سالاک و مزایای آن در درمان دیابت و تقویت حافظه

سالاک نوعی درخت سخت تنه است که به خانواده نخل‌ ها تعلق دارد. این درخت‌ ها تنها در قسمت‌ های خاصی از دنیا کشت می‌ شوند. این درختان دارای میوه‌ ای با پوست سخت و محکم هستند.

0

سالاک نوعی درخت سخت تنه است که به خانواده نخل‌ ها تعلق دارد. این درخت‌ ها تنها در قسمت‌ های خاصی از دنیا کشت می‌ شوند که از مهم‌ ترین آن ها می‌ توان به موارد مهمی هم چون بالی، لومبوک، جزیره تیمور، مالزی، سولاوسی، جاوه، سوماترا و استان ملوک اندونزی اشاره کرد. این درختان دارای میوه‌ ای با پوست سخت و محکم هستند که به آن نیز سالاک گفته می‌ شود. پوست این میوه‌ ها شباهت بسیاری زیادی به فلس مار دارد و به همین دلیل است که در بعضی از نقاط دنیا به سالاک، میوه مار می گویند. میوه نرسیده سالاک ترش مزه است اما رسیده آن طعمی شیرین و مزه‌ ای مانند آناناس دارد.

خواص سالاک:

فارغ از این که این میوه طعمی دلنشین و گوارا دارد و از آن می‌توان برای تغذیه استفاده کرد، خواص درمانی زیادی را نیز به سالاک نسبت می‌ دهند. بررسی‌ ها حاکی از این است که سالاک سرشار از مواد مغذی می‌ باشد. متخصصان تغذیه باور دارند شما می‌ توانید مقادیر قابل توجهی فیبر غذایی، پروتئین، قند، پتاسیم، آهن، کلسیم، فسفر، ویتامین C و ویتامین A و هم چنین آنتی اکسیدان های مختلف و مواد فعال در این میوه یافت کنید.

یکی دیگر از فواید مصرف سالاک این است که در آن میزان ناچیزی کالری وجود دارد که آن هم ناشی از ۴ درصد چربی و ۱ درصد پروتئین می‌ باشد.

خواص سالاکتقویت حافظه

یکی از خواص منحصر به فرد مصرف این میوه، تقویت حافظه می‌ باشد. مواد معدنی و ترکیبات فعال در این میوه مانند پتاسیم، بتا کاروتن و پکتین، این میوه قادر به افزایش جریان خون به مغز است که می‌ تواند باعث افزایش شناختی و بهبود حافظه شما شود.

از مهم‌ ترین القابی که به این میوه اهدا کرده‌اند، میوه حافظه می‌ باشد. علاوه بر این، تحقیقات دانشمندان ژاپنی که در سال ۲۰۱۱ انجام شده نشان می‌دهد که آنتی اکسیدان های سالاک می‌ توانند سلول‌ های مغزی را از آسیب‌ های رادیکال‌ های آزاد محافظت کنند که این موضوع منجر به کاهش احتمال ابتلا به بیماری‌ های نورودنراتیو می‌ شود.

افزایش انرژی

مصرف این میوه می‌ تواند سطح انرژی را در بدن شما افزایش دهد. این میوه سرشار از مواد معدنی مانند آهن و مس می‌ باشد. این دو ماده در ساخت و تولید سلول‌ های قرمز بدن نقش دارند. دانشمندان اعتقاد دارند مهم‌ ترین وظیفه سلول‌ های قرمز اکسیژن رسانی به اندام‌ های بدن می‌ باشد. هر چه تعداد این سلول‌ ها بیشتر شود، اکسیژن سریع‌ تر به عضوهای مختلف منتقل می‌شود که این موضوع می‌تواند به بالا رفتن متابولیسم و انرژی کمک کند.

خواص سالاککاهش وزن

این میوه می‌تواند به صورت قابل توجهی به کاهش وزن کمک کند. در ۱۰۰ گرم از این میوه تنها ۸۲ واحد کالری وجود دارد. این موضوع برای کسانی که قصد دارد وزن خود را کاهش بدهند خبر بسیار خوبی است چرا که شما می‌ توانید با دریافت مقدار ناچیزی کالری، گرسنگی خود را برطرف بکنید.

علاوه بر این، به دلیل حجم بالای آهن و مس موجود در این میوه، متابولیسم نیز زیاد می‌ شود. هر چه متابولیسم در بدن شما بیشتر شود، فرآیند چربی سوزی نیز افزایش پیدا می‌کند.

تقویت بینایی

دانشمندان در طی آزمایش‌ های خود دریافته‌ اند که سالاک از مهم‌ ترین میوه‌هایی است که در خود بتا کاروتن دارد. این آنتی اکسیدان که ناشی از ویتامین A می‌باشد، می‌ تواند به تقویت بینایی شما کمک کند.

بتا کاروتن نه تنها با خنثی کردن اثرات منفی رادیکال‌ های آزاد از پیری سلول‌ های چشم شما جلوگیری می‌ کند، بلکه مصرفش می‌ تواند به مقابله با بیماری‌ های رایجی مانند لکه زرد و آب مروارید نیز منجر شود. شما می‌ توانید تنها با مصرف ۴۰۰ گرم سالاک در طول هفته، تا ۳۵ درصد از ابتلا به بیماری‌ های چشمی جلوگیری کنید.

خواص سالاکدرمان دیابت

دیابت امروزه یکی از مشکلات اساسی محسوب می‌شود چرا که آمارها نشان می‌دهد تعداد کسانی که به این بیماری دچار می‌شوند در حال افزایش است. افراد مبتلا به دیابت به دلیل مشکلاتی که در ترشح هورمون انسولین دارند، نمی‌توانند میزان قند خون را کنترل کنند.

میزان بالای سطح فیبر، این میوه را به یک ماده عالی برای کاهش سطح قند خون تبدیل می‌کند. دانشمندان باور دارند فیبر از جمله مهم‌ ترین موادی است که نمی‌ گذارد سطح قند خون بالا برود و فشار بیش از اندازه به پانکراس وارد شود.

شاید این مطالب نیز مورد علاقه شما باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.