پیشگیری و درمان‌ های خانگی خروپف

همان طور که می‌دانید افرادی که خروپف می کنند ، نه تنها خودشان را اذیت می‌ کنند بلکه افرادی که در کنارشان زندگی می‌کنند را نیز دچار مشکل خواهند کرد.

0

همان طور که می‌دانید افرادی که خروپف می کنند ، نه تنها خودشان را اذیت می‌ کنند بلکه افرادی که در کنارشان زندگی می‌کنند را نیز دچار مشکل خواهند کرد.

خروپف کردن به خاطر آرامش عضلات در کام نرم (سقف دهان) زبان و گلو ایجاد می‌ شود. بافت‌ هایی که در گلوی شما وجود دارد می‌ تواند وارد مرحله آرامش شود و همین امر مسیر هوایی را مسدود خواهد کرد و باعث ایجاد ارتعاش در آن می‌شود.

هر چقدر مسیر هوایی باریک‌ تر باشد، ارتعاش شدیدتر خواهد بود و صدای خروپف کردن نیز بیشتر می‌ شود. فاکتورهای متعددی در این امر دخیل هستند. شما می‌ توانید از درمان‌ های خانگی که در این مقاله بیان می‌ کنیم برای درمان خروپف استفاده کنید.

درمان های خانگی خروپف:

از خوردن الکل و آرام بخش‌ ها خودداری کنید.

از خوردن نوشیدنی‌ های الکلی یا آرام بخش‌ ها خودداری کنید. الکل و آرام بخش می‌تواند باعث آرامش بافت‌ های شما در گلو شود و همین امر مسیر هوایی را بیشتر مسدود می‌ کند و باعث ایجاد خروپف خواهد شد. حداقل دو ساعت قبل از خواب، آرام بخش نخورید.

خروپف کردن یک شرایط دشوار و ناراحت کننده است زیرا درمان واقعی برای آن وجود ندارد. برای این که بتوانید به طور طبیعی جلوی خروپف کردن را بگیرید بهتر است سبک زندگی خود را تغییر دهید. تمرینات ورزشی را انجام دهید؛ وزن خود را کمتر نمایید؛ مواد آلرژی‌ زا را مدیریت کنید و موقعیت خواب خود را تغییر دهید. باید بدانید دقیقا چه چیزی باعث ایجاد خروپف در شما می‌شود. در این شرایط قادر خواهید بود درمان بهتر و سازنده تری را انتخاب کنید.

درمان خروپفاگر اضافه وزن دارید، سعی کنید وزن خود را کاهش دهید.

اگر شما نیز جزو آن دسته از افرادی هستید که اضافه وزن دارند به احتمال زیاد در خواب خروپف خواهید کرد. اگر اضافه وزن دارید ممکن است بافت‌ های اضافی بیشتری در گلوی خود داشته باشید که باعث ایجاد سرو صدا می‌شود. هر چقدر مسیر هوا بیشتر مسدود شود ارتعاش ایجاد شده نیز بیشتر خواهد بود و همین امر صدای خروپف را بیشتر و بلندتر می‌کند. پس به خاطر اطرافیان خود، از وزن موجود خود بکاهید.

اتاق خود را مرطوب نگه دارید.

اگر شما نیز در اتاقی می‌ خوابید که بسیار خشک است ممکن است دچار خروپف شوید. همان طور که می‌ دانید هوای خشک باعث خشک شدن راه گلوی شما می‌شود و همین امر باعث ایجاد خروپف خواهد شد. اگر دلیل خروپف شما به خاطر خشک بودن اتاقی است که در آن می‌خوابید می‌توانید از یک دستگاه مرطوب کننده استفاده کنید. این دستگاه را در یک موقعیت مناسب قرار دهید و از خواب خود لذت ببرید.

درمان خروپفبه هنگام خوابیدن، سر تخت خود را بلند کنید.

شما می‌ توانید سر تخت خود را حدود ۴ اینچ (تقریبا ۱۰ سانتی متر) بالاتر قرار دهید. این کار به شما کمک می‌کند زبان خود را از افتادن و بستن مسیر هوایی دور نگه دارید. اگر مسیر هوایی باز باشد ارتعاشی نیز ایجاد نخواهد شد.

کارهای منزل را با احتیاط بیشتری انجام دهید.

تمیز کردن منزل یک کار سرگرم کننده است اما وجود مواد آلرژی زایی هم چون گرده گل، گرد و خاک و سایر مواردی که با چشم غیر مسلح دیده نمی‌شود می‌ تواند باعث بسته شدن مسیر هوایی و تحریک آن شود. هر دوی این موارد نیز منجر به خروپف کردن افراد خواهد شد. اگر به چنین موادی حساسیت دارید به هنگام گرد گیری دستمالی را دور دهان خود ببندید. هم چنین باید مطمئن شوید که فیلترهای هوا را به طور منظم عوض می‌کنید.

