مهم ترین خواص هویج سیاه

هویج می‌ تواند در رنگ‌ های مختلفی مانند نارنجی، سیاه، بنفش و زرد وجود داشته باشد. دانشمندان باور دارند که این موضوع ریشه در ترکیبات خاص موجود در انواع هویج دارد.

1

هویج سیاه یکی از انواع هویج است که بیشتر در کشورهایی مانند هند و چین یافت می‌ شود. جالب است بدانید که هویج می‌ تواند در رنگ‌ های مختلفی مانند نارنجی، سیاه، بنفش و زرد وجود داشته باشد. دانشمندان باور دارند که این موضوع ریشه در ترکیبات خاص موجود در انواع هویج دارد.

به عنوان مثال هویج معمولی به دلیل وجود مقادیر بالایی بتا کاروتن به رنگ نارنجی است. اما دلیل این که این گونه هویج به رنگ سیاه می‌ باشد، وجود آنتوسیانین در آن می‌ باشد. علاوه بر رنگ این گونه، هویج سیاه از نظر طعم و مزه هم با دیگر انواع هویج تفاوت دارد و معمولاً شیرین‌ تر می‌ باشد.

خواص هویج سیاه:

هویج سیاه سرشار از مواد معدنی و آلی است و از همین رو می‌ تواند به شما در درمان بیماری‌ ها کمک کند. در این هویج مقادیر قابل توجهی از آنتوسیانین وجود دارد. این ماده که نوعی آنتی اکسیدان است، در جلوگیری و درمان بسیاری از بیماری‌ ها نقش دارد.

علاوه بر این تحقیقات نشان می‌ دهد که در این هویج می‌توان انواع ویتامین مانند ویتامین C، ویتامین B و ویتامین A را مشاهده کرد. هم چنین جالب است بدانید که هویج‌ ها از مهم‌ ترین منابع دریافت فیبرهای رژیمی نیز محسوب می‌ شوند.

خواص هویج سیاهدرمان آرتریت روماتوئید

یکی از مهم‌ ترین بیماری‌ هایی که می‌توان با استفاده از این هویج درمان کرد، آرتریت روماتوئید می‌ باشد. آرتریت به عنوان رایج‌ ترین بیماری التهابی شناخته می‌ شود.

دانشمندان دریافته‌اند که این هویج دارای ترکیب‌ های ضد التهابی و آنتی اکسیدانی است و به همین دلیل می‌ تواند التهاب و آسیب‌ های استرس اکسیداتیو را کاهش بدهد. از این دو مورد به عنوان اصلی‌ ترین دلایل ابتلا به آرتریت یاد می‌ شود.

درمان سرطان

دانشمندان ثابت کرده‌اند که جهش‌ های سلولی باعث ایجاد توده‌های سرطانی می‌ شوند. وقتی در بدن متابولیسم صورت می‌ گیرد، مولکول‌ هایی آزاد می‌ شوند که با نام رادیکال‌ های آزاد شناخته می‌ شوند. این مولکول‌ ها با اکسیده کردن سلول‌ های بدن، آن ها را به اندام‌ های سرطانی تبدیل می‌ کنند.

یکی از مهم‌ ترین چیزهایی که قادر است به شما در این زمینه کمک کند، آنتی اکسیدان ها هستند چرا که آن ها فعالیت رادیکال‌ های آزاد را خنثی می‌ کنند. از هویج سیاه به عنوان یکی از معادن آنتی اکسیدان یاد می‌ شود.

خواص هویج سیاهتقویت دستگاه گوارش

از جمله مهم‌ ترین مواد تشکیل دهنده خانواده هویج‌ ها می‌توان به فیبرهای رژیمی اشاره کرد. این فیبرها نقش مؤثری بر روی تقویت دستگاه گوارشی شما دارند. تحقیقات اخیر نشان می‌ دهد که باکتری‌ های مفید روده از فیبرها تغذیه می‌ کنند و به همین دلیل است که مصرف فیبر می‌ تواند به بهبود دستگاه گوارش کمک کند.

یکی دیگر از خواص بی نظیر فیبر این است که می‌ تواند لوله‌ های گوارشی را مرطوب کند. این موضوع باعث می‌ شود تا حرکت مواد غذایی و مدفوع راحت‌ تر صورت بگیرد و در نتیجه شانس ابتلا به مشکلاتی مانند یبوست کاهش پیدا کند.

جلوگیری از آلزایمر

آلزایمر به عنوان رایج‌ ترین بیماری عصبی شناخته می‌ شود که متأسفانه در سال‌ های اخیر به شدت در حال افزایش می‌ باشد. شما می‌ توانید با مصرف بعضی از مواد غذایی، مانند هویج سیاه، خود را در مقابل این بیماری ایمن کنید.

تحقیقات اخیر حاکی از این است که آنتی اکسیدان های این هویج می‌ توانند رسوب پلاکت بتا آمیلوئید را در مغز کاهش بدهند. متأسفانه این رسوبات در نهایت قادر هستند تراکم عصبی و بیماری‌ های نورودنراتیو مانند بیماری آلزایمر و بیماری پارکینسون را ایجاد کنند.

خواص هویج سیاهبهبود بینایی

بدون تردید مهم‌ ترین فایده‌ای که به هویج‌ ها نسبت می‌ دهند، بهبود بینایی می‌ باشد. امروزه تقریباً همه می‌ دانند که ویتامین A نقش پررنگی در بهبود بینایی دارد و هویج نیز سرشار از ویتامین A است.

بتا کاروتن به عنوان یک آنتی اکسیدان این توانایی را دارد تا به شما در پیشگیری از مشکلات خطرناکی مانند دژنراسیون ماکولا و آب مروارید کمک کند. علاوه بر این، این آنتی اکسیدان سرعت پیر شدن سلول‌ های چشم را نیز کاهش می‌ دهد.

شاید این مطالب نیز مورد علاقه شما باشد
1 دیدگاه
  1. شادی می گوید

    ممنون خیلی خوبه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.