داشتن احساس شادی و راه های رسیدن به آن

یکی از نیازهای اساسی انسان شادی و نشاط است. شادی به زندگی معنا می بخشد و موجب نشاط روحی و سلامتی و افزایش توانایی می شود.

0

یکی از نیازهای اساسی انسان شادی و نشاط است. شادی به زندگی معنا می بخشد و موجب نشاط روحی و سلامتی و افزایش توانایی می شود. انسان شاد می تواند قدم های موفقیت را تند طی کند و در مدرسه و اجتماع نقش سازنده ای داشته باشد.

شادی احساسی زودگذر و ناپایدار است که خیلی از چیزها از وضعیت هوا گرفته تا حساب بانکی تان روی آن تاثیر می گذارد. هیچ کس نمی تواند راهی را به شما پیشنهاد کند که فقط با ایجاد یک تغییر جرئی در زندگی کنونی تان به شادی دائمی برسید و در آن حالت باقی بمانید. ولی راه های زیادی وجود دارد که به کمک آن ها می توانید از حالت نگرانی بیش از حد، ناامیدی و ناراحتی درآیید و شاد شوید.

راه هایی برای شاد زیستن:

۱- خندیدن زیاد

تنها اتفاقات خوشایند، شاد و مطلوب می توانند سطح اندورفین و دیگر هورمون های نشاط آور را بالا ببرند و نیز سطح هورمون های استرس زا را کاهش دهند.

احساس شادی و نشاط۲- داشتن خواب کافی

اکثریت ما از داشتن یک خواب کافی و راحت محروم هستیم. یک چرت روزانه داشته باشید، یا ساعت ۹ شب به رختخواب بروید. اگر خواب تان نمی آید، مطالعه یک کتاب خوب قبل از خواب می تواند به شما کمک کند تا خواب آرامی داشته باشید

۳- گاهی بگویید نه

کارهایی را که ضروری نیستند و از انجام آن ها لذت نمی برید، کنار بگذارید; مثلا اگر برای انجام امور خیریه، به اندازه کافی کسانی هستند که آن را انجام دهند و شما با به عهده گرفتن این کار دچار استرس می شوید، کار را بر عهده دیگران بگذارید.

۴- تهیه کردن لیستی از کارهای روزانه خود

نوشتن کارهایی که می خواهید در طول روز انجام دهید, باعث می شود افکارتان منظم شود و نگرانی از شما دور گردد. با چک کردن این لیست احساس خوبی به شما دست خواهد داد.

بررسی ها نشان داده است افرادی که چند کار را به طور همزمان انجام می دهند، دارای فشار خون بالاتری هستند;مثلا به جای این که هم زمان با پختن غذا یا اتو کردن لباس ها، با تلفن هم صحبت کنید، یک جایی بنشینید و تمام توجه خود را روی مکالمه تلفنی تان بگذارید.

احساس شادی و نشاط۵- به باغچه تان برسید.

تنها استشمام هوای تازه و ورزش کردن نیست که استرس را کاهش می دهد و باعث می شود احساس خوبی به انسان دست دهد. بلکه تمیز کردن باغچه از علف های هرز، دیدن رویش گل ها و هرس کردن درخت ها نیز با احساس شادی همراه است.

۶- معطر کردن هوا

محققان دریافتند استشمام بوهای خوشایند و معطر، در کاهش استرس و ایجاد آرامش واقعاً موثرند. در یک بررسی معلوم شد بوی رزماری سطح نگرانی را کاهش می دهد و باعث افزایش هشیاری و سرعت بخشیدن به حل مسائل می شود.

بوی اسطوخودوس باعث افزایش امواجی از مغز می شود که احساس آرامش را افزایش می دهند. امروزه انواع متعددی از معطر کننده های هوا مثل اسپری های خوشبو کننده، روغن های معطر، ظروف گل خشک معطر و شمع های معطر کننده وجود دارد که می توانید از آن ها استفاده کنید.

۷- بازدید از اماکن آرامش دهنده

رفتن به موزه ها، پارک ها , امامزاده ها, مساجد و زیارتگاه ها می توانند باعث ایجاد آرامش در این دنیای پر از استرس شوند و در نتیجه باعث به وجود آمدن احساس نشاط و شادابی شوند.

احساس شادی و نشاط۸- برای کمک به دیگران داوطلب شوید.

کمک به دیگران باعث می شود از مشکلات تان دور شوید و نیز به بهبود شرایط اجتماعی شما کمک می کند. همان طور که افراد شاد بیشتر به فکر کمک به دیگران هستند. کمک به دیگران نیز شادی شما را افزایش می دهد. طی یک بررسی معلوم شد کمک به دیگران باعث تقویت شادی، احساس رضایت مندی از زندگی، اعتماد به نفس، سلامت جسمی و کاهش افسردگی می شود.

گر چه داشتن روابط اجتماعی با دیگران و بودن در جمع، یکی از عوامل کاهش دهنده استرس است. ولی گاهی اوقات، برای فکر کردن و تجدید قوا نیاز است تنها باشید. مثلاً یکم فیلم مفید یا آرامش دهنده ببینید . یا بعد از ظهرتان را به خواندن کتاب یا گشتن در پارک بگذرانید.

۹- داشتن روابط صمیمی

در یک تحقیق با بیش از ۱۳۰۰ مرد و زن از سنین مختلف مشخص شد کسانی که دوستان صمیمی بسیاری داشتند، دارای فشار خون بهتر، سطح کلسترول و قند خون سالم تر و سطح هورمون های استرس زای کمتری نسبت به افرادی که یک یا دو دوست صمیمی داشتند، بودند.

هم چنین این نتایج بین خانم ها و آقایانی که روابط خوبی با خانواده و همسران و پدر و مادرهای شان داشتند دیده شد و نیز مشخص شد، افرادی که احساس تنهایی می کنند و افسرده و منزوی هستند ۳ تا ۵ برابر بیشتر از کسانی که احساس عشق و ارتباط و اجتماعی بودن دارند، دچار مریضی و مرگ زودرس می شوند.

احساس شادی و نشاط ۱۰- معنویت تان را تقویت کنید.

برای خیلی از انسان ها، تقویت اعتقادات مذهبی به زندگی شان مفهوم خاصی می دهد و درک شان از باورهای دینی باعث توجه به آخرت و دوری از گرفتاری های زندگی می شود. حتی اگر مذهبی نباشید معنویت می تواند، برای تان سودمند باشد.

۱۱- به داشته های تان فکر کنید نه به نداشته های تان

کسانی که هر روز آثار جنبه های مثبت زندگی شان( سلامتی، خانواده خوب، دوستان صمیمی، تحصیلات عالیه، کار مورد علاقه و…) را بررسی می کنند شادترند.

شاید این مطالب نیز مورد علاقه شما باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.