آشنایی با ویتامین K و مواد غذایی سرشار از این ویتامین

ویتامین K یکی از ویتامین های محلول در چربی است و نقش مهمی در لخته شدن خون بازی می کند.این ویتامین می تواند پروتئینی که باعث لخته شدن خون می شود را فعال سازد

0

ویتامین K یکی از ویتامین های محلول در چربی است و نقش بسیار مهمی در لخته شدن خون بازی می کند. این ویتامین می تواند پروتئینی که باعث لخته شدن خون می شود را فعال سازد. برای سنتز پروتئین های استخوانی، وجود این ویتامین ضروری است.

کمبود ویتامین K می تواند به بیماری های قلبی، استخوان های ضعیف شده، خراب شدن دندان ها و سرطان بیانجامد. بیشتر ویتامین K در رژیم غذایی ما از باکتری هایی که در حال حاضر داریم می آید. به همین خاطر سطح ویتامین K می تواند به سلامت روده شما بستگی داشته باشد. ما دو نوع ویتامین K در رژیم غذایی خود داریم: ویتامین K1 و ویتامین K2.

ویتامین K1 در سبزیجات یافت می شود. این در حالی است که ویتامین K2 در محصولات لبنی یافت می شود و توسط باکتری های روده تولید می گردد. زمانی که به دنبال مکمل ها هستید یا آن ها را به رژیم غذایی خود اضافه می نمایید، غذاهای غنی از ویتامین K2 مزایای بیشتری برای سلامتی خواهند داشت.

هم چنین نوع مصنوعی ویتامین K وجود دارد که به آن K3 می گویند. مصرف آن معمولا توصیه نمی شود. بهتر است ویتامین مورد نیاز را از منابع زیر تهیه کنید. مصرف غذاهای غنی از ویتامین K می تواند از موارد زیر حمایت و پشتیبانی کند:

  • سلامت قلب
  • بهبود تراکم استخوان
  • بازیابی سلامت دهان و دندان
  • مبارزه با سرطان
  • کاهش عفونت

مقدار ویتامین K توصیه شده روزانه حدود ۱۲۰ میکروگرم برای مردان و ۹۰ میکروگرم برای زنان است.

ویتامین K۱۰ مورد از غذاهای غنی از ویتامین K:

سعی کنید ۲ الی ۳ مورد از این مواد غذایی را در وعده های غذایی روزانه خود بگنجانید.

ویتامین Kمزایای برتر ویتامین K برای سلامتی:

سلامت قلب

ویتامین K می تواند از کلسیفیکاسیون شریان ها جلوگیری کند. کلسیفیکاسیون یکی از دلایل اصلی حملات قلبی است. معمولا ویتامین K کلسیم را از شریان ها دور می سازد و مانع از بروز این شرایط می شود.

سلامت استخوان ها

ویتامین K مقدار پروتئین خاص مورد نیاز برای حفظ سلامت استخوان ها را افزایش می دهد و باعث کاهش خطر ابتلا به پوکی استخوان می شود. برخی از مطالعات نشان می دهند که ویتامین K  از کاهش استحکام استخوان ها در افرادی که پوکی استخوان دارند جلوگیری می کند.

پیشگیری از سرطان

ویتامین K می تواند در کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات، کولون، معده، بینی و دهان مفید باشد. یکی از مطالعات نشان می دهد که دوز بالای ویتامین K می تواند به بیمارانی که سرطان کبد دارند کمک کند و عملکرد کبد را پایدار سازد و حتی بهبود ببخشد.

شاید این مطالب نیز مورد علاقه شما باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.