مواد غذایی موثر در بهبود عملکرد غده تیروئید

کم کاری تیروئید به شرایطی گفته می شود که در آن بدن به میزان کافی هورمون های تیروئید تولید نمی کند. این هورمون ها به کنترل رشد، ترمیم و سوخت و ساز بدن کمک می کنند.

0

کم کاری تیروئید به شرایطی گفته می شود که در آن بدن به میزان کافی هورمون های تیروئید تولید نمی کند. این هورمون ها به کنترل رشد، ترمیم و سوخت و ساز بدن کمک می کنند.

کم کاری تیروئید می تواند به شکل گیری علائمی مانند خستگی، افسردگی، افزایش وزن، و ریزش مو منجر شود. در شرایطی که رژیم غذایی به تنهایی نمی تواند کم کاری تیروئید را درمان کند، برخی مواد غذایی به بهبود عملکرد غده تیروئید کمک می کنند.

مواد مفید برای کم کاری تیروئید :

۱- ماهی

ماهی، به ویژه آن هایی که پرورشی نیستند، منبع عالی برای اسیدهای چرب امگا۳ است که این مواد مغذی برای تعادل هورمونی و عملکرد درست تیروئید ضروری هستند.

افزون بر این، اسیدهای چرب امگا۳ می توانند التهاب را کاهش دهند و از عملکرد عصبی سالم حمایت کنند. مصرف ماهی هایی مانند سالمون، ساردین، و خال مخالی یک یا دو بار در هفته را در برنامه غذایی خود بگنجانید.

بهبود عملکرد غده تیروئید

۲- روغن نارگیل

روغن نارگیل نه تنها برای پوست و موی انسان خوب است و جایگزینی بهتر برای بسیاری از روغن های پخت و پز سنتی محسوب می شود، بلکه به واسطه اسیدهای چرب زنجیره متوسط موجود در آن برای سوخت و ساز سالم، تقویت انرژی، و مبارزه با خستگی نیز مفید است.

افزون بر این، خواص ضد باکتری، ضد میکروبی، و آنتی اکسیدانی روغن نارگیل به کاهش التهاب در بدن انسان کمک می کنند. از روغن نارگیل ارگانیک حاصل از پرس سرد برای کسب بیشترین فایده استفاده کنید.

۳- جلبک دریایی

مصرف سبزیجات برگ دار سبز برای سلامت انسان مفید است، اما در مورد کم کاری تیروئید نمونه های دریایی مانند جلبک های دریایی کلپ، نوری، کامبو و واکام به واسطه محتوای بالای ید خود گزینه هایی مفیدتر هستند.

ید یک بخش مهم از رژیم غذایی انسان، به ویژه برای آن هایی که از کم کاری تیروئید رنج می برند، محسوب می شود. سطوح ناکافی از این ماده مغذی تولید هورمون های تیروئید را محدود می کند و بر عملکرد غده تیروئید تاثیرگذار خواهد بود.

بهبود عملکرد غده تیروئید۴- مواد غذایی سرشار از فیبر

یک رژیم غذایی سرشار از فیبر – حدود ۳۰ تا ۴۰ گرم در روز – اغلب برای افراد مبتلا به کم کاری تیروئید توصیه می شود، زیرا فیبر عملکرد دستگاه گوارش و اجابت مزاج را بهبود می بخشد و به حفظ وزن سالم کمک می کند.

در شرایطی که غذاهای تهیه شده از غلات کامل، مانند نان ها و غلات صبحانه، در میان شناخته شده‌ ترین گزینه ها برای افزایش مصرف فیبر هستند، شما می توانید برای این کار مصرف عدس، لوبیاها، دانه های خوراکی، و بسیاری از میوه ها و سبزیجات را نیز مد نظر قرار دهید.

۵- میوه ها و سبزیجات

میوه ها و سبزیجات نه تنها منابع خوبی برای فیبر و مفید برای افراد مبتلا به کم کاری تیروئید هستند، بلکه سرشار از آنتی اکسیدان ها، ویتامین ها، و مواد معدنی نیز هستند که این مواد مغذی برای مبارزه با آسیب رادیکال های آزاد و کاهش التهاب ضروری هستند.

افزون بر این، میوه ها و سبزیجات برای پشتیبانی از سلامت گوارش، عملکرد مغز، سلامت قلب، تعادل هورمونی و وزن سالم مفید هستند.

در شرایطی که بیشتر انواع میوه ها و سبزیجات را می توانید بی نگرانی از بروز مشکل مصرف کنید، اما در مصرف سبزیجات چلیپایی و برخی میوه ها مانند هلو، گلابی، و توت فرنگی باید حد اعتدال را رعایت کرد.

بهبود عملکرد غده تیروئید۶- جوانه ها

دانه های خوراکی نه تنها منبع عالی برای فیبر و مفید برای افراد مبتلا به کم کاری تیروئید هستند، بلکه نوعی از اسید چرب امگا۳ به نام ALA را نیز ارائه می کنند که نقشی مهم در تعادل هورمونی و سلامت عملکرد غده تیروئید ایفا می کند.

افزون بر این، دریافت این چربی ها به میزان کافی می تواند به بهبود عملکرد مغز، مدیریت خلق و خو، و حفظ سطوح پایدار قند خون به منظور حفظ وزن سالم کمک کند. افزودن دانه های چیا، بذر کتان و جو دو سر را به رژیم غذایی خود مد نظر قرار دهید.

شاید این مطالب نیز مورد علاقه شما باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.