دلایل ایجاد پوست چرب و راه های درمان آن

علت چرب شدن پوست صورت می تواند بسته به عوامل متفاوت متغییر باشد اما چرب شدن پوست زیبایی آن را به خطر می اندازد و زمینه ساز بروز برخی مشکلات پوستی می شود.

0

علت چرب شدن پوست صورت می تواند بسته به عوامل متفاوت متغییر باشد اما چرب شدن پوست زیبایی آن را به خطر می اندازد و زمینه ساز بروز برخی مشکلات پوستی مثل جوش های سرسیاه و آکنه می شود.

همان طور که گفته شد چربی روی پوست مشکلاتی را به همراه دارد، مثلا افرادی که پوست شان خیلی چرب است همیشه روی سطح پوست خود حالت روغنی و براق را احساس می کنند و این مسئله برای آن ها ناخوشایند است.

دلایل اصلی ایجاد پوست چرب :

  • وراثت
  • میزان هورمون های بدن
  • دوران و شرایط بارداری
  • داروها و قرص های ضد بارداری
  • برخی از مواد آرایشی صورت
  • آب و هوای گرم و مرطوب

پوست چربچگونه چرب شدن پوست را به عقب بیاندازیم؟

بهداشت و اصول اولیه را رعایت کنید. متخصصان توصیه می کنند روزی ۲ یا ۳ بار باید صورت خود را با آب و صابون بشویید. اگر در طول روز به آب دسترسی ندارید، دستمال مرطوب همراه داشته باشید.

متخصصان پوست و زیبایی در این که از کدام صابون یا پاک کننده استفاده شود هم عقیده نیستند، اما می گویند اگر محصولی پیدا کردید که برای پوست تان کار ساز بود، به استفاده از آن ادامه دهید.

به توصیه های متخصص پوست توجه کنید و با آب ولرم، نه آب داغ، دوش بگیرید. آب داغ رطوبت پوست را از بین می برد و آب سرد باعث شوک پوست می شود.

بهتر است از پاک کننده هایی که سبب خشکی پوست می شوند, استفاده نکنید. این کار، بر عکس باعث چرب تر شدن پوست می شود.

در این شرایط از مرطوب کننده ها و کرم های ضد آفتاب که باعث مسدود شدن منافذ پوست نمی شوند استفاده کنید. این محصولات فاقد چربی هستند.

دارویی به نام رتینوید (retinoid) وجود دارد که فعالیت غدد چربی را کمتر کرده و غدد را کوچک می کند. با متخصص پوست در این باره صحبت کنید.

این را بدانید که هورمون ها، گرما و غذاهای پر چرب، غدد چربی را تحریک می کنند.

یادتان باشد، تلاشی که برای تمیز ماندن پوست چرب خود می کنید تا مدتی تاثیر دارد. چون پوست چرب ارثی است و کاری نمی توان کرد.

پوست چربراه های درمان پوست چرب:

۱- هر شب و هر روز صبح صورت تان را تمیز کنید.

تمیز کردن آرایش و آلودگی های محیطی از روی پوست علاوه براین که به برطرف کردن چربی پوست کمک می کند باعث می شود که پوست شما سالم و با نشاط باقی بماند.

۲- برای پاک کردن صورت تان از تمیز کننده های ملایم استفاده کنید.

تمیز کننده هایی که حاوی مقدار کمی اسید سالسیلیک و اسید گلیکولیک هستند می توانند چرپی های اضافی صورت را از بین ببرند.

۳-حتما از محصولات فاقد چربی استفاده کنید.

حتما از کرم های مرطوب کننده و ضد آفتاب های فاقد چربی استفاده کنید و اگر از کرم پودر استفاده می کنید حتما دقت کنید که بدون چربی باشد زیرا کرم های چرب ، صورت شما را چرب تر می کنند.

۴- آب زیاد بنوشید و غذاهای سالم بخورید.

سبک زندگی سالم باعث سلامت پوست شما می شود. اگر در طول روز به اندازه کافی آب مصرف نکنید ، پوست شما برای این که بتواند کم آبی خود را جبران کند دو برابر کار می کند، در نتیجه چربی بیشتری تولید می کند . بنابراین هر روز حداقل ۸ لیوان آب بنوشید و از خوردن غذاهای پر چرب خودداری کنید.

هشدار

جوش زدن های پی در پی ممکن است آکنه یا دیگر مشکل پوستی باشد. با متخصص پوست برای راهنمایی و روش های درمان مشورت کنید.

شاید این مطالب نیز مورد علاقه شما باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.