مانند اسفناج یا کلم را همراه با یک قاشق روغن آفتابگردان میل کنید. به این دلیل که روغن آفتابگردان حاوی روی، مس و منگنز است و این عناصر باعث جذب کلسیم و ویتامین K می شود.

نوشیدن آب میوه ی صنعتی در وعده صبحانه

ترکیب عمده این نوشیدنی های صنعتی، آب و شکر و کمی اسانس است. بنابراین شکر موجود در این آب میوه مانع جذب کلسیم و ابتلا به اضافه وزن می شود. این مساله حتی در انواعی که روی آن ها برچسب «غنی شده با کلسیم» نوشته شده نیز وجود دارد. از این رو نوشیدن آب میوه طبیعی یا شیر در وعده صبحانه مناسب تر است.

سلامت استخوان هانوشیدن نوشیدنی های گازدار

اسید فسفریک موجود در این نوع نوشیدنی ها مانع جذب کلسیم می شود. در بین این نوع نوشیدنی ها، کولا بیش از دیگر نوشیدنی ها حاوی اسید فسفریک است. بنابراین نوشیدن آن همراه با هر غذایی مانع جذب کلسیم می شود.
هوشیار باشید و این قبیل نوشیدنی های مضر را از برنامه غذایی خود حذف کرده و نوشیدنی های سالم مانند آب میوه طبیعی به ویژه آب نارگیل، انار و مرکبات را جایگزین آن ها کنید.

مصرف کردن مقدار زیاد گوشت قرمز

دریافت پروتئین بیش از حد در جذب کلسیم اختلال ایجاد می کند. برای جلوگیری از این کار، جایگزین کردن ماهی به ویژه انواع چرب آن، مانند سالمون با گوشت قرمز مناسب است. چرا که چربی امگا ۳ موجود در ماهی های چرب، مانع التهاب بافت ها شده و از طرفی به جذب بیشتر کلسیم کمک می کند.

شاید این مطالب نیز مورد علاقه شما باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.