مضرات خوردن مواد غذایی سرخ شده

مصرف مواد غذایی سرخ کردنی امروزه بیش از هر زمانی رایج شده است. بسیاری از افراد تمایل زیادی به خوردن غذاهای فست فود به ویژه غذاهای سرخ شده دارند.

0

مصرف مواد غذایی سرخ کردنی امروزه بیش از هر زمانی رایج شده است. بسیاری از افراد تمایل زیادی به خوردن غذاهای فست فود به ویژه غذاهای سرخ شده مانند سیب زمینی سرخ کرده و یا دیگر مواد دارند. اما بد نیست اندکی در مورد مضرات مواد سرخ شده بدانید.

محققان می گویند مصرف سیب زمینی سرخ کرده در طول بارداری، نوزاد را به خطر می اندازد. بررسی های آن ها ثابت کرده که مصرف سیب زمینی سرخ کرده در دوران بارداری برای رشد جنین بسیار مضر است و منجر به کاهش وزن او در زمان تولد می شود.

به گفته آن ها آکریل آمید یک ماده شیمیایی موجود در نشاسته های فرآوری شده مثل سیب زمینی سرخ شده، نان و چیپس است و خانم هایی که میزان بالایی آکریل آمید مصرف می کنند، نوزادان کم وزنی به دنیا می آورند.

محققان معتقدند کاهش وزن هنگام تولد عامل خطری برای ابتلا به بسیاری از بیماری ها در سال های اولیه کودکی است و پیامدهایی هم چون کاهش قد، افزایش بیماری های قلبی و عروقی، دیابت نوع ۲ و پوکی استخوان در طول عمر را به همراه دارد.

مضرات غذاهای سرخ شده:

مضرات غذاهای سرخ شدهابتلا به افسردگی

در حالی که خوردن زیاد ماهی می تواند سطوح بالای اسیدهای چرب اشباع نشده را به بدن شما برساند و از افسردگی پیشگیری کند، خوردن سیب زمینی سرخ کرده تاثیری متفاوت بر جسم و روان شما دارد و باعث افسردگی می شود.

محققان معتقدند افرادی که در رژیم غذایی خود از دسر و غذاهای چرب استفاده می کنند ۵۸ درصد بیش از سایر افراد با احتمال ابتلا به افسردگی مواجه هستند. آن ها می گویند اگر نمی خواهید افسرده شوید، باید رژیم غذایی سالم تری را انتخاب کنید و با خوردن آنتی اکسیدان هایی مانند میوه، سبزیجات و ماهی خود را در برابر این بیماری ناتوان کننده بیمه کنید.

ایجاد سوزش سر دل

بسیاری از خانم های باردار در ۳ ماهه دوم بارداری از سوزش های آزار دهنده ای که به سوزش سر دل مشهور است خبر می دهند، اما محققان می گویند تجربه چنین حالتی با رژیمی که این مادران انتخاب می کنند در ارتباط است.

آن ها معتقدند خانم های باردار برای کاهش سوزش سر دل، به جای استفاده از مواد غذایی سرخ کرده، باید از غذاهای آب پز و بخارپز استفاده کنند. از آن جایی که سوزش سر دل بر اثر برگشت محتویات معده به داخل بخش پایینی مری و جابه جایی رو به بالای معده و فشردگی معده توسط رحم به وجود می آید، رژیم غذایی مناسب در این شرایط می تواند مشکل مبتلایان به این عارضه را تسکین دهد.

خانم های باردار برای کاهش سوزش سر دل، به جای استفاده از مواد غذایی سرخ کرده، باید از غذاهای آب پز و بخارپز استفاده کنند.

مضرات غذاهای سرخ شدهابتلا به سرطان سینه

زنانی که در کودکی و سنین قبل از مدرسه دائما سیب زمینی سرخ کرده می خورده اند، بیشتر در معرض ابتلا به سرطان سینه قرار دارند. محققان معتقدند سرخ کردنی ها، با ابتلا به دیگر گونه های سرطان هم در ارتباط هستند و بیشتر از آن که فکرش را بکنید، سلامت شما را به خطر می اندازند.

سیب زمینی سرخ کرده تنها غذای مشترک دوران کودکی زنان مبتلا به سرطان سینه بوده و با افزایش خطر سرطان سینه ارتباط دارد.

نابارور می شوید.

غذاهای پر چربی که از چربی های اشباع شده سرشارند، تنها خطر ابتلا به بیماری های قلبی را بالا نمی برند. این غذاها دشمن باروری مردان هستند و با کاهش تعداد اسپرم ها (سلول های جنسی مرد) می توانند باعث عقیم شدن آنها شوند. به گزارش ایسنا، پزشکان دریافته اند حجم اسپرم ها در مردانی که زیاد مواد غذایی پرچرب مصرف می کنند تا حدود ۴۰ درصد کاهش می یابد و به علاوه کیفیت عملکرد اسپرم ها نیز در این مردان به مراتب نامطلوب تر از مردانی است که کمتر موادغذایی حاوی چربی های اشباع شده می خورند.

چربی های اشباع شده در کره، گوشت های فرآوری شده، غذاهای سرخ کرده و سایر فست فودها و تنقلات استفاده می شوند و مصرف زیاد آن ها به قلب و عروق آسیب می رساند و گذشته از هزار و یک تاثیر نامطلوبش، بچه دار شدن را به یک آرزو تبدیل می کند.

مضرات غذاهای سرخ شدهافت ضریب هوشی

بررسی نتایج ۵ ساله محققان انگلیسی روی ۴ هزار کودکی که در ۳ سالگی هله هوله و غذاهای آماده و فست فود مانند پیتزا و سیب زمینی می خوردند، نشان داد این کودکان با افت ضریب هوشی مواجه بوده اند. براساس این پژوهش، محققان می گویند سرخ کردنی ها می توانند برای هوش کودکان مضر باشند و توانایی یادگیری و استدلال را در آن ها پایین بیاورند.

از نظر محققان، داشتن برنامه غذایی سالم در سنین رشد اهمیت زیادی دارد. هر چند عادت دادن کودکان به مصرف غذاهای سالم کار دشواری است اما با کمی تلاش و ابتکار در آشپزی می توان آن ها را به خوردن غذاهای مفید عادت داد.

شاید این مطالب نیز مورد علاقه شما باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.