خواص اسپند در طب سنتی و تاثیرات آن بر سلامتی

بیشتر مردم از خواص اسپند در طب سنتی اطلاعی ندارند و تنها به استفاده از اسپند به عنوان ماده ای خوش بو کننده و دفع بلا و نظر بسنده می کنند.

1

یکی از گیاهانی که نزد ما ایرانی ها از ارزش بالایی برخوردار می باشد ، اسپند می باشد . البته بیشتر مردم از خواص اسپند در طب سنتی اطلاعی ندارند و تنها به استفاده از اسپند به عنوان ماده ای خوش بو کننده و دفع بلا و نظر بسنده می کنند.

اصالت این گیاه چند ساله به آسیای شرقی و هند بر می گردد و به تدریج در بقیه قسمت های آسیا و آفریقا گسترش پیدا کرد. این گیاه در اروپا به هیچ وجه پیدا نمی شود و در آمریکا هم از سال ۱۹۵۷ که یک کشاورز آن را در آریزونا کاشت ، می توان اسپند را مشاهده کرد.

خواص اسپند در طب سنتی:

اسپند و درمان ۷۰ بیماری

از اسپند بارها در روایات قدیمی و اسلامی یاد شده است و همواره ائمه از آن به عنوان یکی از گیاهان بهشتی یاد می کرده اند. در یکی از معروف ترین این روایات که از امام صادق به جا مانده است ایشان می فرمایند : ” هیچ گیاه و دانه ای در خاک نمی روید یا هیچ شاخه ای در آسمان بالا نمی رود مگر این که خداوند از آن یاد کرده باشد و به راستی که همه چیز از آن خداوند می باشد. بدانید که شیطان ها ( میکروب ها ) از هفتاد خانه می گریزند هفتاد خانه ای که در آن اسپند باشد. و شفا از هفتاد بیماری در گرو استفاده از اسپند است که راحت ترین آن خوره است ولی می توان از دود آن نیز استفاده کافی را برد. “

خواص اسپنددرمان تقطیر البول

از گذشته تا به حال یکی از بیماری های ادراری که همیشه مردم را آزار می داده است ، تقطیر البول می باشد . این بیماری که بیشتر در سالمندان و به خاطر تضعیف پروستات رخ می دهد ، باعث می شود که شما در کنترل ادرار خود دچار مشکل شوید و ادرار به صورت قطره قطره خارج شود .

هم در کتب جالینوس و میابی از اسپیند به عنوان درمان تقطیر البول یاد شده است ، و هم روایتی از امام باقر وجود دارد که به تاثیر اسپند در درمان این بیماری اشاره می کند .

التیام حساسیت های پوستی

یکی دیگر از مهم ترین خواص اسپند در طب سنتی درمان التیام حساسیت های پوستی می باشد . همواره از اسپند در نسخ سنتی به عنوان یکی از دارو هایی که می تواند اگزما را درمان کند ، یاد شده است .

در اسپند موادی وجود دارد که می توانند بافت های فرسوده و آسیب دیده را ترمیم کند و به همین علت است که استفاده از اسپند برای درمان بیماری های پوستی هم چون اگزما و زخم های عفونی بسیار مفید می باشد . برای استفاده از این خاصیت اسپند ، باید با ریشه آن برای خود جوشانده تهیه کنید .

خواص اسپندضد عفونی کننده هوا

شاید از اسپند برای دفع کردن چشم نظر مردم استفاده شود ولی همین کار باعث می شود تا آلودگی های موجود در هوا نیز از بین برود. دود اسپند می تواند هوا را تصفیه کند و به عنوان یک ضد عفونی کننده قوی شناخته می شود .

در سال ۱۹۹۰ آزمایشی بر روی دانه های اسپند انجام شد که اثبات کرد می تواند میکروب های موجود در هوا را از بین ببرد. به همین دلیل است که در بسیاری از بیمارستان های آمریکا از اسپند به عنوان ضد عفونی کننده فضای بیمارستان استفاده می شود.

افزایش میل جنسی

یکی دیگر از خواص اسپند که حکیم بوعلی سینا برای بیمارانی که از نظر جنسی سرد مزاج بوده اند تجویز می کرده است، افزایش میل جنسی می باشد . در اسپند موادی به اسم هارمین و هارمالین وجود دارد که هم روانگردان هستند و هم می تواند میل جنسی را در افراد بالا ببرد. این مواد در تنباکو هایی که سرخ پوستان نیز استفاده می کردند وجود داشته است .

پیشگیری از سرطان

یکی دیگر از خواص بی نظیر این گیاه خوش بو ، خاصیت ضد سرطانی آن می باشد . طبق تحقیقات جدیدی که انجام شده است ؛ دانشمندان متوجه شده اند که اسپند دارای بتاکاربولین می باشد . این ماده می تواند به درمان سرطان و هم چنین به جلوگیری از تبدیل سلول ها به بافت های سرطانی جلوگیری کند .

شاید این مطالب نیز مورد علاقه شما باشد
1 دیدگاه
  1. رسول رسولنیا می گوید

    بسیار عالی بود

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.