خواص و فواید تنباکوی کوهی

تنباکوی کوهی نوعی گیاهی یک ساله، علفی، پایا و خودرو است که در بیشتر مرغزارها و دشت‌ های قسمت‌ های اروپای مرکزی و سیبری یافت می‌ شود.

0

تنباکوی کوهی نوعی گیاهی یک ساله، علفی، پایا و خودرو است که در بیشتر مرغزارها و دشت‌ های قسمت‌ های اروپای مرکزی و سیبری یافت می‌ شود. این گونه که به خانواده کاسنیان تعلق دارد، از جمله مهم‌ ترین گیاهان دارویی به شمار می‌رود.

بعضی از گونه‌ های تنباکوی کوهی شباهت‌ های بسیاری به آفتاب گردان دارند. در بعضی از قسمت‌ های حوزه بالتیک، این گیاه را با نام‌ هایی نظیر استخوان گرگ و استخوان پلنگ نیز می‌ شناسند. بسیاری اعتقاد دارند که تنباکوی کوهی از جمله مهم‌ ترین بخش‌ ها در روش درمانی هومیوپاتی محسوب می‌ شود.

خواص تنباکوی کوهی:

این گونه از جمله گیاهان دارویی مهم است و از آن در طب سنتی برای قرن‌ ها استفاده می‌ شده است. بررسی‌ ها نشان می‌ دهد که در این گیاه، اسانس، اسیدهای چرب، تیمول، لکتون‌های سس کوئیرپن پزودهائیانولید و گلاکیوزید‌های فلاونون وجود دارد. از همین رو این گیاه در ساخت داروها نیز کاربرد دارد.

تنباکوی کوهی شامل مقادیری متوسط از helenalin می‌ باشد که بسیار سمی هستند و از همین رو حتماً باید تحت نظر پزشک مصرف شوند. متأسفانه اگر دوز مصرفی شما مناسب نباشد، ممکن است حتی منجر به مرگ شود.

خواص تنباکوی کوهیکاهش استرس

تنباکوی کوهی قادر است به کاهش استرس و اضطراب منجر شود. دانشمندان امروزه ثابت کرده‌اند که بسیاری از بیماری‌ های مزمن ریشه در استرس دارند و از همین رو استفاده از دم‌ نوش‌ های گیاهی مانند چای تنباکوی کوهی می‌تواند اعصاب شما را راحت کرده و شرایط استرس‌ زا را بکاهد. این موضوع تنها در اعصاب شما خلاصه نمی‌ شود چرا که مشاهدات حاکی از این است که مصرف چای این گیاه بر روی ترشح بعضی از هورمون‌ های بدن تأثیر دارد که از جمله آن ها می‌توان به کورتیزول اشاره کرد. از این هورمون به عنوان مهم‌ ترین علت ایجاد استرس و اضطراب یاد می‌شود و از همین رو کاهش آن می‌ تواند به شما در این زمینه کمک شایانی کند.

سلامت پوست

پوست وسیع‌ ترین اندام بدن است که به عنوان اولین سد دفاعی خدمت می‌ کند. به همین دلیل، معمولاً سطح آن مملو از آلودگی‌ ها و مواد بیماری زا می‌ باشد.

یکی از مهم‌ ترین کارهایی که شما می‌توانید برای حفظ سلامتی عمومی بدن خود انجام دهید، تقویت سلامت پوست می‌ باشد.

از آنجایی که پوست در معرض بیشترین میزان تابش نور خورشید وجود دارد، مشکلاتی مانند سرطان پوست و اگزما آن را تهدید می‌ کند. این گیاه سرشار از خواص ضد التهابی است و از همین رو می‌توان به شما در این زمینه کمک کند. هم چنین جالب است بدانید که این گیاه در کاهش زخم، آکنه و ضایعات پوستی نیز کاربرد دارد.

خواص تنباکوی کوهیدرمان آرتریت

آرتریت رایج‌ ترین بیماری مفصلی محسوب می‌ شود. متأسفانه هنوز برای آرتریت درمان قطعی پیدا نشده اما شما می‌ توانید با استفاده از موادی که در خود خواص ضد التهابی دارند، این مشکل را مدیریت کنید.

تنباکوی کوهی سرشار از ترکیبات ضد التهابی است و از همین رو مصرف آن به کسانی که به آرتریت دچار هستند، به شدت توصیه می‌شود.

سلامت مو

امروزه محصولات گیاهی به شدت پرطرفدار شده‌اند چرا که این محصولات هیچ گونه عوارض جانبی از خود بر جای نمی‌ گذارند. تنباکوی کوهی از جمله همین مواد گیاهی است که از آن در ساخت شامپو استفاده می‌شود چرا که ترکیبات موجود در آن قادر هستند به صورت مؤثری به سلامت موهای شما کمک کنند.

استفاده از آن به صورت موضعی می‌تواند باعث برطرف کردن مشکلات رایجی مانند شوره سر و کاهش ریزش مو شود.

شاید این مطالب نیز مورد علاقه شما باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.