گیاه بادرنجبویه با خواص و فواید فوق‌العاده

بادرنجبویه که با نام گیاه ملیسا نیز معروف است خواصی دارد که برای بدن انسان مفید تشخیص داده شده است. بادرنجبویه یک گیاه معطر و درمانگر است.

0

بادرنجبویه که با نام گیاه ملیسا نیز معروف است خواصی دارد که برای بدن انسان مفید تشخیص داده شده است. بادرنجبویه یک گیاه معطر و درمانگر است. سال‌ ها است که در طب سنتی از این گیاه برای درمان بی‌ خوابی، تسکین اعصاب و بهبود گوارش و موارد دیگر استفاده می‌ شود. در این مطلب شما را با این گیاه مفید بیشتر آشنا می‌ کنیم.

فواید بادرنجبویه:

بدون شک نام بادرنجبویه را شنیده‌اید اما این گیاه با وجود خواص زیادی که دارد چندان معروف و شناخته شده نیست. بادرنجبویه یک گیاه معطر و درمانگر است. بلندی این گیاه به یک متر می‌ رسد و گل‌ های آن ریز و سفید رنگ است. عطر و بوی این گیاه یادآور بوی نعناع یا پرتقال است.

بادرنجبویه خواص مسکنی و آرام‌ بخشی دارد. به همین دلیل از دوران باستان به عنوان دم کرده برای درمان اختلالات عصبی، مشکلات گوارشی یا بی‌ خوابی مورد استفاده قرار می‌ گیرد.

از آن جایی که بادرنجبویه باعث تحریک تعریق می‌ شود بهتر است در مواقعی که دچار سرما خوردگی، گریپ یا تب شده‌اید از دم کرده این گیاه استفاده کنید. تعریق باعث تسکین علائم این بیماری‌ ها شده و دمای بدن را کاهش می‌دهد.

خواص بادرنجبویهتسکین اعصاب

بادرنجبویه برای درمان و بهبود اضطراب و استرس مفید است. متأسفانه فشارهای روانی زندگی مدرن باعث شده است که روز به روز به تعداد افراد مضطرب جامعه افزوده شود. بدتر این که اکثر این افراد برای درمان مشکل خود به سمت مصرف قرص رو می‌ آورند.

بهترین روش مصرف بادرنجبویه استفاده از دم کرده این گیاه است که با گیاهان مفید دیگری مانند بابونه ترکیب شده باشد. چون از ترکیب این دو گیاه یک نوشیدنی آرام‌ بخش حاصل می‌ شود که باعث آرامش عضلات و وضعیت روحی می‌ شود.

تسکین دردهای عضلانی

بادرنجبویه ضد اسپاسم است. این گیاه مانند تقویت کننده عضلات عمل می‌ کند چون باعث تسکین کوفتگی‌ های ناشی از ورزش زیاد می‌ شود. برای استفاده از این گیاه در جهت تسکین عضلات بهتر است دم کرده این گیاه را به آب وان اضافه کرده و در آن بخوابید.

خواص بادرنجبویهتجربه خواب راحت

در بین خواص بی‌ شمار بادرنجبویه، خاصیت آرام‌ بخشی و خواب آوری آن شهرت ویژه‌ ای دارد. این تأثیر مهم بادرنجبویه برای افرادی که از بی‌ خوابی رنج می‌ برند بسیار مفید است. اگر این گیاه را با گیاهان معطر دیگری مانند بابونه ترکیب کنید خاصیت آن چند برابر می‌شود.

کاهش دمای بدن

از آن جایی که بادرنجبویه باعث تحریک تعریق می‌ شود بهتر است در مواقعی که دچار سرما خوردگی، گریپ یا تب شده‌اید از دم کرده این گیاه استفاده کنید. تعریق باعث تسکین علائم این بیماری‌ ها شده و دمای بدن را کاهش می‌دهد.

بهبود گوارش

اگر با هضم غذا مشکل دارید بدانید که بادرنجبویه می‌ تواند به حل مشکل تان کمک کند. این گیاه دارای فوایدی است که به تسکین علائمی مانند سرگیجه، حالت تهوع و احساس سنگینی کمک زیادی می‌کند.

خواص بادرنجبویهچه کسانی نباید از بادرنجبویه استفاده کنند؟

با وجود این که بادرنجبویه گیاه مفیدی است اما در برخی موارد مصرف آن توصیه نمی‌ شود. یادتان باشد در حین تهیه هر نوع دم کردنی یا عرقیجات حتماً با عطار یا متخصص طب سنتی مشورت کنید.

اگر داروی خاصی مصرف می‌ کنید یا از بیماری خاصی رنج می‌ برید خودسرانه داروهای گیاهی مصرف نکنید. مصرف بادرنجبویه برای افرادی که از کم کاری تیروئید رنج می‌ برند توصیه نمی‌ شود. چون در اکثر موارد بادرنجبویه تأثیر بدی روی غده تیروئید دارد.

اگر به ترکیبات بادرنجبویه حساسیت داشته باشید این گیاه باعث بروز ورم معده، دردهای شکمی، استفراغ یا حالت تهوع می‌ شود. بادرنجبویه گیاهی معجزه گر است اما باید تمام اثرات آن را بشناسید و نسبت به شرایط بدنی خود نیز آگاه باشید.

شاید این مطالب نیز مورد علاقه شما باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.