باید بدانید چه چیزی باعث بدتر شدن خرو پف شما می‌شود.

دانستن این موضوع می‌تواند به درمان خروپف کمک فراوانی بکند. سبک زندگی و رژیم غذایی خود را مورد بررسی قرار دهید. آیا اضافه وزن دارید؟ قبل از رفتن به رختخواب الکل می‌نوشید؟ آیا پزشک ساختار دهانی شما را مورد بررسی قرار داده است؟ این که به هنگام خواب چگونه می‌خوابید نیز تاثیر بسزایی در خروپف کردن خواهد داشت.

اگر با دهان بسته خروپف می‌کنید ممکن است مشکلی در دهان یا معابر بینی خود داشته باشید.

اگر به هنگام خروپف کردن دهان تان باز است ممکن است بافت‌ های موجود در گلو باعث ایجاد این موضوع شده باشد. اگر گلوی شما مسدود شده است سعی کنید با یک پزشک مشورت نمایید.

زمانی که به پشت می‌خوابید خروپف می‌کنید: در برخی از مواقع زمانی که به پشت خود می‌خوابید ممکن است از طریق دهان نفس بکشید همین امر باعث بدتر شدن خروپف خواهد شد.

اگر بدون در نظر گرفتن موقعیت خود خروپف می‌کنید ممکن است بیماری جدی تری داشته باشید پس حتما با پزشک مشورت کنید و از راهنمایی‌های او استفاده نمایید.

از قرص‌ های ضد خروپف استفاده کنید.

قرص‌ های گیاهی زیادی در بازار موجود است و می‌ تواند خروپف کردن شما را تا حد زیادی کاهش دهد. این قرص ها از آنزیم‌ های طبیعی تشکیل شده‌اند که مسدود شدگی مسیرهای هوایی را هدف قرار می‌دهند و باعث کم شدن این موارد می‌ شوند. در این شرایط خر و پف کردن نیز کمتر می‌شود.

درمان خروپفدستگاه مرطوب کننده خود را تازه نگه دارید.

اگر خشکی هوا باعث خروپف شما می‌ شود بهتر است روغن‌ های گیاهی مختلفی را امتحان کنید و آن را به دستگاه مرطوب کننده یا بخارساز اضافه نمایید. مواردی هم چون نعناع می‌تواند به باز شدن مسیر هوایی و پاک سازی سینوس‌ ها کمک کند. برای انجام این کار به دستگاه مرطوب کننده یا بخار ساز نیاز خواهید داشت.

شما می‌توانید چند قطره روغن اکالیپتوس یا نعناع به آن اضافه کنید. سی دقیقه قبل از رفتن به رختخواب، حدود سه الی پنج قطره از روغن اکالیپتوس یا نعناع را به دستگاه مرطوب کننده یا بخار ساز خود اضافه کنید.

بالش خود را تنظیم کنید.

بالا بردن سر می‌ تواند باعث باز شدن مسیر های هوایی شود و تنفس را راحت تر نماید. اما به خاطر داشته باشید که اگر ارتفاع سر بیش از حد بلند باشد باز هم امکان خروپف وجود دارد. اگر بالش شما بسیار ضخیم است یا بر روی بالش‌ های متعددی می‌خوابید بهتر است ارتفاع آن را تنظیم کنید.

پرانایاما را تمرین کنید.

پرانایاما نوعی تمرین یوگاست که به کنترل تنفس کردن اختصاص داده شده است. شما باید بتوانید نفس‌ های عمیق و آهسته‌ ای بکشید و تا جایی که می‌ توانید از اکسیژن موجود استفاده کنید. این کار به رسیدن خون به مغز و افزایش گردش خون کمک می‌کند.

همچنین این یک تکنیک عالی برای به دست آوردن آرامش است. پانارایاما برای از بین بردن اختلالات خواب هم چون آپنه خواب مورد استفاده قرار می‌گیرد. شما نیز می‌توانید این تمرینات را در منزل یا کلاس انجام دهید.

زبان و گلوی خود را ورزش دهید.

هر چقدر عضلاتی که در زبان و گلوی شما وجود دارد قوی تر باشد احتمال خروچف کردن کمتر می‌شود زیرا این کار باعث می‌ شود افتادن زبان و بستن مسیر هوایی کاهش یابد. تمرینات مختلفی وجود دارد که می‌ توانید از آن‌ ها استفاده کنید. شما می‌ توانید از یک پزشک متخصص در این زمینه کمک بگیرید.

شاید این مطالب نیز مورد علاقه شما باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.