خواص شیر گوسفند و مزایای آن در طب سنتی

وقتی اسم شیر به میان می‌ آید، همه به فکر شیر گاو می افتند اما جالب است بدانید که انسان‌ ها صدها سال قبل از گاو، از شیر گوسفند استفاده می‌ کردند.

0

وقتی اسم شیر به میان می‌ آید، همه به فکر شیر گاو می افتند اما جالب است بدانید که انسان‌ ها صدها سال قبل از گاو، از شیر گوسفند استفاده می‌ کردند. امروزه تاریخ شناسان ثابت کرده‌اند که گوسفندها مدت‌ ها قبل از گاو اهلی شده‌اند.

کارشناسان تغذیه باور دارند که شیر گوسفند نسبت به شیر گاو، بوفالو و بز، در چندین زمینه مختلف بهتر است که تنها یکی از آن ها مزه می‌ باشد. متأسفانه از آن جا که سوددهی پرورش گاو و شیر دوشیدن آن بیشتر است، امروزه توجه کمتری به شیر گوسفند می‌ شود.

خواص شیر گوسفند:

از این شیر برای ساخت محصولات غذایی با کیفیت زیادی استفاده می‌ شود که از میان مهم‌ ترین آن ها می‌ توان به پنیر فتا و پنیر روکفور اشاره کرد. معمولاً قیمت این محصولات نسبت به نمونه‌ های مشابهی که از شیر گاو به دست می‌ آیند، گران‌ تر است چرا که شیر گوسفند کیفیت بالاتری دارد.

کارشناسان فرانسوی در سال ۲۰۱۱ در طی مقاله ادعا کردند که میزان پروتئین، کربوهیدرات‌ ها، چربی‌ های مفید، مواد معدنی ضروری و ویتامین‌ های موجود در این شیر، نسبت به شیر گاو و بز به شدت بیشتر است. از دیگر دلایلی که باعث می‌ شوند قیمت این شیر بیشتر باشد این است که گوسفند تنها در مواقع خاصی از سال شیر می‌ دهد.

خواص شیر گوسفندتقویت دستگاه ایمنی بدن

با ترکیب غنی از مواد معدنی و مواد مغذی موجود در این شیر، از جمله ویتامین A و ویتامین E، سیستم ایمنی بدن شما از آن چه که هست به شدت قوی‌ تر می‌ شود. ویتامین‌ های A و E هر دو به عنوان آنتی اکسیدان ها در بدن عمل می‌ کنند و با یافتن رادیکال‌ های آزاد و از بین بردن آن ها از سیستم بدن، به جلوگیری از شروع بیماری مزمن و ایجاد آسیب‌ های استرس اکسیداتیو کمک می‌ کنند.

سرشار از پروتئین

در میان شیرها, شیر گوسفند حرف اول را می زند. شما با مصرف ۱۰۰ گرم از شیر گوسفند، ۵.۴ گرم پروتئین به دست می‌ آورید. این در حالی است که همین میزان شیر گاو ۳.۲ گرم، شیر بز ۳.۱ گرم و شیر بوفالو ۴.۵ گرم پروتئین برای شما فراهم می‌کند.

مصرف پروتئین‌ ها برای تولید بافت‌ ها، سلول‌ ها و مواد استخوانی در بدن ضروری هستند. علاوه بر این، پروتئین یک فرم عالی از انرژی قابل استفاده و قابل دسترس است که شما را فعال نگه می‌ دارد.

خواص شیر گوسفندمبارزه با سرطان

یکی دیگر از خواص مهمی که به این شیر نسبت می‌ دهند، مبارزه با سرطان است. در سال ۲۰۰۵ تحقیقات گسترده‌ای بر روی این شیر انجام شد که نتایج نشان می‌ داد در شیر گوسفند مقدار قابل توجهی از نوکلئوزیدها و نوکلئوتیدها (۵۰ برابر بیشتر از شیر گاو) وجود دارد. این مواد، توانایی دارند تا با مرگ سلولی در بافت‌ های سرطانی، به مهار بیماری کمک کنند.

این موضوع یکی از مؤثرترین راه‌ های جلوگیری و درمان سرطان می‌باشد که دانشمندان به صورت فعالی بر روی آن به تحقیق پرداخته‌اند. اگر دوست ندارید با سرطان یا دیگر بیماری‌ های مزمن مواجه شوید، بهتر است هر چه سریع‌ تر استفاده از این شیر را شروع کنید.

تنظیم فشار خون

فشار خون بالا یکی از آن بیماری‌ هایی است که باید از آن جلوگیری کرد چرا که این بیماری هیچ گونه نشانه‌ ای از خود ندارد. در شیر گوسفند طیف گسترده‌ای از آمینو اسیدها وجود دارد که در کمتر غذایی یافت می‌ شود. این آمینو اسیدها عملکردی شبیه به داروهای کاهش فشار خون دارند. مصرف منظم این شیر می‌ تواند با تنظیم فشار خون، خطر ابتلا به بیماری‌ های قلبی رایجی مانند تصلب شراین و سکته مغری را به صورت موثری کاهش بدهد.

خواص شیر گوسفندمفید برای خانم های باردار

شیر گوسفند حاوی تعدادی از ویتامین‌ های مختلف B، از جمله میزان بالای فولات است، که برای سلامت باروری زنان و هم چنین متابولیسم کلی ما بسیار مهم است. یکی از مهم‌ ترین مشکلاتی که ممکن است باعث نقص در زایمان شود، کمبود فولات می‌باشد.

در سال ۲۰۰۸ دانشمندان سوئدی ثابت کردند که کمبود فولات با نقص لوله عصبی در ارتباط است. این موضوع به صورت مستقیم بر روی سلامت تولد تأثیر می‌ گذارد. به همین دلیل است که در بسیاری از کشورها، مصرف شیر گوسفند را در برنامه غذایی خانم‌ های باردار قرار می‌ دهند.

شاید این مطالب نیز مورد علاقه شما باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.