فواید و خواص گیاه شاه پسند

گیاه شاه پسند در نواحی جنوب آسیا، آفریقا و اروپا در حاشیه جاده ها و دشت ها و مزارع می روید و در ایران در مناطق شمال ایران و اطراف تهران، فارس یافت می شود.

0

گیاه شاه پسند در نواحی جنوب آسیا، آفریقا و اروپا در حاشیه جاده ها و دشت ها و مزارع می روید و در ایران در مناطق شمال ایران و اطراف تهران، فارس و نواحی جنوب یافت می شود.

قسمت مورد استفاده گیاه شاه پسند، برگ ها و سر شاخه های سبز آن است در اثر مالش دادن بوی مطبوعی در تمام قسمت های این گیاه منتشر می شود ولی طعم آن گس و تلخ است.

این گیاه گونه های مختلفی دارد که بیشتر از صد نوع می باشد، ما در ایران بیشتر نوع تزئینی آن که شاه پسند درختی نام دارد را می شناسیم اما نوع دارویی آن نیز در ایران وجود دارد که ما در این مطلب بیشتر به آن نوع می پردازیم.

ترکیبات شیمیایی شاه پسند:

شاه پسند دارای مواد شیمیایی مختلفی نظیر تانن ،‌موسیلاژ ، ساپونین ، وربی نالین Verbenalin ، بتاکاروتن و ماده ای تلخ می باشد.

گیاه شاه پسندشاه پسند برای رفع مشکلات گوارشی

شاه پسند مشکلاتی از قبیل نفخ و احساس سنگینی را برطرف کرده و به بهبود عملکرد کبد کمک می‌ کند. این گیاه برای برطرف کردن حالت تهوع و یا استفراغ نیز مفید است.

نتایج پژوهش‌ های متعدد نشان می‌ دهد که عصاره‌ی روغنی یا همان افشره‌ی خوراکی شاه پسند لیمویی به دفع هلیکوباکترپیلوری کمک می کند به خاطر این که این باکتری نمی‌ تواند در برابر ترکیبات شاه پسند مقاومت کند.

روش مصرف:

یک ساشه از این گیاه (معادل حدود یک قاشق غذاخوری) را در یک فنجان آب جوش ریخته و اجازه دهید به مدت ۱۰ دقیقه دم بکشد. می‌ توانید روزانه تا ۲ فنجان از این دمنوش را بعد از وعده‌ های اصلی میل کنید.

هم چنین می‌ توانید ۲ قطره از روغن گیاهی یا همان افشره‌ی خوراکی این گیاه را در یک قاشق غذاخوری روغن زیتون یا عسل چکانده و در دهان بگذارید. بهتر است این کار را بعد از غذا، یا صبح به صورت ناشتا و یا هر زمانی که به مشکل بر می‌ خورید انجام دهید.

توجه داشته باشید که مصرف روغن گیاهی برای خانم‌ های باردار و شیرده منع مصرف دارد. بچه‌ های کوچک و هم چنین خانم‌ هایی که در چهار ماهه‌ی اول بارداری هستند نباید از روغن‌ های گیاهی خوراکی استفاده کنند.

گیاه شاه پسندشاه پسند برای مقابله با کمردرد و روماتیسم

گیاه شاه پسند خواص ضد التهابی دارد و برای تسکین دردهای روماتیسم و کمردرد مفید است.

روش مصرف

دو مشت گیاه شاه پسند را خرد کنید و در یک فنجان سرکه سیب به مدت ۱۰ دقیقه بجوشانید. ترکیب را در یک پارچه تمیز پهن کرده و شب‌ ها به مدت ۱۵ دقیقه روی مناطق دردناک بگذارید. بهتر است مرهم تان تا حدامکان گرم باشد

گیاه شاه پسندشاه پسند برای خواب راحت و آرام

شاه پسند آرام بخش است و باعث خواب راحت می‌ شود. شاه‌ پسند برای مقابله با استرس و اضطراب فوق‌ العاده است. می‌ توانید زمانی که تحت فشارهای روحی روانی هستید و یا بی‌ خوابی به سرتان می زند از آن استفاده کنید.

روش مصرف

۲ تا ۳ قاشق غذاخوری شاه پسند خشک را در یک لیتر آب جوش ریخته و به مدت ۱۰ دقیقه دم کنید. می‌توانید به مدت ۱۰ روز، روزانه دو فنجان از این دمنوش میل کنید. البته بهتر است قبل از استفاده از گیاه شاه پسند حتما با متخصص مربوطه مشورت کنید.

شاید این مطالب نیز مورد علاقه شما باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.