علائم و نشانه های کیست تخمدان

امروزه زنان زیادی درگیر بیماری یا سندرم تخمدانی هستند که تهدیدی برای سلامتی آن ها است. کیست ها پر از مایع هستند، که درون یا اطراف تخمدان قرار دارند.

0

امروزه زنان زیادی درگیر بیماری یا سندرم تخمدانی هستند که تهدیدی برای سلامتی آن ها است. کیست ها پر از مایع هستند، که درون یا اطراف تخمدان قرار دارند. این کیست ها به خاطر نوسانات هورمونی به وجود می آیند و زمان رشد معین و معلومی ندارند. این کیست ها شاید منجر به بیماری نشوند اما باید کشف و درمان شوند تا از پیشرفت و بزرگتر شدن آن ها جلوگیری شود تا دچار عوارض کیست تخمدان نشوید.

علائم کیست تخمدان:

۱- تغییرات در دفع ادرار

هر تغییری در دفع ادرار نسبت به قبل می تواند نشانه این باشد که شما مشکلی در سلامتی خودتان دارید. اگه شما نتوانید موقع احساس ادرار، خودتان را کنترل کنید، این احتمال وجود داره که دچار کیست تخمدانی باشید. احساس سوزش بعد از ادرار می تواند نشانه این باشد که عضلات کف لگن ضعیف و عفونی شدند. توصیه می شود اگه این وضعیت ادامه دار باشد حتما فورا به پزشک مراجعه کنید.

علائم کیست تخمدان۲- خونریزی خارج از عادت ماهانه

خونریزی اگه بین دو عادت ماهیانه اتفاق بیفتد یکی از نشانه های معروف عدم تعادل هورمونی است. اگر چه که این یک موضوع شایع بین اکثر زن ها است اما اگر به صورت مداوم تکرار می شود بهتر است که به پزشک مراجعه کنید.

۳- احساس درد موقع رابطه ی جنسی

عفونت و ورم در آلت تناسلی دلایل اصلی احساس درد زنان هنگام آمیزش جنسی است. اگر این درد به صورت مداوم وجود داشته باشد و روی رابطه تان تاثیر منفی داشته باشد باید مراقب باشید. می توانید به یک متخصص زنان مراجعه کنید تا مشکل تان مورد بررسی قرار بگیرد.

علائم کیست تخمدان۴- حالت تهوع و استفراغ کردن

فقط زنان باردار نیستند که علائم استفراغ و حالت تهوع را دارند بلکه عدم تعادل در هورمون ها به خاطر وجود کیست های تخمدانی هم ممکن است چنین نشانه ها و علائمی را در زنانی که باردار نیستند, به وجود بیاورد.

۵- ورم های روی شکم

این مورد معمولا نادیده گرفته می شود چون که معمولا دلایل مختلفی برای آن وجود دارد. ورم کردن ناحیه شکم یک وضعیت ناراحت کننده است و می تواند همراه با درد باشد. اگه ورم و درد بعد از چند روز از بین نرفت ممکن است که سلامتی شما با خطر جدی مواجه باشد. با پزشک خودتان برای درمان مشورت کنید تا بررسی بشود که دچار کیست تخمدان هستید یا نه!

علائم کیست تخمدان۶- افزایش یا کاهش ناگهانی وزن

کاهش وزن ناگهانی برای افراد چاق ممکن است یک اتفاق مثبت به نظر برسد. اما اگر شما بدون این که تلاشی برای کاهش وزن تان کنید به صورت ناگهانی وزن زیادی از دست بدهید بایستی نگران باشید و سریعا وضعیت سلامتی خودتان را بررسی کنید. اضافه شدن وزن ناگهانی و بدون دلیل مثل تغییر رژیم و … و بی میلی به غذا هم وضعیت هایی هستن که باید به آن ها توجه کنید شاید مربوط به هورمون ها و کیست تخمدان باشد.

۷- درد ناحیه لگن

درد در ناحیه لگن یک نشانه اساسی از وجود سندروم کیست تخمدان است. اگر این درد در زمانی به جز زمان عادت ماهیانه رخ بدهد باید مورد توجه قرار بگیرد و شما باید با پزشک تان مشورت کنید.

تمام علائم بیان شده می توانند با توجه به مورد به صورت های مختلفی بروز کنند. بعضی اوقات همراه با تغییرات در کار احشاء و امعاء و یا حتی تغییرات خلق و خویی هستند. اگر چه که کیست باعث تغییرات جدی در بدن نمی شود اما بهتر است که تحت مراقبت قرار بگیرید و بررسی و معاینه شوید تا مشکل حادی به وجود نیاید.

شاید این مطالب نیز مورد علاقه شما باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.