روش هایی برای تقویت دستگاه گوارش

حتی اگر غذاهایی با بالاترین کیفیت را هم بخورید، اگر گوارش تان ضعیف باشد و مواد مغذی غذای تان را جذب نکنید، نمی‌ توانید از فواید آن غذاها بهره‌مند شوید.

0

حتی اگر غذاهایی با بالاترین کیفیت را هم بخورید، اگر گوارش تان ضعیف باشد و مواد مغذی غذای تان را جذب نکنید، نمی‌ توانید از فواید آن غذاها بهره‌مند شوید. تقویت دستگاه گوارش از این جهت اهمیت بسزایی پیدا می‌کند.

توصیه هایی برای گوارش بهتر مواد غذایی:

۱- به جای خوردن مواد غذایی خام یا سرد، سعی کنید از غذاهای پخته استفاده کنید.

همان طور که پزشکی سنتی شرق می‌ گوید، غذاها باید در «آتش» گوارش «سوخته» شوند. غذاهای سرد یا خام باید بیشتر از غذاهای پخته و گرم، گرم شوند . افرادی که گوارش ضعیفی دارند بهتر است از غذاها و نوشیدنی‌ هایی سرد یا نپخته استفاده نکنند. این یعنی سبزیجات و میوه‌های پخته برای آن ها بسیار بهتر از انواع خام آن است. هم چنین بهتر است آتش گوارش خود را با خوردن نوشیدنی‌ های سرد و آب‌ یخ خاموش نکنید.

تقویت دستگاه گوارش۲- غذاهای تان را خوب بجوید و با سرعت متوسط بخورید.

در ایده آل‌ ترین شرایط هر لقمه‌ ای را که در دهان تان می‌‌گذارید باید ۳۰ مرتبه بجوید، غذا را به ریزترین قطعات تقسیم کرده و بگذارید آنزیم‌ های بزاقی کارشان را برای هضم غذا شروع کنند. پیشنهاد ما این است که بعد از خوردن هر قاشق غذا، قاشق و چنگال را زمین بگذارید تا قبل از این که قاشق بعدی را در دهان تان بگذارید، فرصت کافی برای جویدن داشته باشید.

۳- غذای تان را در محیطی آرام و راحت صرف کنید.

اگر یک آزمایش مقایسه‌ ای کوچک انجام دهید، متوجه خواهید شد که وقتی در یک محیط آرام و راحت غذا می‌ خورید، احساس بهتری پیدا کرده و گوارش تان نیز نرم‌تر عمل می‌ کند. از تماشای تلویزیون، کتاب خواندن، کار کردن یا بحث‌ کردن با دیگران موقع غذا خوردن پرهیز کنید.

۴- غذاهای ساده بخورید.

مخلوط کردن مواد غذایی مختلف، سیستم گوارش بدن را سمی می‌ کند. غذاهای ساده که از دو تا سه ماده‌ غذایی مختلف درست شده باشد را امتحان کنید.

تقویت دستگاه گوارش۵- بین غذاها میوه بخورید نه همراه آن، و البته میوه‌های پخته بهتر هستند.

میوه خام آتش گوارش ما را خاموش می‌ کند، مخصوصاً در طول فصل زمستان که سردمان هم هست، به همین دلیل آن هایی که دستگاه گوارش ضعیفی دارند، با خوردن میوه خام همراه با غذا دچار نفخ و گاز معده می‌ شوند. میوه پخته می تواند دسری مناسب باشد و از میوه خام هم می‌ توانید در میان‌ وعده‌ ها استفاده کنید.

۶- آب داغ و چای های گیاهی داغ بنوشید، مخصوصاً آن هایی که به تقویت گوارش کمک می‌ کنند.

آب داغ راهی فوق‌ العاده برای سم‌ زدایی از بدن و تقویت گوارش است. انداختن چند برش ریشه زنجبیل در آب جوش، یک چای زنجبیلی عالی درست می‌ کند که گوارش را بسیار تقویت می‌ کند. وجود زنجبیل در غذاها هم همین تاثیر را دارد.

سایر گیاهانی که سیستم گوارش بدن را تقویت می کند و برای چای‌ های گیاهی نیر عالی هستند عبارتند از: بابونه، نعناع کوهی و دارچین.

۷- غذاهای پخته تازه میل کنید.

غذاهای تازه پخته شده مغذی‌ ترین غذاها هستند و بسیار بهتر است که یک غذای ساده پخته شده را مصرف کنید تا غذای پیچیده‌ ای که از باقیمانده‌ های غذاهای قبل تشکیل شده باشد.

تقویت دستگاه گوارش۸- از پرخوری خودداری کنید.

مصرف زیاد غذا فشار بسیار زیادی به دستگاه گوارش وارد می‌کند. پزشکی قدیم مصرف مقداری از غذا را در هر وعده غذایی توصیه می‌کند که به اندازه دو مشت تان باشد. سعی کنید وقتی هنوز کمی گرسنه هستید، از سر میز غذا بلند شوید.

۹. چند دقیقه بعد از صرف غذا، آرام و ریلکس بنشینید.

گوارش و هضم غذا فرآیندی بسیار جالب است. استراحت کردن برای چند دقیقه بعد از خوردن شروعی عالی برای این فرآیند بسیار پیچیده خواهد بود و به منابع بدن تان فرصت می‌ دهد به طور کامل روی موتور هضم و گوارش تمرکز کند.

۱۰. اگر همه این روش‌ ها با شکست مواجه شد، به دنبال کمک متخصص باشید تا منبع مشکل تان را پیدا کنید.

اگر این روش‌ های ساده و عملی مشکل گوارشی شما را حل نکرد، می‌ بایست با یک دکتر متخصص گوارش یا تغذیه در این رابطه مشورت کنید و کمک بگیرید. متخصص تغذیه می‌ تواند به شما کمک کند بفهمید پروبیوتیک‌ ها و سایر کمک‌ های گوارشی دیگر می‌ تواند برای تان فایده داشته باشد یا خیر. هم چنین تشخیص می‌ دهد که آیا یک مشکل جسمی دیگر موجب این ضعف گوارش شده است یا خیر.

شاید این مطالب نیز مورد علاقه شما باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.