فواید گیاه گون در پیشگیری از بیماری‌ ها و مشکلات

گَوَن (نام علمی: Astragalus) نام یک سرده از تیره باقلاییان است. گون گونه‌ ای از گیاهان یک ساله و دائمی است که بیش از 800 زیر شاخه دارد.

0

گَوَن (نام علمی: Astragalus) نام یک سرده از تیره باقلاییان است. گون گونه‌ ای از گیاهان یک ساله و دائمی است که بیش از ۸۰۰ زیر شاخه دارد. در بسیاری از بخش‌ های دنیا گون یافت می‌ شود اما گیاه شناسان باور دارند که آسیای مرکزی به عنوان زیستگاه بومی این گیاه محسوب می‌ شود.

معمولاً گون‌ ها تا ۷۵ سانتی متر ارتفاع پیدا می‌ کنند و گل‌ های زیبا و خوشبو دارند. یکی از مهم‌ ترین ویژگی‌ های این گیاه که باعث شده گیاه گون بتواند در بسیاری از قسمت‌ های دنیا رشد کند، مقاومت به زمین‌ های شور می‌ باشد. هم چنین جالب است بدانید که گیاه گون برای سال‌ ها یکی از گیاهان برتر دارویی محسوب می‌ شده است.

خواص گیاه گون:

گون یک گیاه دارویی مهم به شمار می‌ رود. معمولاً رایج‌ ترین نوع استفاده از این گیاه، استخراج عصاره ریشه آن می‌ باشد. جالب است بدانید که چینی‌ ها اعتقاد دارند این گیاه می‌ تواند به درمان بیش از ۱۵۰ گونه مختلف از بیماری‌ ها کمک کند.

یکی دیگر از نکات جالب در مورد این گیاه این است که در قسمت‌ های کویری ایران، از ریشه آن کتیرا استخراج می‌ شود. به همین دلیل، بسیاری در استان‌ های کرمان و سمنان، اقدام به کاشت این گیاه کرده‌اند.

گیاه گونتقویت سلامت قلب

مشکلات قلبی به عنوان اصلی‌ ترین عامل مرگ و میر توسط بیماری‌ های مزمن در دنیا محسوب می‌ شوند و به همین دلیل است که تقویت سلامت قلب از اهمیت بالایی برخوردار می‌ باشد.

دانشمندان باور دارند که استفاده از گیاهان دارویی مانند گیاه گون می‌ تواند یک روش عالی برای این امر باشد چرا که در سال‌ های اخیر ثابت شده است مصرف این گیاه قادر است سطح کلسترول بد بدن را تا حدود زیادی کاهش بدهد. بسیاری از بیماری‌ های خطرناک مانند سکته مغری، حملات قلبی و تصلب شراین با کلسترول بالا ارتباط مستقیم دارند.

تسکین آلرژی

میلیون‌ ها نفر در دنیا، بهار و زمستان خود را درگیر یکی از عذاب‌ آورترین مشکلات، یعنی آلرژی فصلی هستند. تب یونجه یکی از همین مشکلات است که برای سال‌ ها هیچ گونه راه حل و درمانی نداشته اما امروزه دانشمندان مشاهده کرده‌اند که استفاده از عصاره گون می‌تواند به صورت مؤثری به کاهش این مشکل کمک کند.

اگر چه هنوز کارکرد این گیاه بر روی آلرژی کشف نشده اما مشاهدات حاکی از این است که ترکیبات شیمیایی موجود در گیاه گون قادر هستند از انتشار هیستامین‌ ها جلوگیری کنند. این موضوع می‌ تواند به بهبود خارش چشم، عطسه و آبریزش بینی منجر شود.

گیاه گونجلوگیری از سرطان معده

بسیاری از مردم برای درمان سرطان معده به استفاده از گیاهان دارویی روی آورده‌اند چرا که تأثیرات این گیاهان بر روی دستگاه گوارش غیر قابل انکار است. از جمله مهم‌ ترین این گیاهان می‌ توان به گیاه گون اشاره کرد. تحقیقات نشان داده‌اند که ساپونین های موجود در این گیاه قادر به جلوگیری از تکثیر سلول‌ های سرطانی معده هستند چرا که این ماده اجازه نمی‌ دهد اکسیژن کافی به این سلول‌ های سرطانی برسد.

کاهش استرس

استرس و اضطراب می‌توانند بسیار خطرناک باشند. هورمون‌ های استرس اگر کنترل نشوند، بر روی بیشتر قسمت‌ های بدن تأثیر منفی می‌ گذارند. از گیاه گون به عنوان یکی از موارد مناسب برای کاهش استرس یاد می‌ شود.

اعتقاد بر این است که مصرف عصاره این گیاه بر روی ترشح کورتیزول، اصلی‌ ترین هورمون استرس، تأثیر دارد و آن را کم می‌ کند. برای کسانی که از تغییرات خلقی و تنش عصبی پایدار رنج می‌ برند، بهترین راه مصرف این گیاه می‌ باشد.

شاید این مطالب نیز مورد علاقه شما باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.